40 lat od rejsu "Mazurka" | Rocznica wyczynu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Ilość wyświetleń: 2608 - Dodano: wtorek, 27 marca 2018 10:31

40 lat od rejsu "Mazurka" | Rocznica wyczynu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

Załoga "Katharsis II" domknęła pętlę wokół Antarktydy, a my nie zapominamy o pętli, którą 40 lat temu wykonała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. 20 marca 1978 roku nieopodal Wysp Zielonego Przylądka przecięła trasę, w którą wyruszyła dwa lata wcześniej z Las Palmas i stała się tym samym pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską. Dokonała tego na 9,5-metrowym jachcie „Mazurek”, którego głównym konstruktorem był jej mąż, Wacław Liskiewicz. Pani Krystyno, pamiętamy i nieodmiennie gratulujemy!


Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 1936 r.) to absolwentka Politechniki Gdańskiej, z wykształcenia inżynier budowy okrętów. Żegluje od 1952 r. i jest jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej. Dowodziła dwudziestoma pełnomorskimi rejsami żeglarskimi, w tym dwoma samotnymi i pięcioma z załogami kobiecymi. Od wielu lat angażuje się w działania na rzecz promocji żeglarstwa, zachęcając do pływania zwłaszcza kobiety. W marcu 2009 r. otrzymała Super Kolosa za całkoształt osiągnięć. Od początku istnienia Kolosów (z przerwą w latach 2008-2010) zasiada też w ich Kapitule.

W latach 1976–1978 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską. Dokonała tego na dziewięcioipółmetrowym jachcie „Mazurek”. W rejs wyruszyła z Las Palmas. Trasa podróży wiodła przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Ocean Indyjski i wokół Przylądka Dobrej Nadziei z powrotem na Atlantyk. Po pokonaniu blisko dwudziestu dziewięciu tysięcy mil morskich 20 marca 1978 roku Chojnowska-Liskiewicz zamknęła wokółziemską pętlę nieopodal Wysp Zielonego Przylądka. Rejs zakończyła kilka miesięcy później, uroczyście wpływając do Gdańska.

Przeczytaj>> Coś pięknego. Sylwetka Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz