Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów | Kamila Kielar w Krakowie

Ilość wyświetleń: 2848 - Dodano: poniedziałek, 01 kwietnia 2019 15:34

fot. Kamila Kielar

Kto nie był na Kolosach – po prostu musi. Kto był – powinien zobaczyć to jeszcze raz. Bo rzadko się zdarza, by o rzeczach ważnych, ktoś opowiadał w równie zajmujący sposób co Kamila Kielar. Dowody? Że ważne: Kolos 2018 w kategorii „Podróże” za „bezwzględność w pokazywaniu mechanizmów, które sterują dzisiejszym światem, i umiejętność przykuwania uwagi do tematów ważnych”. Że ciekawie: Nagroda Publiczności za najlepszą prezentację 21. OSPŻiA. 27 kwietnia o swojej ubiegłorocznej wyprawie wzdłuż wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej Kamila opowie w Krakowie w ramach Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim. Obecność obowiązkowa. Wstęp wolny.


Późnym latem ubiegłego roku Kamila wyruszyła w samotną podróż kajakiem morskim. Płynąc niebezpiecznym szlakiem po wodach Pacyfiku wzdłuż wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej, poszukiwała najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tzw. niedźwiedzi-duchów. Dzięki wyjątkowej mutacji, występujące tam niedźwiedzie czarne – zaledwie kilkadziesiąt sztuk – są całkowicie białe, choć nie są albinosami. Jakby tego było mało, żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych. Z reporterskiej wyprawy Kamila przywiozła jednak o wiele więcej niż tylko unikatowe zdjęcia. Zmagała się z morskim żywiołem, przeżyła bliskie spotkania z wielorybami i lwami morskimi, przedzierała się na azymut przez góry i las, gdzie szukała wilków morskich, i cały czas konsekwentnie dokumentowała stan jednego z najwrażliwszych i najbardziej zagrożonych rejonów przyrodniczych na świecie.

Kamila Kielar - podróżnik, etolog, fotograf przyrody, dziennikarz i mówca. Od kilkunastu lat podróżuje w tereny subpolarne. Podróżuje głównie solo, samotnie przejechała rowerem Alaskę, Kamczatkę oraz Jukon (w zimie, przy temperaturach spadających do -40 stopni C), w trakcie półrocznej wędrówki przemierzyła też rozciągający się między Meksykiem a Kanadą szlak Pacific Crest Trail. Organizuje i prowadzi duże międzynarodowe projekty podróżnicze, takie jak Bike Jamboree (sztafeta rowerowa dookoła świata) czy Afryka Nowaka. Wie, co można zjeść w lesie, jak radzić sobie z niedźwiedziami w ich naturalnym środowisku, tropić zwierzęta, zbudować igloo i powozić psim zaprzęgiem. Kocha pierogi i dobrą literaturę. Była wielokrotnie nagradzana za swoje podróże, prelekcje i zdjęcia (m.in. Kolos, dwa wyróżnienia i dwie Nagrody Publiczności w Gdyni!). Ukończyła dziennikarstwo oraz podyplomowe studia pisarskie na UJ. Jej ukochane miejsce na świecie do Laponia, do której kiedyś się przeprowadzi na stałe.

Kamila Kielar | Kolos 2018 w kategorii „Podróże” | Biało na czarnym. W poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów
Kraków
Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2
sobota, 27 kwietnia 2019 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

kielar3