Rekord Starnawskiego

Ilość wyświetleń: 8768 - Dodano: poniedziałek, 24 sierpnia 2015 14:12

Rekord Starnawskiego

265 metrów wynosi od piątku największa głębokość, na jaką kiedykolwiek udało się zejść Polakowi podczas nurkowania w jaskini. Nie jest zaskoczeniem, kto dokonał tego wyczynu, ani gdzie to zrobił. Krzysztof Starnawski, Hranická propast i wszystko jasne


Położoną w Czechach (na Morawach) podwodną jaskinię Starnawski eksploruje systematycznie od lat 90. ubiegłego wieku, schodząc w niej coraz niżej pod powierzchnię lustra wody, a przede wszystkim z roku na rok lepiej ją poznając. Jak w trakcie ostatniego, sierpniowego etapu działalności, gdy – oprócz ustanowienia rekordowego wyniku – polskiemu nurkowi udało się odkryć na poziomie -240 m przejście do nieznanego dotąd komina prowadzącego w otchłań o nadal nieznanej głębokości.

Nurkowanie w Hranickiej propasti na -265 m i powolne wynurzanie się na powierzchnię (dekompresja) zajęło Starnawskiemu osiem i pół godziny.

 

Hranicka Propast 265m from Starnawski on Vimeo.

Następny krok, jaki on i jego ekipa zamierzają wykonać w ramach projektu „Step beyond 400 m”, to wykazanie, że to nie włoska Pozzo del Merro (-395 m), ale właśnie niepozorna, zalana kwaśną, naturalnie saturowaną wodą studia pod Ołomuńcem jest najgłębszą podwodną jaskinią świata.

Wiele wskazuje na to, że to może się udać.

Krzysztof Starnawski, rocznik 1968, ratownik TOPR, Kolosa 1999 otrzymał za ustanowienie polskiego rekordu głębokości w nurkowaniu jaskiniowym (-133 m w Hranickiej propasti), rok później poprawił wynik do głębokości 181 m, za co otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku”. W ten sam sposób Kapituła Kolosów uhonorowała go również za osiągnięcia z lat 2006 (wspólnie z Leszkiem Czarneckim dokonali pierwszego polskiego nurkowania na Biegunie Północnym, schodząc pod dryfujące pole lodowe) i 2011 (rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym: -283 m, Zatoka Akaba, Egipt).

 Fot. facebook.com/dual.rebreather