Program Kolosów (za rok) 2016 - FOTOPLASTYKON (POMORSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY GDYNIA)

Ilość wyświetleń: 9936 - Dodano: środa, 01 marca 2017 11:42

Fot. Adrian Larisz

plakat za2016FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Konferencyjne

al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

Sala Audytoryjna

wstęp wolny

Prowadzący: Tomasz Owsiany

 

Piątek, 10 marca 2017 roku

18.15-19.55| BLOK I

 

18.15-18.45

Michał Marciniak

Słyszałem 303 języki. Czeczenia i Dagestan

Na terytorium wielkości dwóch polskich województw mówi się w 303 językach, broń to powszechny widok, a nóż stanowi przedłużenie ręki. Wędrując przez Kaukaz, Michał Marciniak odnalazł swojego przyszywanego ojca z okrutnego rodu Awarów, poznał mężczyzn, deklarujących, że wkrótce wyjadą do Syrii walczyć w szeregach ISIS i spędził mnóstwo czasu ze „zwykłymi” ludźmi, którzy są solą każdej podróży.

 

18.50-19.20

Urszula Czumaj, Gabriela Golińska, Michał Dąbrowski

Po co rybie rower? Gruzja na jednośladzie

Historia trójki lekkoduchów, którzy wybrali się z rowerami na gruziński Kaukaz, nie mając pojęcia, co ich czeka. Szastali pieniędzmi (bo błędnie przeliczali lari), jedli świeży chleb z pomidorem, dotarli do Uszguli, najwyżej położonej, stale zamieszkanej wioski w Europie, i przekonali się, że zjazd bywa cięższy od pedałowania pod górę.

 

19.25-19.55

Aleksandra Rapp

W 111 dni dookoła świata

Kobieta w samotnej podróży w pogoni za marzeniami. 3 lata oszczędzania, 111 dni podróży, 5 kontynentów, 3 oceany, 8 państw, 96 wysłanych pocztówek. Musical na Broadwayu, surfing w Ekwadorze, podbite oko, dziki zachwyt nad Wielkim Kanionem, 10 dni milczenia w buddyjskim klasztorze, afrykańskie zauroczenie, łzy szczęścia nad świętym jeziorem w Tybecie i miłość na szlaku. Uff.

 

19.55-20.15 | PRZERWA

 

20.15-22.05 | BLOK II

 

20.15-20.45

Piotr Bejrowski, Grzegorz König, Jędrzej Łukowicz, Maciej Sokołowski

Afryka bez wstecznego: 20 tys. km przygody

4-osobowa załoga peugeota, rocznik 1989, na trasie rajdu Budapeszt-Bamako 2016, czyli niskobudżetowej wersji Dakaru. Ścigali się m.in. przez pustynię, sawannę, plażę oraz po torach kolejowych. Przy okazji, wraz z innymi polskimi załogami, dostarczyli prawie pół tony pomocy charytatywnej dla szkół w Mauretanii i Mali.

 

20.50-21.30

Wojciech Głodek, Mateusz Koldun, Michał Szagżdowicz

AREX 2016, czyli rejs „Oceanii”

Od 1987 roku statek badawczy Instytutu Oceanologii PAN „Oceania” wypływa co roku na wody Arktyki Europejskiej, by prowadzić badania z zakresu oceanografii fizycznej, meteorologii, ekologii, fizyki i chemii morza. Ubiegłoroczna, 30-ta wyprawa była wyjątkowa nie tylko przez jubileusz: naukowcy wpuścili na pokład ekipę filmową, która dokumentowała życie codzienne na statku badawczym w trakcie 80-dniowego rejsu w rejon Spitsbergenu.

 

21.35-22.05

Urszula Ziober, Zuzanna Kubiak

Rowerowy Dom Kultury

W 11 tygodni ponad 4200 km na rowerach wzdłuż granic Polski. Im bliżej umownej linii na mapie, tym lepiej. Uli i Zuzie nie straszne były bezdroża i leśne ostępy. Nie chciały jednak bić rekordów, być pierwsze albo najlepsze. Chodziło im o rozmowę. Po drodze zorganizowały ponad 30 warsztatów. Spotykały się z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Rozmawiały o granicach. Fizycznych i mentalnych - które czasami wyznaczają nam bezpieczne ramy, a czasami sprawiają, że jesteśmy uwięzieni niczym w klatce.

 

 

Sobota, 11 marca 2017 roku

10. 35-13.25 | BLOK III

 

10 .35-11.05

Krzysztof Pawlaczek, Marta Zienkiewicz, Damian Barański, Marcin Chlewicki, Witold Dziub

Rowerami przez Portugistan

Oryginalny pomysł połączenia na wyprawie dwóch światów. Wschód i Zachód, Mars i Wenus, ocean i góry. Dziewczyny pojechały na rowerach do Portugalii, by dotrzeć na najdalej wysunięty na zachód punkt w Europie, chłopcy zaś do Kirgistanu, nad położone wysoko w górach jezioro Issyk-kul. Jednym z głównych celów wyprawy była zbiórka pieniędzy dla chorega Olega.

 

11.10-11.40

Przemysław Pakulniewicz, Monika Radzikowska

Urunchaj i Mongolia: off-road bez samochodu

Podróż do świata współczesnych nomadów mieszkających w rosyjskiej Tuwie i w Mongolii. Ponieważ koczownicy w XXI wieku przemieszczają się już nie tylko konno, zobaczymy rozpadające się samochody, cysterny mknące przez step, płonące silniki i pęknięte koła. Poznamy też samozwańczych mechaników. Zapomnijcie o pasach i zasadach BHP, to jest wschód. Jazda!

 

11.45-12.15

Zbigniew Szwoch

W dmuchanym lodołamaczu. Kajakowa Grenlandia

W dmuchanym kajaku przez góry lodowe? A czemu nie! Wszak słowo „kajak” nieprzypadkowo pochodzi od grenlandzkiego „qajaq”. Zbigniew Szwoch na słowach nie skończył. Przeszedł do czynów. Kupił używany sprzęt, przysposobił go i poleciał na północ. Choć jego lodołamacz nieco (!) różnił się od tradycyjnych jednostek inuickich, i tak pozwolił mu przeżyć niepowtarzalną przygodę, pływać między fokami i wielorybami oraz dotrzeć do odległych, opuszczonych osad Ritenbenk i Ataa.

 

12.20-12.50

Michał Rychłowski, Bartłomiej Wachowski

Znaleźć drogę, której nie ma. Workuta 2016

Czterech przyjaciół i dwa terenowe auta w zimowej podróży przez Rosję aż za koło podbiegunowe. Do kilkudziesięciotysięcznej Workuty chcieli dotrzeć tzw. zimnikiem, czyli sezonową drogą wykorzystującą m.in. lodowe mosty. Gdy okazało się, że w 2016 roku budowa zimnika trwa dłużej niż zwykle, zmienili kurs i do celu dotarli przez bezdroża zmrożonej tundry i zamarznięte rzeki.

 

12.55-13.25

Roch Miszewski

Umówmy się na rower. Najlepiej na krańcu świata

Nie ma bardziej oddalonego od Polski państwa niż Nowa Zelandia. Dlaczego więc dwóch przyjaciół – Krzysztof (w podróży dookoła świata) i Roch (z małej miejscowości pod Gdynią) – umówiło się na rower właśnie tam, a nie gdzieś bliżej? O tym, oraz jak przebiegła ta podróż (przygód nie brakowało: trzęsienie ziemi, napad, wypadek), opowie Roch Miszewski, od wielu lat widz Kolosów, który marzył, by kiedyś wystąpić na nich również w roli prelegenta.  Jak widać, „kiedyś” to tylko jeszcze zbyt nieśmiałe „dzisiaj”.

 

13.25-13.45 | PRZERWA

 

13.45-16.35 | BLOK IV

 

13.45-14.15

Wojciech Mura

Kosmos na planecie Ziemia

Wyprawa do najodleglejszych i zarazem jednych z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie.  Wojciech Mura, żeglarski i podróżniczy nowicjusz, zaokrętował się w Panamie na słynny jacht „Czarny Diament” (jego kapitan, Jerzy Radomski, to laureat Kolosa 2012). Przez następnych 15 miesięcy włóczył się po Pacyfiku, odwiedzając 26 różnych wysp. Żył chwilą, uczył się i poznawał rzeczy, o istnieniu których nie miał pojęcia, i zakochał się w takim sposobie życia.

 

14.20-14.50

Piotr Horzela

Antarktyka: stacje polarne, lodowce i pingwiny

Leśnik, świetny opowiadacz i popularyzator przyrody blisko półtora roku spędził na Antarktydzie. Dotarł tam wraz z 34. Wyprawą Antarktyczną PAN, mierzył lodowce i podglądał życie prawowitych mieszkańców kontynentu, zwanych pingwinami. W końcu, by nie zasiedzieć się w stacji badawczej, dzięki uprzejmości kpt. Mariusza Kopera wsiadł na pokład jachtu „Katharsis II” i żeglował po wodach Oceanu Południowego.

 

14.55-15.25

Robert Czerniak i Joachim Czerniak

Podróże do granic

Ameryka Południowa, Europa i Australia jak tło dla historii zarazem nieprawdopodobnej i bardzo prawdziwej. Niebanalna przyjaźń ojca i syna, śmiertelna choroba, walka o życie wbrew wszelkim przeciwnościom, radość i łzy – tygiel emocji. Robert i Joachim najpierw na nowo się poznali, potem pokonali raka, rehabilitację odbywali podczas rowerowej podróży przez Australię, aż w końcu napisali o tym wszystkim książkę Podróże do granic.

 

15.30-16.00

Emil Witt

Na tratwie przez peruwiańską puszczę

Skoro Emil Witt, to oczywiście Amazonia. W eskapadzie do Ameryki Południowej młodemu podróżnikowi towarzyszył tym razem Łukasz Tulej. Nie obyło się bez perypetii, ale najważniejsze się udało: był Park Narodowy Manú, był spływ tratwą po rzece Madre de Dios i byli Indianie żyjący bez kontaktu ze światem zewnętrznym (nieskontaktowani). Przygoda życia.

 

16.05-16.35

Tomasz Ilnicki

Azyl. Zapiski stalkera: Czarnobyl trzy dekady po katastrofie

Promieniowanie, niepewność, panika. Po wybuch reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu miliony ludzi ogarnął zwierzęcy strach o przyszłość. Co zostało po tamtych emocjach i miejscu? Autor książki Azyl. Zapiski stalkera odwiedził czarnobylską strefę wykluczenia aż 6-krotnie. Podróżował w przeszłość i przyszłość równocześnie. Jak w grze komputerowej przemierzał szerokie aleje Prypeci, miasta-widma, penetrował opuszczone budynki i słuchał opowieści z tamtych dni.

 

16.35-16.55 | PRZERWA

 

16.55-19.10 | BLOK V

 

16.55-17.25

Monika Witkowska

Goryle, mandryle i król, co piłkę kopie

Kamerun, Gabon, Gwinea Równikowa, Kongo i Angola w wersji autostopowo-plecakowej. W trakcie 2-miesięcznej podróży przez Afrykę Monika Witkowska, kobieta podróżująca, która żadnego sposobu podróżowania się nie boi, mieszkała w niewielkich wioskach, biwakowała pod baobabami i robiła wypady do lasu równikowego.

 

17.30-18.00

Jan Woźnica

Autobusem nad Bajkał

Dziewięcioro przyjaciół, zamiast świętować 50-te urodziny jednego z nich przy grillu na działce, wybrało się z tej okazji nad Bajkał. Po prostu. Kupili 25-letni, wysłużony autobus, zakasali rękawy, przerobili go na komfortowy, dalekobieżny kamper i ruszyli w drogę na wschód. Kąpiel w Bajkale, dzikie noclegi w tajdze i zapalanie 12-tonowego kolosa „z pychu” – to jest impreza!

 

18.05-18.35

Aleksandra Trzaskowska

Tylko dla orlic 2016

Pierwsza babska wyprawa motocyklowa w Himalaje. Grupa dziewczyn pod przewodnictwem Oli Trzaskowskiej (wyróżnienie na Kolosach 2009) latem 2016 roku wyruszyła na podbój najwyższych gór świata na klasycznych maszynach marki royal enfield. Pokonały kilkanaście cztero- i pięciotysięcznych przełęczy, w tym trzy najwyższe dostępne dla ruchu kołowego. Odwiedziły m.in. stolicę Ladaku – Leh, słynne jezioro Pangong Tso oraz bajkowe Tso Moriri. Zaprzyjaźniły się też z mniszkami z żeńskiego klasztoru buddyjskiego.

 

18.40-19.10

Natalia Gomolińska, Artur Pranga

Najdłuższy dzień życia, czyli lato na Svalbardzie

Lato 2016 Natalia spędziła na Spitsbergenie, gdzie pracowała jako przewodnik, mieszkając w Longyearbyen na najdalej na północ wysuniętym campingu na świecie, oddalonym od bieguna północnego jedynie o 1300 km. Poza tym wędrowała po okolicy, robiła ponad 100-kilometrowe spacery, kąpała się w Oceanie Arktycznym i żeglowała. Jak na to wszystko starczało jej czasu? Dzień był długi.

 

19.10-19.30 | PRZERWA

 

19.30-21.45 | BLOK VI

 

19.30-20.00

Zdzisław Rabenda

Dmuchanym kajakiem przez Polskę. 1200 km rzecznej przygody

Po przejechaniu rowerem dookoła Polski wpadli na kolejny krajoznawczy pomysł. Chociaż nigdy wcześniej nie podróżowali w ten sposób, z początkiem lata zameldowali się przy granicznym moście na Bugu w Dorohusku i zwodowali kajak. Czterdzieści dni później, po wielu przygodach oraz pokonaniu własnych strachów i ograniczeń, dopłynęli do Bałtyku. Trasa „na skos” największymi rzekami Polski liczyła ponad 1200 km.

 

20.05-20.35

Dawid Woroch, Malwina Akacka

60 dni w Indiach

O tym, że jadą do Indii, zdecydowali na pierwszej randce. Ponieważ oboje rzucili etaty, budżet mieli niewielki – przemieszczali się więc autostopem, rybackim canoe i na motocyklach. Spali też gdzie popadnie (bywało, że na stołach w restauracji), a do tego nielegalnie wystąpili w filmie. Przemierzając Indie, pokonali łącznie ponad 8 tys. km.

 

20.40-21.10

Zbigniew Staniewicz

Rowerem przez Amerykę Północną

Zawsze chciał zobaczyć Stany Zjednoczone, a ponieważ nigdzie mu się nie śpieszyło, zrobił to na rowerze. W pół roku odwiedził 15 stanów (plus Kanadę), jadąc z Nowego Jorku do Kalifornii. Uciekał przed niedźwiedziem, zajechał drogę bizonowi, zmarzł w oceanie i jakimś cudem wrócił do domu cały i zdrowy.

 

21.15-21.45

Wojciech Płókarz

Autostopem przez Azję i Australię

Rzucił pracę, włożył plecak i z biletem w jedną stronę wylądował w Sydney (zahaczając po drodze o Azję).  W ciągu 101 dni podróży przemierzył autostopem cały kontynent (13 tys. km). Jeździł z Aborygenami, skakał z kangurami, spał z pająkami i podglądał pingwiny. Zakradł się też do Tolkienowego Shire.

 

 

Niedziela, 12 marca 2017 roku

10.30-13.20 | BLOK VII

 

10.30-11.00

Martyna Bykowska

Lekarz w Togo

Lekarka-rezydentka robiąca specjalizację z chorób wewnętrznych w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni na praktykach w Togo. Pod okiem Sióstr Zakonnych Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego pracowała najpierw w prowadzonej przez nie przychodni w Lomé, a następnie w wiosce Helota oddalonej od stolicy o 450 km. Jako jedyny lekarz pomagała tam w leczeniu chorób nie tylko tropikalnych.

 

11.05-11.35

Angelika Chrapkiewicz-Gądek

Rysy w plecaku

Od trzeciego roku życia choruje na rdzeniowy zanik mięśni, od czternastego – porusza się na wózku. 25 czerwca 2016 roku dokonała czegoś, czego nie zrobił nikt przed nią: z pomocą przyjaciół i ekipy Klubu Wysokogórskiego Bielsko-Biała zdobyła najwyższy szczyt Polski – Rysy. Jako pierwsza osoba na wózku. Historia o zaufaniu, odwadze i walce o marzenia.

 

11.40-12.10

Tobiasz Żuchewicz

Biegiem do Santiago

Na drodze z Tuchowa do Santiago de Compostela ludzie nieustannie pytają. 31-letni Tobiasz pytał o stan Europy, o Boga i o swoje miejsce na ziemi. Starał się też odpowiadać – przed sobą i ludźmi. Biegł. W drodze był przez 80 dni. Przemierzył w tym czasie 3500 km i odbył 1000 rozmów. Dziś pewnych rzeczy jest już pewien.

 

12.15-12.45

Olga Rybicka, Justyna Wielk

Dwie małe muzungu nad Jeziorem Wiktorii

Dwa miesiące wolontariatu w Domu Dziecka w Ugandzie. Bogactwo przyrody i materialne ubóstwo ludzi. Dla Olgi i Justyny wyjazd do Afryki (odwiedziły również Rwandę) był lekcją pokory, prostego życia i radości z najdrobniejszych rzeczy. Wielu sprawom się dziwiły i wielu początkowo nie rozumiały. Wróciły – mają nadzieję – mądrzejsze.

 

12.50-13.20

Karol Cadelski

Szansa dla Nepalu

Inicjatywa środowiska akademickiego skupionego wokół Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Studenci medycyny i przyszli lekarze, dzięki wsparciu sponsorów oraz własnej pracy wolontariackiej, dotarli do zniszczonej w trzęsieniu ziemi odległej górskiej wsi Piskar w Nepalu zamieszkanej przez 5000 osób oraz dostarczyli tam pełne wyposażenie niezbędne do funkcjonowania lokalnego ośrodka zdrowia. Przeszkolili też ponad 650 uczniów z rozmaitych zagadnień prozdrowotnych.

 

*****

Prezentacjom w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie towarzyszyła (na parterze i I piętrze) wystawa zdjęć Bogdana Przystupy „Ulotny świat bagien”, prezentująca krajobrazy znad Odry, Biebrzy, z Polesia Ukraińskiego, delty Dunaju oraz z Islandii.

Ponadto w PPNT w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie 422 miejsca) przeprowadzimy bezpośrednią transmisję pokazów z Dużej Sali (Gdynia Arena) - w piątek od 18.00 do 22.20, w sobotę od 10.00 do 22.10 i w niedzielę od 10.00 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).

 

ins d