Polskie postępy w Himalajach

Ilość wyświetleń: 5030 - Dodano: poniedziałek, 23 kwietnia 2012 13:42

Polskie postępy w Himalajach

Zarówno Kinga Baranowska na Lhotse jak i uczestnicy wyprawy unifikacyjnej PZA na Manaslu zgodnie z planem realizują założone cele. Co na to Bernadette McDonald, autorka „Ucieczki na szczyt”?

 

Kinga Baranowska (laureatka Kolosa 2008) 15 kwietnia popołudniu dotarła do bazy - tej słynnej, wspólnej dla Lhotse, Nuptse i Mount Everestu – rozbiła namiot tak, by mieć widok na każdą z tych gór, i zaczęła pracować nad aklimatyzacją. W tej chwili ma już za sobą pierwsze przejście (i powrót) Lodospadu Khumbu oraz po jednej nocy spędzonej w obozie I i w obozie II (6400 m).

         

Zobacz także: rozmowa z Kingą Baranowską podczas Kolosów 2011, Gdynia, marzec 2012 r.

             

Niemal dokładnie w tym samym czasie (we wtorek 17 kwietnia) do bazy dotarli też uczestnicy ekspedycji na Manaslu (8156 m), kierowanej przez Jerzego Natkańskiego w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”. Już w czwartek himalaiści założyli obóz I na wysokości 5700 m i sześciu z nich spędziło w nim noc, by się zaaklimatyzować. Następnie – jak czytamy w smsie przekazanym wczoraj z Nepalu:

              

W sobotę Kamil [Grudzień], Jędrek [Bargiel] i Jurek [Natkański] zanieśli sprzęt i żywność do C1. W nocy spadło tam 40 cm. śniegu. Dziś rano zeszli na dół, Jędrek zjechał na skiturach - robiąc track w śniegu dla odchodzących.

             

Akcja górska przebiega zatem zgodnie z planem.

             

 

Rys. polskihimalaizmzimowy.pl

           

A co ma z tym wszystkim wspólnego wspomniana Bernadette McDonald, autorka "Ucieczki na szczyt", książki o „złotej erze” polskiego himalaizmu? W Gdyni, podczas Kolosów, zapytaliśmy ją m.in. o młode pokolenie wspinaczy i o to, czy takie czasy dla wspinania jak lata osiemdziesiąte XX wieku, mogą się jeszcze powtórzyć. Zobacz rozmowę z Bernadette McDonald (Gdynia, marzec 2012 r.):


              

[pt] 

Źródła: polskihimalaizmzimowy.pl, facebook.com/KingaBaranowskaClimber, własne