Wyprawa Wheelchairtrip 2016/17 wystartowała

Ilość wyświetleń: 3935 - Dodano: wtorek, 15 listopada 2016 00:27

Fot. Rafał Masłow | za: wheelchairtrip.com

Michał Woroch i Maciej Kamiński, laureaci tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady, po długich przygotowaniach rozpoczęli właśnie podróż, której projekt zyskał uznanie Kapituły Kolosów i został wsparty grantem prezydenta Gdyni. Specjalnie przystosowanym do ich potrzeb land roverem defenderem 110 Woroch i Kamiński chcą przejechać Amerykę Południową. Obaj na co dzień poruszają się na wózkach


Kilka dni temu, po wielu perypetiach w trakcie lotu z Europy, wylądowali w Buenos Aires. Ze stolicy Argentyny zamierzają jechać na południe, aż na przylądek Horn, by stamtąd ruszyć na północ wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i dalej przez Boliwię dotrzeć za około pól roku nad Ukajali w Peru. Jeśli starczy im sił i pieniędzy, być może pojadą dalej, do Kostaryki, a nawet do Stanów Zjednoczonych.

Nie będzie to ich pierwsza długa wyprawa samochodowa. W tym roku na Kolosach prezentowali podróż, którą zrealizowali przed czterema laty – okrążyli wtedy Europę, dotarli do najdalej wysuniętego na zachód miejsca na kontynencie, Cabo da Roca w Portugalii, a nawet zahaczyli o Maroko. W trzy miesiące przemierzyli prawie 18 tys. km. – Wymagało to od nas innego spojrzenia na samych siebie i na to, czym jest nasza niepełnosprawność – pisali wówczas.

O tym, co czują teraz i jak przebiega ich wyprawa przez Amerykę Południową można na bieżąco czytać na ich blogu: http://www.wheelchairtrip.com/blog/. Polecamy też tekst o Michale i Marcinie napisany przez Piotra Chmielińskiego (członka Kapituły Kolosów). W wersji polskojęzycznej dla „National Geographic” (http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/przygotowali-specjalny-pojazd-i-przejada-nim-cala-ameryke-poludniowa-ale-to-nie-wszystko-czym-zaskakuja) oraz anglojęzycznej dla Pythom.com/ExplorersWeb (http://www.pythom.com/South-America-on-double-four-wheels-2016-11-01-58629).

I oczywiście trzymamy kciuki za chłopaków i ich defa.

Woroch kaminski2

Fot. Rafał Masłow | za: wheelchairtrip.com