Kolosalne debiuty

Ilość wyświetleń: 2563 - Dodano: wtorek, 03 marca 2020 21:40

Kolosalne debiuty

Cezary Borowy, Michał Milczarek i Agata Romaniuk – to ich książki znalazły się w finale pierwszej edycji Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego na podróżniczy debiut roku. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród – 14 marca w Gdyni podczas sobotniego finału Kolosów. Wcześniej tego samego dnia nominowani autorzy opowiedzą o swoich książkach podczas spotkań autorskich w Sali Seminaryjnej hali Gdynia Arena.


Premierowa edycja Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego spotkała się z bardzo dużym i dobrem odzewem autorów i wydawców. Do konkursu zgłoszonych zostało prawie trzydzieści tytułów. Jury w składzie: Bartosz Kuczyński (syn Macieja Kuczyńskiego), Andrzej Muszyński (pisarz, reporter, laureat Kolosa 2012), Piotr Strzeżysz (pisarz, podróżnik, laureat Kolosa 2014) oraz Piotr Tomza (autor i redaktor książek) zdecydowało się wyróżnić trzy książki:
 
Cezary Borowy, Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach, Warszawa 2019 (Wydawnictwo TBR)
 
Michał Milczarek, Donikąd. Podróże na skraj Rosji, Wołowiec 2019 (wydawnictwo Czarne)
 
Agata Romaniuk, Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, Poznań 2019 (Wydawnictwo Poznańskie)
 
To spośród nich wybrany zostanie zwycięski tytuł. Jego autorka lub autor otrzymają nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych. Rozstrzygnięcie 14 marca 2020 roku podczas sobotniego finału Kolosów. Wcześniej tego samego dnia w Sali Seminaryjnej hali Gdynia Arena kolosowa publiczność będzie mogła poznać nominowanych autorów. Spotkania autorskie z nimi zaczną się o godzinie 11.00.
 
11.00–11.50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Agata Romaniuk
Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu
 
12.00– 12.50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Michał Milczarek
Donikąd. Podróże na skraj Rosji
 
13.00–13.50
Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego
Cezary Borowy
Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach
 
Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego to nagroda dla autora lub autorki najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej wydanej w roku poprzedzającym jej przyznanie. W 2020 roku zostanie przyznana po raz pierwszy. Jej patronem jest Maciej Kuczyński, zmarły latem 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz.

Organizatorem konkursu jest Agencja MART. Fundatorem nagrody finansowej jest Andrzej Ciszewski.