Janusz Onyszkiewicz | Złote lata siedemdziesiąte. Karakorum, Pamir, Hindukusz

Ilość wyświetleń: 1284 - Dodano: czwartek, 18 sierpnia 2022 20:27

Janusz Onyszkiewicz | Złote lata siedemdziesiąte. Karakorum, Pamir, Hindukusz

Po ponad dwóch latach pandemicznej przerwy wracamy do krakowskiego cyklu Kolosowe Spotkania w Dworku. Naszym pierwszym gościem będzie Janusz Onyszkiewicz. Urodzony w 1937 roku w Lwowie, przygodę z górami zaczął jeszcze w latach 50. XX wieku. Wspinał się w Tatrach, uczestniczył w wyprawach w Himalaje, Karakorum i Hindukusz, brał udział również w ekspedycjach speleologicznych


W 1972 roku zdobył Noszak, w sierpniu 1975 roku stanął na wierzchołku Gaszerbruma II – wspólnie z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Zdzitowieckim – kilka dni później zaś wraz z żoną, Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Wandą Rutkiewicz oraz Zdzitowieckim, dokonał pierwszego wejścia na Gaszerbrum III, wówczas najwyższy niezdobyty szczyt świata. Po śmierci żony, która zginęła w trakcie ataku szczytowego na Annapurnę w 1978 roku, wycofał się z czynnego wspinania.

Jako opozycjonista w PRL-u był aresztowany i internowany. W nowej Polsce wszedł do wielkiej polityki – był pierwszym cywilem w ministerstwie obrony. Z wykształcenia matematyk, pracował w kilku zawodach, w różnych krajach i w dwóch kompletnie odmiennych epokach.

Na początku XXI wieku znów skierował swoją uwagę ku górom i w latach 2001-2016 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty.

dwa 3

 

KOLOSOWE SPOTKANIA W DWORKU
Janusz Onyszkiewicz | Złote lata siedemdziesiąte. Karakorum, Pamir, Hindukusz

sobota, 3 września 2022 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Sala Teatralna
Kraków, ul. Papiernicza 2

ins d