Szybowcem nad Himalajami | Spotkanie z Sebastianem Kawą | Kraków, 30 maja, g. 17.00

Ilość wyświetleń: 5077 - Dodano: środa, 22 kwietnia 2015 15:23

Szybowcem nad Himalajami | Spotkanie z Sebastianem Kawą | Kraków, 30 maja, g. 17.00

30 maja gościem kolejnego z cyklu Kolosowych Spotkań w Dworku Białoprądnickim w Krakowie będzie Sebastian Kawa, laureat Kolosa (za rok) 2014 w kategorii "Wyczyn roku" i najlepszy obecnie pilot szybowcowy świata. Opowie o bezprecedensowym locie nad Himalajami i przybliży zasady latania na szybowcu

           

Nikt dotąd nie odważył się latać szybowcem nad najwyższymi górami świata. Dokonał tego dopiero Sebastian Kawa – 10-krotny mistrz świata i 5-krotny mistrz Europy w lotach szybowcowych – który przewodniczył pionierskiej i niezwykle trudnej logistycznie wyprawie „Himalaya Gliding Project”.

          
W grudniu 2013 roku Sebastian jako pierwszy człowiek w historii wykonał bezsilnikowy lot nad Himalajami, przecinając niebo nad Annapurną, a podczas drugiego etapu ekspedycji, wiosną 2014 roku odbył wiele niebezpiecznych rejsów powietrznych wśród skał. W lotach dwuosobowym szybowcem towarzyszyli mu: Tomasz Kawa (ojciec), Tomasz Chudoment, Tadeusz Kmieć, Sławomir Piela, Krzysztof Strama, Krzysztof Trześniowski i Joandi Elmer. Podczas wyprawy zgromadzono wiele danych istotnych dla meteorologii i lotnictwa.

           

Spotkanie z Sebastianem Kawą w Dworku będzie miało szczególną oprawę, bowiem w marcu laureat Kolosa nie był obecny w Gdyni (przebywał na wyprawie w południowej Afryce). Przebieg ekspedycji zakończonej historycznym lotem nad Himalajami relacjonował wtedy w jego imieniu ojciec, a Kapituła wręczyła nagrodę szybownikowi zaocznie. W Krakowie będzie wreszcie okazja, by to wszystko nadrobić i osobiście przekazać Sebastianowi statuetkę.

          


Kolosowe Spotkania w Dworku


Sebastian Kawa: Szybowcem nad Himalajami

sobota, 30 maja 2015 r., godz. 17.00


Prelekcja połączona z przekazaniem Kolosa (za rok) 2014 w kategorii "Wyczyn roku"


Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

Kraków, ul. Papiernicza 2


Organizatorzy Spotkań: kolosy.pl i Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki"


Gości zaprasza: Janusz Janowski


Wstęp wolny


Serdecznie zapraszamy!