Program Kolosów (za rok) 2016 - SALA SEMINARYJNA (GDYNIA ARENA)
Ilość wyświetleń: 12804 - Dodano: środa, 01 marca 2017 11:32
SALA SEMINARYJNA
Gdynia Arena
ul. Kazimierza Górskiego 8
wstęp wolny
Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak
Piątek, 10 marca 2017 roku
12.00-13.30
Warsztaty dla dzieci i rodziców
Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni
Zabawa w podróż
Centrum Nauki EXPERYMENT to niezwykła pracownia doświadczalna dla małych i dużych odkrywców-amatorów. Na Kolosach otworzy swoje gościnne „laboratorium”. Będzie w nim można zdobyć cenne umiejętności praktyczne dotyczące właściwego układania ognisk (inaczej stos ułożymy do gotowania, a inaczej gdy chcemy się ogrzać!) oraz dowiedzieć się, jak zadbać o należytą jakość wody pitnej w czasie podróży.
14.00-14.50
Spotkanie z autorką
Anna Czerwińska-Rydel (Wydawnictwo „Na Szczyt”)
Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz
Po prezentowanej na poprzednich Kolosach książce o Jerzym Kukuczce, przyszedł czas na drugą część trylogii himalajskiej „Bo góry są”, adresowanej do młodych czytelników. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz to książka tajemnicza jak sama jej bohaterka. Jakie skarby pod wielkim śniegiem ukrywa Kanczendzonga? Dlaczego bogowie zamieszkujący jej wierzchołek nie lubią kobiet? I co zostawiła pod szczytem najwybitniejsza polska himalaistka? Będzie okazja zapytać.
15.00-15.50
Spotkanie z autorem książki i wystawy fotograficznej
Krzysztof Błażyca (wyd. Bernardinum)
Tego drzewa nie zetniesz
Wielowątkowa opowieść o krajach Afryki Wschodniej, które autor – dziennikarz i fotograf – poznawał podczas swoich reporterskich wędrówek. Tego drzewa nie zetniesz to tytuł książki, o której Tadeusz Biedzki (autor W piekle eboli) napisał: „Ciarki przechodzą. Śmierć jak splunięcie, kanibalizm i wojna religii, terroryści i seks, politycy, zbrodniarze i polscy Sybiracy. Tygiel, który wrze i wybucha”. Prelekcji towarzyszy wystawa Krew Aczoli, zapowiadająca nową książkę Błażycy.
16.00-17.40
Fundacja Marka Kamińskiego
Biegun w pigułce
Prezentacja metody „Biegun Marka Kamińskiego”, opracowanej przez wybitnego polarnika, zdobywcę obu biegunów i laureata Super Kolosa, oraz sposobu, w jaki jej założenia realizowane są podczas organizowanych przez jego fundację Obozów Zdobywców Biegunów dla dzieci w wieku 10-16 lat. Będzie o motywacji, marzeniach i celach oraz o budowaniu postawy zdobywcy, który słucha swojego serca oraz jest otwarty i życzliwy dla innych.
18.00-18.50
Spotkanie z autorem i bohaterami książki
Piotr Chmieliński oraz Dawid Andres i Hubert Kisiński (wyd. Agora)
Rowerem po Amazonce
Historia niezwykłej wyprawy dwóch braci, którzy przemierzyli największą rzekę świata na rowerach. Zakrawała na niemożliwe do zrealizowania szaleństwo, okazała się wspaniałą przygodą i cenną życiową lekcją. Dla jednego była spełnieniem marzeń, dla drugiego – ostatnią szansą na ocalenie. Bracia Dawid Andres i Hubert Kisiński to ubiegłoroczni zdobywcy Kolosa. Piotra Chmielińskiego, który w latach 1985-1986 spłynął Amazonkę kajakiem i pontonem od źródeł do ujścia, przedstawiać nie trzeba.
19.00-19.50
Spotkanie z autorką
Małgorzata Szumska (wyd. Czarne)
Twarze tajfunu. O poszukiwaniu szczęścia na Filipinach
Opowieść o wyjątkowej podróży na Filipiny. Autorka leci na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotyka ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach. Szumska szuka odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?
20.00-20.50
Spotkanie z autorką
Weronika Mliczewska (wyd. Muza)
Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów
Przez siedem lat Weronika Mliczewska zgłębiała świat współczesnych Majów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o nasze ograniczenia, wolność i czas. Przemierzała miejsca z dala od utartych szlaków, kierując się raczej wskazówkami ludzi niż mapą. Rozmawiała z szamanami, słuchała o traumach wojny domowej w Gwatemali i o gangach w Salwadorze, w Hondurasie zobaczyła na własne oczy głód i niewolnictwo. Nie było w tej podróży egzotyki, była za to konsekwencja w dążeniu do prawdy.
Sobota, 11 marca 2017 roku
11.00-11.50
Warsztaty
Mateusz Waligóra
ABC outdoorowego ekwipunku
50 minut sprawdzonych rad i przetestowanych patentów. Mateusz Waligóra (wyróżnienia na Kolosach 2014 i 2015 za rowerowe wyprawy przez Amerykę Południową i Australię) opowie, jak należy wybierać najważniejsze elementy ekwipunku turystycznego: plecak, buty i śpiwór. Porówna ich rodzaje oraz wskaże, czym należy się kierować przy wyborze konkretnych modeli.
12.00-13.20
Warsztaty
Aleksander Doba
Warsztaty kajakowe z Super Kolosem
Tego człowieka chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. A już na pewno nie bywalcom Kolosów. Jeśli uczyć się pływania kajakiem, to od najlepszych. Nawet gdy nie mamy w planach trawersowania oceanu – Aleksander Doba, zanim dwa razy samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, spłynął bowiem niemal wszystkie nadające się do tego rzeki w Polsce. W Gdyni nie tylko podzieli się swoją wiedzą praktyczną, ale zdradzi też, co robić, by niezależnie od wieku wciąż czerpać radość z podróżowania.
13.30-14.20
Spotkanie z autorem
Argymir Iwicki (wyd. Bernardinum)
Burek na śniadanie
Burek może być z mięsem, ze szpinakiem, świeżym serem, a w czasie postu – z ziemniakami. Od spodu tłusty, w ustach gorący. Popity naturalnym jogurtem daje energię na pół dnia lub jeszcze dłużej. Na śniadanie jada się go w Serbii i to o niej właśnie opowiada ta książka. O kraju, w którym dwukilometrowe góry porasta trawa, na ulicach wciąż gra muzyka, a ludzie żyją na serio.
14.30-15.50
Warsztaty fotograficzne
Jakub Kaźmierczyk
Miasto – ludzie - krajobraz
Fotograf, bloger i redaktor, ambasador marki Olympus, doradzi jak przygotować się do wyprawy pod kątem fotograficznym: co ze sobą wziąć, o czym pamiętać, jak dobrać sprzęt. Nie zabraknie również porad warsztatowych, np. jak fotografować to samo miejsce na wiele sposobów. Całość zwieńczy prezentacja na temat efektywnego zgrywania zdjęć podczas podróży, ich selekcji i szybkiej obróbki (z wykorzystaniem aplikacji Adobe Lightroom).
16.00-16.30
Seminarium „Forma na szczyt”
Karol Hennig
Wyprawy wysokogórskie: przygotowanie kondycyjne i regeneracja
Przygotowanie kondycyjne powinno stanowić punkt wyjścia w wyborze górskiego celu. Badania naukowe z udziałem alpinistów i nowoczesna diagnostyka sportowa pozwalają dziś na profesjonalne podejście do treningu wspinacza. Na temat treningu alpinisty opowie Karol Hennig, który pod swoją opieką ma m.in. członków kadry narodowej PZA.
16.40-17.20
Janusz Majer
Cele wspinaczkowe i eksploracyjne w górach Azji
Często mówi się, że wszystko na Ziemi zostało już odkryte i poznane. Kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera udowodni, że to nieprawda. W Himalajach, Karakorum, wschodnim Tybecie i w Chinach wciąż są jeszcze miejsca, do których nikt dotąd nie dotarł. Mało tego, wiele z nich nie zostało nawet opisanych. Atrakcyjne cele nadal czekają na swoich zdobywców. Janusz Majer podpowie, jak je znaleźć.
17.30-18.10
Seminarium „Forma na szczyt”
Marta Naczyk
Żywienie w kontekście wypraw wysokogórskich
„Spożywanie kalorii i płynów w odpowiedniej ilości powinno mieć takie samo znaczenie jak tlen”. To słowa, które padły już w 1953 roku na pierwszej, zwycięskiej wyprawie na Mount Everest. Co więcej wiemy dzisiaj? Opowie o tym Marta Naczyk, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która uprawia biegi długodystansowe, wspina się i łączy te sporty w jedną wspólną pasję – dietetykę sportową.
18.20-19.00
Seminarium „Forma na szczyt”
Robert Szymczak
Choroby wysokościowe: profilaktyka, rozpoznanie, leczenie
Pierwsze objawy choroby wysokościowej mogą się pojawić już na 2500 m n.p.m. Na 5500 m organizm osiąga pułap pełnych zdolności aklimatyzacyjnych. 7500 m i wyżej to strefa śmierci. Tam kilkudniowy pobyt zabija nawet najmocniejszych himalaistów. Prawidłowa aklimatyzacja, umiejętność rozpoznania objawów choroby oraz jej właściwe leczenie to warunek przetrwania w górach wysokich. Ryzyko jest zawsze – o tym jak je ograniczać, opowie lekarz i himalaista, zdobywca trzech 8-tysięczników, Robert Szymczak.
19.10-19.50
Spotkanie z autorami
Adam Bielecki, Dominik Szczepański (wyd. Agora)
Spod zamarzniętych powiek
Opowieść himalaisty Adama Bieleckiego, pierwszego zimowego zdobywcy Broad Peaku i Gaszerbrumu I. Bielecki jest jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije. Współautorem książki jest Dominik Szczepański, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
20.00-21.00
Film
Tomasz Jakubiec
Kajakiem przez życie
Film w reżyserii Jerzego Porębskiego o największych dokonaniach wyprawowych legendarnego już dziś Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” AGH z Krakowa, który obchodzi w tym roku 45. rocznicę działalności. Opowieść o pasji, uporze, przezwyciężaniu przeszkód i determinacji w dążeniu do celów. A przy okazji kawał historii Polski odciskającej swoje piętno na losach kolejnych pokoleń „bystrzaków”. Dziesiątki dziewiczych rzek na niemal wszystkich kontynentach; Colca, Amazonka, źródła Nilu, Colorado, rzeki Himalajów i Australii – nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wyjątkowi ludzie.
Niedziela, 12 marca 2017 roku
10.25-10.55
Kamil Bodziony
Trzy kroki od „magicznego busa”
Alaska, niekończąca się dzicz i jeden zielony bus. Podążając śladami Christophera McCandlessa szlakiem Stampede, na własnej skórze poczujemy klimat z filmu Into the Wild i dotrzemy do „magicznego busa”. Dlaczego każdego roku, wiele młodych osób ryzykuje życiem, aby go zobaczyć? Czy warto to robić i gdzie kończy się wolność i spełnienie marzeń, a zaczynają nieprzemyślane decyzje. Opowieść o celu, drodze, intuicji, wolności i trudnych powrotach.
11.00-11.50
Henryk Widera
Długi rejs koncertmistrza
Henryk Widera to postać pod każdym względem nietuzinkowa. Niegdyś pierwszy skrzypek szczecińskiej Opery i Operetki, po przejściu na emeryturę oddał się żeglarskiej pasji. Podróżując coraz dalej na maleńkim jachcie „Gawot”, dotarł najpierw na Wyspy Kanaryjskie, a potem okrążył Europę (za co dwukrotnie został wyróżniony na Kolosach). W tym roku skończy 87 lat, ale wciąż jest aktywny żeglarsko.
12.00-12.50
Seminarium
Michał Apollo
Katastrofy naturalne - praktycznie
Zjawiska takie jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Ludzie, którzy żyją w miejscach ich częstego występowania, przez pokolenia nauczyli się, jak rozpoznawać zagrożenia i – na ile to możliwe – minimalizować ich skutki. A podróżnicy? Michał Apollo, naukowiec badający relacje między człowiekiem a środowiskiem wysokogórskim, a zarazem wspinacz mający w dorobku pionierskie wejścia na szczyty w Himalajach, w praktyczny sposób doradzi, jak nie tracić głowy w krytycznych sytuacjach.
13.00-13.50
Spotkanie z autorem
Marek Pindral (wyd. Bernardinum)
W cieniu minaretów. Oman
Marek Pindral (autor Chin od góry do dołu) spędził w Omanie więcej niż 1001 nocy. Nic więc dziwnego, że jego opowieść, podobnie jak baśnie Szeherezady, spleciona jest z wielu wątków. Są w niej złośliwe dżiny, przedślubne perypetie Jezusa, a nawet meczety latające niczym dywany. Nie brakuje też jednak wątków współczesnych i refleksji nad tym, co (jeśli coś) różni chrześcijańskich Europejczyków od muzułmanów, nawet tak konserwatywnych, jak omańscy ibadyci.
13.55-14.35
Spotkanie z autorem
Krzysztof Deszczyński (wyd. Sorus)
Kolory Deszcza. Birma
Książka fotograficzna z 400 zdjęciami i 25 felietonami z czterech podróży po Birmie w latach 2010-2013. Dwa lata przed „rewolucją” i dwa lata podczas zmian przywracających Birmę do grona państw demokratycznych. Autor to scenarzysta, reżyser, aktor, fotograf i menedżer kultury. Uzależniony od Azji. Wydał dwie książki, m.in. Panie Smoleń! Co tam słychać u Laskowika? Jest też autorem kultowego programu kabaretowego 6 dni z życia kolonisty z udziałem Bohdana Smolenia.
14.40-15.20
Spotkanie z autorką
Anna Jaklewicz (wyd. Bezdroża)
Indonezja. Po drugiej stronie raju
Ta książka to połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, szkicu antropologicznego i frapującego reportażu. Autorka opowie o swojej podróży, podczas której brała udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszkała z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbowała zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen. Spotkanie poprowadzi Witold Chrzanowski.
*****
W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie też można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob oraz cykl 15 czarno-białych fotografii Krzysztofa Błażycy, reportera i członka Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, zatytułowany „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy”.