Jak próbowałem przefrunąć Dolomity | Jacek Matuszek w Krakowie | sobota, 11 stycznia, godz. 17:00

Ilość wyświetleń: 2390 - Dodano: piątek, 03 stycznia 2020 08:38

Jacek Matuszek nad Dolomitami

Takiego pokazu w Dworku jeszcze nie było! Bo nie było też dotąd na świecie takiego projektu. Jacek Matuszek, laureat ubiegłorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady, wyruszył latem w podróż, do której przygotowywał się przez całe życie: w podniebną podróż przez Dolomity. Dlaczego była aż tak niezwykła? Jacek opowie o tym już 11 stycznia w Krakowie. Zapraszamy. Wstęp wolny.


SOLO. Tak nazwał swój projekt Jacek Matuszek. W plecaku ważącym prawie trzydzieści kilo miał sprzęt wspinaczkowy i biwakowy oraz… paralotnię. Przed sobą – sto dziewięćdziesiąt kilometrów trasy przez pasmo górskie uchodzące za jeden z najpiękniejszych zakątków w Europie.

Czy coś mogło pójść nie tak?

Po roku przygotowań, samotnego wspinania i latania, jedna błędna decyzja spowodowała wypadek i zawieszenie projektu.

Co było dalej?

Podczas pierwszego w nowym roku z cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku Jacek Matuszek opowie o tym, jak musiał odkrywać wspinanie i latanie na nowo, cofnie się do chwili, gdy zdecydował się zostać paralotniarzem (i powie jak pójść w jego ślady!) i odpowie na pytanie, czy złamana noga może powstrzymać marzenie o wolności.

Nawet jeśli tej ostatniej odpowiedzi się domyślacie – przyjdźcie koniecznie. Zdjęcia i filmy, które pokaże Jacek, są po prostu zjawiskowe.

Jacek Matuszek (ur. 1985), alpinista i filmowiec, współautor filmów Alpine Wall Tour oraz Mama, wicemistrz Polski w boulderingu (2007). Za zespołowe przejście Brento Centro (8b, 900 m) nominowany do Kolosów 2015. Pomysłodawca i współtwórca (z Łukaszem Dudkiem) polskiego zespołu wspinaczkowego Alpine Wall Tour, w którym skompletował tzw. Alpejską Trylogię, czyli wspiął się (bardzo trudnymi drogami) na trzy największe północne ściany w Alpach (Grandes Jorasses, Eigeru i Matterhornu). W 2018 roku, również wraz z Dudkiem, wytyczył nową drogę Premiere (7b, 450m, R) w Dolomitach. Laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady w 2019 roku za pomysł wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów.


Kolosowe Spotkania w Dworku
Jacek Matuszek | Jak próbowałem przefrunąć Dolomity
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 11 stycznia 2020 r., godz. 17.00
Wstęp wolny