Hagengebirge 2011

Ilość wyświetleń: 6824 - Dodano: czwartek, 13 października 2011 17:38

Hagengebirge 2011

Sukcesy w Jaskini Ciekawej oraz w ciągu Białych Kamieni odnieśli uczestnicy dziesiątej wyprawy Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w austriacki masyw Hagengebirge

Jubileuszowa ekspedycja zakończyła się w połowie sierpnia. Jej członkowie, wyróżnieni już podczas Kolosów 2006 za eksplorację jaskini W Czerwonych Kamieniach (obecnie 855 m głębokości), czwarty rok z rzędu działali w dużym, odkrytym przez siebie obiekcie – Jaskini Ciekawej.

  

To rozległy system, którego zwornikiem jest poziome piętro leżące ok. 180 metrów poniżej otworu. Przecinają je młodsze geologicznie pionowe ciągi – w 2008 r. to właśnie jednym z nich, po poszerzeniu ciasnych przełazów, udało się grotołazom po raz pierwszy przedostać do głównego ciągu jaskini.

  

Tego lata natomiast w serii siedmiu biwaków we wnętrzu systemu kontynuowali działalność w kilku miejscach. Na końcu długiego Meandra Zachodniego, mierzącego w linii prostej ok. 1000 m, którego pokonanie zajmuje 3-4 godziny, udało im się odkryć kilkaset metrów nowego korytarza. Świeżo wyeksplorowane partie skręcają pod ostrym kątem względem reszty ciągu i kierują się w stronę bazy wyprawy oraz kilku odkrytych wcześniej jaskiń. Choć do połączenia Ciekawej z którąkolwiek z nich jest jeszcze daleko, perspektywy skrócenia drogi na przodek i znacznego powiększenia całego systemu są obiecujące.

  

Jeszcze bardziej interesujących odkryć dokonali polscy grotołazi w ciągu Białych Kamieni. Po wykonaniu krótkiego przekopu weszli do obszernych korytarzy ciągnących się w głąb masywu – ich szerokość sięga miejscami kilkunastu metrów, łączna długość zaś wynosi ok. 700 m. Zbadali również kilka studni, tu jednak, ze względu na silne deszcze powodujące podziemne przybory wody, wyniki były – póki co – znacznie skromniejsze. I tak jednak bilans tegorocznej działalności jest imponujący: odkryto niemal 2 km nowych ciągów i „wydłużono” jaskinię do ponad 7 km.

   

[DB]

ins d