Kolosowe postscriptum w Dworku | 22 kwietnia
Ilość wyświetleń: 1807 - Dodano: niedziela, 16 kwietnia 2023 17:02

Jak co roku, po Kolosach, zapraszamy do Krakowa na pokaz najciekawszych prezentacji zarejestrowanych w Gdyni. Jakość 1:1, wspaniałe zdjęcia i prawdziwe historie, których wysłuchała publiczność 25.OSPŻiA. Gdzie? W sobotę, 22 kwietnia o 17.00 w Dworku Białoprądnickim! W programie prelekcje laureatów kolosowych wyróżnień w kategoriach: „Podróże”, „Wyczyn roku”, "Żeglarstwo" oraz laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady. Wstęp wolny
Magdalena, Jan, Antonia i Leo Main-Knorn | wyróżnienie Kolosów 2022 w kategorii "Podróże"
Magdalena Main-Knorn
Szlak jedwabiu i kadzidła. Rodzinna podróż... wozem strażackim
Polsko-niemiecka rodzina z wioski Mönchwinkel w Brandenburgii przygotowywała się do tej podróży dwa lata. Kolejne dwa Magdalena i Jan, para geografów, oraz Leo i Antonia, ich dzieci, spędzili już w drodze. Ich domem na kółkach stał się... stary wóz strażacki zamieniony w kampera. Przemierzyli nim 50 tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach dawnego Jedwabnego Szlaku w kierunku starożytnej Persji, od Kaukazu do pustyni Ar-Rab al-Chali. Zanurzyli się w orientalnej kulturze, poznali wspaniałych ludzi, wędrowali do górskich jezior, tańczyli – to punkt obowiązkowy – na kurdyjskim weselu, przetrwali burze piaskowe, pływali z delfinami, a także – last but not least – wystąpili w tureckiej telewizji.
Anna Liszewska, Matúš Lašan | wyróżnienie Kolosów 2022 w kategorii "Wyczyn roku"
Anna Liszewska, Matúš Lašan
6330 kilometrów pieszo przez góry Europy
W drogę ruszyli wczesną wiosną, by zdążyć przed pierwszym śniegiem. Przesadna zapobiegliwość? Niekoniecznie, jeśli do przejścia ma się ponad 6000 kilometrów przez pasma górskie centralnej Europy, a suma przewyższeń na trasie może się niebezpiecznie zbliżyć do 300 kilometrów! W trakcie 222 dni marszu Anna i Matúš przeszli Europę w poprzek, wędrując przez Starą Płaninę, Alpy Dynarskie, Alpy, Masyw Centralny, Pireneje i Góry Kantabryjskie. Tylko na własnych nogach, z na bieżąco uzupełnianymi zapasami, ciągle na zachód: z przylądka Emine wrzynającego się w Morze Czarne aż do Cabo Fisterra oblewanego przez wody Atlantyku. Z tej podróży na zawsze zapamiętają zapach mokrego mchu w lesie, smak sera i kawy, którymi częstowali ich górale, niezależnie od tego, jakim akurat posługujący się językiem, oraz tysiące zjawiskowych widoków.
Michał Palczyński, Aleksandra Rapp | wyróżnienie Kolosów 2022 w kategorii "Żeglarstwo"
Michał Palczyński, Aleksandra Rapp
Tam, gdzie rodzą się sztormy. Jachtem wzdłuż Aleutów
Prawie 9 tysięcy mil morskich żeglugi, 103 dni poza cywilizacją, dwie osoby i jeden jacht. Latem 2022 roku Ola i Michał swoim „jachtodomem” Crystal postanowili zwiedzić odległy i trudno dostępny archipelag Aleutów – wysp ciągnących się łukiem od Kamczatki aż po Alaskę przez ponad tysiąc mil i oddzielających Morze Beringa od Oceanu Spokojnego, obecnie niemal zupełnie niezamieszkanych. Historia i przyroda tego magicznego i surowego miejsca są nietuzinkowe, ale za dotarcie do niego trzeba zapłacić swoją cenę – pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna, co potwierdzają lokalne legendy, według których to właśnie na Aleutach rodzą się wiatry i sztormy.
Karolina Gawonicz, Maciej Łukaszewicz | Nagroda im. Andrzeja Zawdy
Serdecznie zapraszamy! Nie wykluczamy, że uda się nam pokazać więcej prelekcji.
Kolosowe postscriptum
Miejsce spotkań, gospodarz:
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Kraków, ul. Papiernicza 2
sobota, 22 kwietnia 2023 r., godz. 17.00
Pomysł i realizacja cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku: kolosy.pl
Prowadzenie: Janusz Janowski