Do wnętrza Gujany Francuskiej | Spotkanie z Tomaszem Owsianym w Krakowie | sobota, 1 grudnia, godz. 17.00

Ilość wyświetleń: 1909 - Dodano: czwartek, 29 listopada 2018 00:03

fot. Tomasz Owsiany

Na zakończenie jesiennego maratonu Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim Kraków odwiedzi Tomek Owsiany, laureat tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady, a wcześniej Nagrody Dziennikarzy i wyróżnienia w kategorii "Podróże". Opowie o Gujanie Francuskiej.

Gdy laury wciąż zbiera jego świetna reporterska książka "Pod ciemną skórką Filipin" (nominowana jako jeden z pięciu tytułów do Nagrody im. Beaty Pawlak), on wcale niedawno wrócił z kolejnej wyprawy - tej, na którą wsparcie otrzymał w marcu od prezydenta Gdyni w ramach Nagrody im. Andrzeja Zawady. Co zobaczył, kogo spotkał i ile się nauczył w Gujanie Francuskiej opowie premierowo właśnie w ramach Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim.

Gujana Francuska: niepozorny skrawek Ameryki Południowej, część Francji i Unii Europejskiej. Dzika i piękna przyrodniczo, trudna logistycznie. Mozaika kultur i plątanina problemów. Zakątek, którego większość świata zdaje się nie dostrzegać, a sama Francja konsekwentnie nie rozumieć. Tomasz Owsiany w trakcie samotnej, czteromiesięcznej podróży reporterskiej jako pierwszy Polak podjął próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata.


Pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembe. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki postępującej modernizacji ich społeczności. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym skłocie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego, a z biura prasowego samego Centrum śledził odpalenie rakiety Ariane 5. Przeniknął też do brutalnego świata garimpeiros – nielegalnych poszukiwaczy złota, najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.


Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Amerindian do samobójstw? Dlaczego Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków i czy da się zachować tożsamość etniczną, nie rezygnując z bagietek z serem? To i o wiele więcej Tomasz Owsiany postara się wyjaśnić – ze swadą i humorem – już w najbliższą sobotę w Dworku Białoproadnickim w Krakowie.

Zapraszamy!

Kolosowe Spotkania w Dworku
Tomasz Owsiany | Do wnętrza Gujany Francuskiej

Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 1 grudnia 2018 r., godz. 17.00
Wstęp wolny!