32. rocznica zimowego zdobycia Mount Everestu

Ilość wyświetleń: 4694 - Dodano: piątek, 17 lutego 2012 09:34

32. rocznica zimowego zdobycia Mount Everestu

17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, uczestnicy wyprawy narodowej pod kierownictwem Andrzeja Zawady, jako pierwsi ludzie stanęli zimą na wierzchołku najwyższej góry świata. Rocznica nie jest co prawda okrągła, ale to nie znaczy, że nie warto jej przypomnieć

   

Tym bardziej, że ekspedycja, podczas której dokonano jednego z najważniejszych wyczynów w historii polskiego himalaizmu i eksploracji w ogóle, była wyjątkowa pod wieloma względami.

    

Po latach tak ją wspominał Krzysztof Wielicki:

    

To był okres, kiedy było jeszcze mało sukcesów, "złota era" dopiero się zaczynała. Andrzejowi Zawadzie udało się skompletować zespół niezwykle zintegrowany i skupiony wokół celu, co jest zwykle trudne do uzyskania, bo wiadomo – alpiniści, taka prawda, są indywidualistami i nie są przyzwyczajeni do tego, żeby osiągać sukcesy grupowe. Więc o atmosferze zadecydowały dobór składu przez Zawadę oraz wysoki cel, który wszystkich zintegrował. Tam była taka sytuacja, że było już obojętne, kto wejdzie, byle ktoś wszedł. Sam w ogóle nie czułem nawet, że to ja coś zdobyłem, ale że to my, Polacy, że robiliśmy to dla Polski. Taka wyprawa już mi się nigdy nie powtórzyła w życiu.

    

Skład wyprawy narodowej pod kierownictwem Andrzeja Zawady tworzyli (w kolejności alfabetycznej): Józef Bakalarski, Leszek Cichy, Krzysztof Cielecki, Ryszard Dmoch, Walenty Fiut, Ryszard Gajewski, Zygmunt A. Heinrich, Jan Holnicki-Szulc, Robert Janik, Bogdan Jankowski, Stanisław Jaworski, Janusz Mączka, Aleksander Lwow, Kazimierz W. Olech, Maciej Pawlikowski, Marian Piekutowski, Ryszard Szafirski, Krzysztof Wielicki i Krzysztof Żurek.

     

Za to dokonanie wszyscy otrzymali Super Kolosa 1999. Krzysztof Wielicki jest ponadto laureatem Super Kolosa 2006.

     

[pt]

|źródło: własne

    

    

Czytaj także:   Andrzej Zawada
  Leszek Cichy - Kariera wysokogórska
  Krzysztof Wielicki - Lodowy wojownik

    

     

ins d