winieta 2020 m

SALA SEMINARYJNA (Gdynia Arena) | Kolosy (za rok) 2019 | Program

Ilość wyświetleń: 1133 - Dodano: czwartek, 05 marca 2020 00:35

Fot. Jakub Rybicki

XXII Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

 

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

 

Piątek, 13 marca 2020 roku

16.10–18.00

Warsztaty fotograficzne

Jakub Rybicki

Fotografia wszędzie i w każdych warunkach

Pełna praktycznych wskazówek prezentacja na temat specyficznych wyzwań, jakie stawia przed nami fotografia podróżnicza. Co robić, by przywozić dobre zdjęcia z każdego miejsca, do którego się udamy? Uczestnicy warsztatów wybiorą się na zmrożoną Syberię, w Himalaje i za krąg polarny. Przejadą też rowerem pustynie i stepy, by dowiedzieć się, jak robić zdjęcia w najbardziej ekstremalnych warunkach. Zabierze ich tam Kuba Rybicki, fotograf i dziennikarz podróżniczy, laureat konkursów fotograficznych (Travel Photographer of The Year, Sony WPO, SIPA i Grand Prix FotoGloba na Kolosach 2013), współpracownik m.in. „Travelera”, „Podróży”, „Kontynentów”, Onetu i Gazeta.pl.

 

18.10–18.50

Warsztaty

Marcin Tomaszewski

Jak zacząć się wspinać? To wcale nie jest takie trudne

Prelekcję poprowadzi jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych na świecie, członek Rady Kolosów i dwukrotny laureat Kolosa w kategorii Alpinizm, Marcin Tomaszewski.

 

 

Sobota, 14 marca 2020 roku

11.00–11.50

Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Agata Romaniuk

Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu

Reporterska książka o jedynym kraju regionu Zatoki Perskiej, którym rządzi wiekowy, bezdzietny, samotny sułtan. Opowieść kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera, o umowach przedślubnych, do których wpisuje się sumy, jakie żona dostanie za urodzenie każdego dziecka, i o społeczeństwie, w którym, choć normą są małżeństwa aranżowane, zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się bezpośrednio do sułtana z prośbą o błogosławieństwo.

 

12.00– 12.50

Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Michał Milczarek

Donikąd. Podróże na skraj Rosji

Na początku była mapa. Jej kolory, linie, wzory intrygowały i nęciły. Można je było czytać jak najwspanialszą przygodową książkę. Potem były podróże wyobrażone – wytyczanie nowych szlaków długopisem w atlasie. W końcu Michał Milczarek spakował plecak i wyruszył w drogę. Donikąd to opowieść o wyprawach na końce świata: Kamczatkę, Kołymę, do Workuty, Ewenkii, Norylska. Zapiski z miejsc, w których byt graniczy z nicością. Obsesyjna wędrówka na wschód: przez śnieg, kości i pustą przestrzeń – w poszukiwaniu kresu mapy i kresu rzeczywistości.

 

13.00–13.50

Spotkanie autorskie | Nominacja do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Cezary Borowy

Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach

W 2018 roku Cezary Borowy jako dojrzały mężczyzna wybrał się w dwustukilometrową, samotną pieszą wędrówkę do Indii, by uporządkować wspomnienia z młodości. W latach 80. XX wieku był jednym z kilkudziesięciu (a może stu, dwustu) młodych Polaków, którzy na stałe mieszkali w Azji i zajmowali się przemytem, czy raczej „przewalaniem”, najpierw magnetowidów i kamer wideo, a potem złota – z Singapuru do Indii. Uwodzicielska i zaskakująca opowieść o przyjaźni, fantazji, kreatywności, solidarności i radości życia.

 

14.00–14.50

Spotkanie autorskie

Leszek Cichy, Piotr Trybalski

Gdyby to nie był Everest

„Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego! Jak do tego doszło? W wydanej na początku 2020 roku książce Leszek Cichy ze swadą i szczerością opowiada o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Odwaga i strach, racjonalizm i brawura, ambicja, brak pokory i chęć zapisania się w historii z jednej strony, z drugiej - liczne chwile zwątpienia i słabości. Świetny dokument, w którym Cichy i słuchający jego wspomnień Piotr Trybalski nie tylko odtworzyli całą drogę na szczyt Everestu, ale też uchwycili niezwykły, najważniejszy moment złotej epoki polskiego himalaizmu.

 

15.00–15.50

Spotkanie autorskie

Danuta Piotrowska

Trolltindene 1972, 1974, 1977

Piąta już pozycja z serii „In memoriam Tadeusz Piotrowski”, będącej hołdem dla jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów „złotej ery”, tragicznie zmarłego 34 lata temu na stokach K2. Opowiada o pionierskich wyprawach Polaków w Góry Skandynawskie w rejonie Romsdal, gdzie dziś na wspinaczy czeka gęsta siatka dróg, ale które w latach 70. ubiegłego stulecia były pod tym względem niemal zupełnie niezbadane. Publikacja przygotowana przez Danutę Piotrowską to uzupełniony i wzbogacony reprint książki W lodowym świecie trolli napisanej przez jej męża i wydanej po raz pierwszy w 1986 roku.

 

18.00–18.50

Spotkanie autorskie

Piotr Strzeżysz

Zaistnienia

Po Powidokach i Śnie powrotu przyszła kolej na Zaistnienia. Najnowsza książka Piotra Strzeżysza, laureata Kolosa 2014 za niezwykłą, niespieszną rowerową podróż przez Amerykę, oraz autora co najmniej kliku prezentacji, które przeszły do historii OSPŻiA, to opowieść o wypełnionej zaistnieniami drodze, która – choć przebyta w realnie istniejącym świecie – prowadzi czytelnika poza empiryczną rzeczywistość, do krainy wewnętrznych przeżyć, gdzie czas i przestrzeń tracą na znaczeniu, wydarzenia niezauważalnie się zapętlają, fakty zlewają się z baśniami, a opisywana historia balansuje na krawędzi snu, stanowiącego w tej utkanej z marzeń opowieści niezwykle sugestywną metaforę każdego ludzkiego życia.

 

19.00–19.40

Anita Pogorzelska

Przekraczając granice cywilizacji – Papua. Ostatni kanibale

Podglądanie życia codziennego Korowajów i Danich – rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej. Podczas swojej podróży do Indonezji Anita Pogorzelska przedzierała się przez las deszczowy, brnęła przez bagna i zmagała się z niedającą oddychać wilgocią, by w końcu dotrzeć do celu – Doliny Baliem i wioski Jiwka. Nurkowała też u wybrzeży wysp należących do archipelagu Raja Ampat.

 

 

Niedziela, 15 marca 2020 roku

11.00–11.50

Spotkanie autorskie

Barbara Caillot, Aleksandra Karkowska

Marsz, marsz Batory

11 dni, 3198 mil morskich i… czasem zmieniało się całe życie. Tyle czasu zabierało legendarnemu transatlantykowi m/s Batory pokonanie trasy z Europy do Ameryki. Pod polską banderą pływał 33 lata, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc łącznie ponad 270 tys. pasażerów. Dla wielu z nich była to podróż w jedną stronę. Autorki książki rozmawiały z ponad 50 pasażerami Batorego oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce. Bohaterowie podzieli się z nimi swoimi opowieściami, zdradzili sekrety i wyszperali stare fotografie. Wspomnienia z tamtych podróży wciąż budzą silne emocje.

 

*****

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM POKAZÓW I SPOTKAŃ MOŻE ULEC ZMIANIE. PROSIMY O SPRAWDZANIE AKTUALNEGO HARMONOGRAMU NA STRONIE WWW.KOLOSY.PL

 

*****

Przez cały czas trwania XXII OSPŻiA w hali Gdynia Arena będzie można oglądać wystawę fotograficzną Dzieci | Children. Jej autorem jest 66-letni Wojciech Prażuch, który dziecięce marzenia o poznawaniu świata zaczął realizować po swoich pięćdziesiątych urodzinach. Od tego czasu z aparatem w dłoni odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. Podróżując i fotografując, czerpie inspirację z maksymy Antoine’a de Saint-Exupéry’ego: „Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi. Choć niewielu z nich o tym pamięta” (tłum. J. Szwykowski).