FOTOPLASTYKON (PPNT) | Kolosy (za rok) 2017 | Program

Ilość wyświetleń: 8683 - Dodano: środa, 28 lutego 2018 12:22

Fot. Adrian Larisz

20. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Konferencyjne

al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

Sala Audytoryjna

wstęp wolny

Prowadząca: Alicja Rapsiewicz

 

 

Piątek, 9 marca 2018 roku

18.15-21.05| BLOK I

18.15-18.45

Ewelina i Paweł Chwastowie

Zamiast pracy, podróż przez pół świata

Takie historie wciąż się zdarzają: rzucili pracę, zapakowali się w sakwy i ruszyli przed siebie. A dokładnie na południe. Dojechali do Iranu i przez 2 miesiące nie mogli się otrząsnąć od nadmiaru ludzkiej życzliwości. Przed zimą uciekli do Tajlandii, by odkryć, że to raj dla rowerzystów. Pragnienie kolejnej zmiany popchnęło ich do Nowej Zelandii. Rowery zastąpili samochodem, a zamiast ulicznym jedzeniem, karmili się cudownymi krajobrazami. I do dziś nie mogą uwierzyć, że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

18.50-19.20

Marta, Maciej i Staś Kruczkowscy

Rodzina włóczykijów w Azji

Po pierwszych urodzinach Stasia spakowali plecaki i ruszyli na wschód. Przez 3 miesiące włóczyli się po Chinach, Laosie, Tajlandii i Birmie, spędzając niezliczoną ilość godzin w autobusach i pociągach. Zobaczyli Wielki Mur Chiński, przeszli Wąwóz Skaczącego Tygrysa, podziwiali parki narodowe w Syczuanie, w Birmie zaś oglądali oszałamiające zachody słońca ze szczytów buddyjskich świątyń. Żyli.

19.25-19.55

Adam Zdrodowski

Dwa spojrzenia, cztery wyspy. Jednym słowem Indonezja

Podczas 2-letniej podróży po Azji, Adam Zdrodowski dwa razy zawitał do Indonezji. Na Sumatrze pracował na kurzej fermie, a po pracy odpoczywał, bawiąc się na weselu, na Jawie doświadczył trudnego do zniesienia tłoku i przeżył wypadek, z kolei na wyspach Lombok i Bali uciekał przed postępującą komercjalizacją. Po drogach i bezdrożach archipelagu najchętniej przemieszczał się skuterem.

20.00-20.30

Łukasz Supergan

Izraelski Szlak Narodowy

1000 km z nad Morza Czerwonego, przez pustynię Negew, aż po Wzgórza Golan. Łukasz Supergan, choć jest wytrawnym piechurem, szedł dłużej niż 40 dni. Na pustyni szukał cudów przyrody, a w miastach odpowiedzi na pytania: czym jest współczesny Izrael i co mówią o swoim kraju jego mieszkańcy? Obserwował również pielgrzymów i pytał, co ich tam przywiodło: wiara czy tylko ciekawość.

20.35-21.05

Łukasz Toczyski

Arabia Saudyjska na stopa

Wyprawy do państwa rządzonego przez dynastię Saudów rzadko pojawiają się w programach podróżniczych festiwali. Kraj jest zamknięty dla turystów i wjechać do niego można tylko w wyjątkowych przypadkach i na specjalnych zasadach. Tym większe uznanie dla Łukasza Toczyskiego, że nie zaprzepaścił okazji: w trakcie swoich licznych pobytów w Arabii Saudyjskiej w ciągu ostatnich dwóch lat zjeździł kraj autostopem od Zatoki Perskiej i pogranicza z Jemenem aż po tajemniczą prowincję Tabuk na północnym zachodzie. Sypiał na pustyni, poznał dziesiątki fascynujących ludzi i o wszystkim tym chętnie opowie.


 

Sobota, 10 marca 2018 roku

11.10-14.00 | BLOK II

11.10-11.40

Adam Szostek

Najmłodszy sport olimpijski

Adam Szostek nie przestaje wierzyć, że deskorolką może zmienić świat na lepsze. I wygląda na to, że ma rację. O podróży z deską na czterech kółkach pierwszy raz opowiadał na Kolosach 10 lat temu. Od tego czasu zwiedził kawał świata, a skateboarding zdążył stać się sportem olimpijskim. Co robił w ubiegłym roku? Wiosną spędził prawie miesiąc w małej miejscowości w Palestynie i tak zaczarował jej młodych mieszkańców, że ich życie zaczęło się kręcić wokół deski, w październiku zaś prowadził skateboardingowe warsztaty w obozach dla uchodźców w Atenach.

11.45-12.15

Natalia Mileszyk

Taneczne odczarowanie Kolumbii

Tętniąca rytmami cumbii i salsy, smakująca świeżymi owocami i wodą ognistą, pełna dobrych ludzi i trudnych historii – to Kolumbia, którą zachwyciła się podczas swojej podróży Natalia.  Pojechała tam na karnawał, włóczyła się przez 5 tygodni i przyglądała się, jak bawią się ludzie w trzech częściach kraju – w miastach Pasto, Riosucio i Ciénaga.

12.20-12.50

Ola i Tomasz Ramczykowscy

Andamany. Tropikalna zima leśnych ludzi

Archipelag Andamanów, choć politycznie wchodzi w skład oddalonych o ponad 1000 km Indii, geograficznie znacznie bardziej przypomina Birmę. Ola i Tomek, para mazurskich leśników, wybrała się tam pewnej zimy, by poznać swoich miejscowych kolegów po fachu i z ich pomocą z bliska przyjrzeć się tropikalnym lasom rajskich wysp. W Gdyni opowiedzą nie tylko o „niebiańskich plażach”, ale i o tym, jak bardzo zmieniło się życie na Andamanach po tragicznym w skutkach tsunami z 2004 r.

12.55-13.25

Monika Radzikowska

Rakieta na granicy. Rowerem przez Polskę wschodnią

Podróż do miejsc, gdzie zaczyna się Wschód. Ząbki-Węgrów-Lublin-Włodawa-Puszcza Białowieska-Augustów-Grodno-Białystok. Brzmi nieciekawie? Monika Radzikowska w czasie tej podróży spotkała ludzi, którzy słyszą dzwony zapadających się pod ziemię cerkwi, poznała historie ikon płynących Bugiem, dowiedziała się o pustelnikach mieszkających na bagnach i o szeptuchach, które wróżą z chmur, a przez niektórych nazywane są wiedźmami. W Gdyni opowie też o miejscu w środku lasu, gdzie miało powstać Nowe Jeruzalem, i o przedwojennych sektach.

13.30-14.00

Maciej Stromczyński, Grzegorz Ozimiński

Appalachy z północy na południe

Ubiegłoroczni laureaci Nagrody im. Andrzeja Zawady wykonali plan, na realizację którego otrzymali wsparcie, i przeszli Szlak Appalachów, jeden z najdłuższych i najpopularniejszych szlaków pieszych w Stanach Zjednoczonych. 3,5 tys. km, 14 stanów (od deszczowego Maine, przez upalną Pensylwanię, aż po niemal tropikalne Południe) i ponad cztery miesiące w trasie.

14.00-14.20 | PRZERWA

14.20-16.35 | BLOK III

14.20-14.50

Lech Flaczyński

Sięgając granic. Powrót z Makalu

Kolejna rodzinna wyprawa laureatów Kolosa 2007. Tym razem Lech (ojciec) i Wojciech (syn) Flaczyńscy podjęli próbę zdobycia Makalu (8463 m). Samodzielnie, bez wsparcia Szerpów, chcieli wspiąć się na swój pierwszy 8-tysięcznik. Po 13 dniach karawany dotarli do bazy i rozpoczęli działalność górską. Na przełęczy Makalu La (7400 m) założyli obóz III, z którego po długim okresie wyczekiwania na dobrą pogodę w końcu ruszyli do ataku szczytowego. O tym, co było dalej, opowiedzą w Gdyni.

14.55-15.25

Piotr Szafruga

Arizona Trail

Ustanowiony stosunkowo niedawno, w 2009 roku, pieszy szlak długodystansowy Arizony liczy 1300 km, prowadzi od granicy z Meksykiem aż po stan Utah i przecina po drodze co najmniej dwa cudy natury – pustynię Sonora oraz Wielki Kanion. Wiosną ubiegłego roku przeszedł go Piotr Szafruga. Doświadczył niezwykłej gościnności mieszkańców Arizony, podziwiał krajobrazy i zachwycił się zapachem pustyni po deszczu.

15.30-16.00

Maksymilian Rębisz

Shackleton w Tatrach

Bardzo oryginalne i arcyciekawe przedsięwzięcie: rekonstrukcja słynnego trawersu gór Georgii Południowej, jakiego w 1916 r. dokonali uczestnicy wyprawy antarktycznej kierowanej przez Ernesta Shackletona, wykonana w... Tatrach! W odpowiednich strojach i ze sprzętem sprzed stu lat rekonstruktorzy pokonali w zimowych warunkach ok. 40 km z Doliny Chochołowskiej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

16.05-16.35

Katarzyna Wiercioch, Hubert Jarzębowski

Ruwenzori. Zdjęcie boga Kitasamby

3-tygodniowa wyprawa w Góry Księżycowe na pograniczu Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Katarzyna i Hubert zdobyli podczas niej 3 z 6 najwyższych masywów Ruwenzori – Margheritę (5109 m), Mt. Baker (4844 m) oraz Mt. Weissmann (4620 m) – lecz największą wartością okazało się dla nich poznanie ludzi żyjących i pracujących w górach, które już od czasów Ptolemeusza rozpalały wyobraźnię podróżników.

16.35-16.55 | PRZERWA

16.55-19.10 | BLOK IV

16.55-17.25

Dominik Bac

Indianie Kolumbii

Kolumbia jest domem dla prawie 1,5 mln Indian. Część z nich mieszka dziś w miastach, ale wciąż można dotrzeć również do tych, którzy opierają się nowoczesności. Claudia Cardenas i Dominik Bac od kilku lat nieśpiesznie i systematycznie poznają Indian, którzy nadal kultywują tradycje swoich przodków. Opowiedzą o Wayuu z pustynnego półwyspu Guajira, o żyjących w tropikalnym lesie Indianach Embera oraz o nazywanych ostatnimi nomadami Amazonii Indianach Nukak, których pierwszy kontakt z cywilizacją miał miejsce dopiero pod koniec XX w.

17.30-18.00

Krzysztof Błażyca

Krew Aczoli

Reporter, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, dziesięć lat po okrutnej, zapomnianej przez świat wojnie, wraca do północnej Ugandy, by pytać o nią jej świadków i uczestników. Czym była krwawa rebelia rozpętana przez Josepha Kony’ego i jego Armię Oporu Pana? W imię czego i kto brał w niej udział? Jaki wpływ wydarzenia sprzed dekady mają na życie współczesnych Ugandyjczyków? Krzysztof Błażyca, autor wystawy fotograficznej prezentowanej w ubiegłym roku w hali Gdynia Arena, wraca na Kolosy, by opowiedzieć o swojej nowej książce.

18.05-18.35

Bartosz Twaróg

Aborygeni australijscy. 230 lat oporu i walki o sprawiedliwość

Reporterska relacja z półrocznego pobytu wśród aborygeńskich rodzin i aktywistów w Sydney i Nowej Południowej Walii. Bartosz Twaróg uczestniczył w tradycyjnych spotkaniach-gawędach, protestach i politycznych zgromadzeniach. Poznał dramatyczne historie życia rdzennych mieszkańców Australii i dokumentował, jak formuje się polityczna samoświadomość Aborygenów oraz jak wcielają oni w życie marzenia o niezależności i samorządności.

18.40-19.10

Bogusław Hynek

HRP – samotnie przez Wysokogórski Szlak Pirenejów

Haute Randonnée Pyrénéenne liczy ponad 800 km i jest podzielony na 41 etapów. Jego przejście zajmuje zwykle 45 dni. Szlak prowadzi z nad Atlantyku do Morza Śródziemnego, a suma jego przewyższeń przekracza 40 tys. m. Biegnie blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów, a jego przejście wymaga dużej samodzielności, obycia z ekspozycją i sporych umiejętności nawigacyjnych. Bogusław Hynek „uwinął” się z HRP w 33 dni. Bez wsparcia z zewnątrz i bez korzystania ze schronisk. Kosztowało go to m.in. 12 kg żywej wagi.

19.10-19.30 | PRZERWA

19.30-21.10 | BLOK V

19.30-20.00

Dorota Chojnowska, Selim Saffarini

Oman na bambusowych rowerach

Bambusowy rower jest zaraźliwy. Dwa lata temu Dorota Chojnowska wystąpiła na Kolosach z opowieścią o swojej samotnej wyprawie na własnoręcznie wykonanym rowerze do Iranu. Na jednej podróży nie poprzestała. W ubiegłym roku dołączył do niej Selim, który również zbudował sobie bambusowy rower, i wspólnie wyruszyli odkrywać Oman. A ponieważ Selim mówi płynie po arabsku, dowiedzieli się o życiu jego gościnnych mieszkańców wyjątkowo dużo.

20.05-20.35

Daria Urban-Kostyk, Wojciech Kostyk

Nowa Zelandia z południa na północ

2 tys. km pieszo górskimi szlakami Nowej Zelandii i drugie tyle przejechane autostopem. Daria i Wojciech, zamiast się śpieszyć, szukali kryjących się w trawie ptaków, pływali z delfinami i wpatrywali się w rozgwieżdżone niebo. Odwiedzili też wioskę Hobbitów i przekonali się, że szlak może prowadzić głównym nurtem rzeki, a podróżowanie z ubitym dzikiem na miejscu pasażera to dla Nowozelandczyków nic nadzwyczajnego.

20.40-21.10

Agata Gorączko, Katarzyna Kujawa

„Idziemy dla Michała”. Kungsleden – królewski szlak Szwecji

Dwie dziewczyny, założycielki fundacji „Idziemy dla”, latem 2017 r. w zaledwie 16 dni przeszły mierzący 440 km szlak pieszy z Abisko do Hemavanu na dalekiej północy Szwecji. Marsz utrudniały im bagniste odcinki i chmary komarów, ale wspaniała dzika przyroda wynagradzała widokami (i spotkaniami – m.in. z reniferami i łosiami) każdą niedogodność. Agata i Katarzyna królewskim szlakiem szły w szczytnym celu – zbierając fundusze na rehabilitację ciężko chorego Michała Wawrzyniaka.


 

Niedziela, 11 marca 2018 roku

11.00-13.50 | BLOK VI

11.00-11.30

Waja Jabłonowska

Marzenie o górze Gramos

Samotna podróż rowerem z Gdyni do greckiej wioski Megalo Seirini. Greczynka i Polka zarazem, należąca do pierwszego pokolenia uchodźców urodzonych w Polsce, przemierzyła 2370 km spod Muzeum Emigracji w Gdyni do miejsca, w którym rozpoczęła się kiedyś tułacza historia jej rodziny – niewielkiej wioski w górach zachodniej części greckiej Macedonii. 40 dni, 9 krajów i symboliczny powrót do domu.

11.35-12.05

Magdalena, Marcin, Miłosz i Marcel Buchowscy

Plac zabaw na końcu świata

Jak najlepiej spędzić urlop macierzyński? Zamienić europejską zimę na australijskie lato! Magda i Marcin zabrali więc 4-miesięcznego Marcela i 3-letniego Miłosza i ruszyli w podróż na Antypody. Z dużą torbą, mniejszym plecakiem i wózkiem-parasolką przemierzyli kawał Australii kamperem, potem przedostali się na Tasmanię, Nową Zelandię przejechali z namiotem, a na koniec odwiedzili Singapur. Zatrzymywali się nie przy turystycznych atrakcjach, ale na placach zabaw i tam, gdzie można było kupić lody czekoladowe.

12.10-12.40

Małgorzata Niemietz

Dookoła świata trochę niespodziewanie

Półtoraroczna, samotna podróż dookoła świata. Małgorzata marzyła o zdobyciu Kilimandżaro, a ponieważ zwykła marzenia realizować, nie tylko stanęła na najwyższym szczycie Afryki, ale też przeżyła na nim jeden z najszczęśliwszych dni w życiu. W dodatku na Kilimandżaro się nie skończyło: były 3  kontynenty (Afryka, Azja, Ameryka Południowa), spływ Amazonką i rejs żaglówką na wyspy San Blas. A co było najtrudniejsze? Zdecydowanie: wrócić do domu.

12.45-13.15

Łukasz Lewandowski, Maciej Skarżyński, Mateusz Sylwestrzak

Z Krakowa do Gdańska na rowerach. Wodnych

Dobry początek wakacji: 12 dni przygody i 10 kilogramów mniej w pasie. Duży wysiłek, przeprawa przez śluzy, progi wodne i mielizny oraz niesprzyjająca pogoda. Do tego awarie, zmęczenie i walka ze słabościami. W zamian: niesamowita Polska gościnność oraz zaskakująca przyroda – m.in. 2-metrowe sumy, ptaki morskie pod Krakowem i foki szare w Tczewie.  Szaleństwo.

13.20-13.50

Mirosław Rajter

Canchahuaya. W poszukiwaniu mitu Shipibo

Film dokumentalny będący zapisem kolejnej próby rozwikłania jednej z indiańskich legend. Mirosław Rajter, Polak mieszkający od wielu lat Peru, wspólnie ze swoim przyjacielem, Indianinem Shipibo z wioski San Francisco znad Ukajali, wyruszyli razem do mitycznej góry Canchahuaya, by zrozumieć, skąd wzięła się opowieść, że jej mieszkańcy potrafili kiedyś latać.

*****

Przez cały czas trwania 20. OSPŻiA w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie można oglądać również wystawę zdjęć Macieja Jawornickiego pt. Szkoła na pustyni.

Ponadto w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 422 miejsca) przeprowadzimy w PPNT bezpośrednią transmisję pokazów z Dużej Sali (Gdynia Arena) - w piątek od 11.00 do 22.20, w sobotę od 10.00 do 22.00 i w niedzielę od 10.00 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).