Super Kolos Janusza Kurczaba w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Ilość wyświetleń: 4186 - Dodano: piątek, 15 maja 2015 12:57

Super Kolos Janusza Kurczaba w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

W marcu otrzymał Super Kolosa za całokształt osiągnięć. Z powodu ciężkiej choroby nie mógł go jednak odebrać osobiście w Gdyni. Planowaliśmy przekazać mu go jak najszybciej. Nie zdążyliśmy. Janusz Kurczab zmarł 11 kwietnia 2015 roku. Statuetka przypominająca o wybitnych dokonaniach jego życia trafiła do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

             

Przekazanie Super Kolosa miało uroczystą oprawę i odbyło się podczas otwarcia XXII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Statuetkę z rąk Janusza Janowskiego odebrał dyrektor Muzeum, Tomasz Jagodziński. Sylwetkę zmarłego miesiąc temu laureata oraz jego wybitny dorobek przypomniał natomiast publiczności festiwalu Leszek Cichy.

           

           

Ważąca prawie dziesięć kilogramów miniatura posągu z Wyspy Wielkanocnej uzupełniona o biogram Janusza Kurczaba trafi na wystawę obok kilku innych eksponatów przypominających o złotej erze polskiego himalaizmu i wybitnych – sportowych i eksploracyjnych - osiągnięciach Polaków w górach wysokich. Mamy nadzieję, że kolekcja z czasem będzie się rozrastała, bowiem historia polskiej obecności na najwyższych szczytach świata, jak mało co, zasługuje na należyte wyeksponowanie.

             

mst4  Od lewej: Leszek Cichy, Tomasz Jagodziński i Janusz Janowski | Fot. Konrad Moniewski

           

statuetka Super Kolos obok pamiątek polskich himalaistów | Fot. Janusz Janowski

            

*****

              

Janusz Kurczab, wybitny alpinista oraz niestrudzony popularyzator i kronikarz polskich osiągnięć w górach całego świata. Urodził się w Warszawie, w młodości był jednym z najlepszych szermierzy w kraju, wielokrotnym mistrzem Polski w szpadzie i uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie. Sukcesy wspinaczkowe zaczął odnosić we wczesnych latach 60. Wytyczył wiele nowych skalnych i lodowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu i Karakorum. W roku 1971 dokonał pierwszego zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Trzy lata później kierował wyprawą, której uczestnicy jako pierwsi zdobyli Shishpare Sar w Karakorum, dwukrotnie próbował też wytyczyć nową drogę na K2 (osiągając wysokość 8400 m i 8250 m). Był autorem wielu książek i przewodników, m.in. serii Polskie Himalaje, stanowiącej niezastąpione kompendium wiedzy na temat historii eksploracji najwyższych gór świata. W marcu 2015 roku otrzymał Super Kolosa za „wytyczenie nowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu, Karakorum i Himalajach oraz wybitny wkład w popularyzację polskiego alpinizmu”. We wrześniu skończyłby 78 lat.

           

11.Hasse-Brandler na Roda di Vael 1981