Olgierd Budrewicz (1923-2011)

Ilość wyświetleń: 4453 - Dodano: wtorek, 06 grudnia 2011 00:00

Olgierd Budrewicz (1923-2011)

20 listopada zmarł w Warszawie Olgierd Budrewicz, znakomity dziennikarz i pisarz, uczestnik Powstania Warszawskiego, autor książek o tematyce podróżniczej (m.in. „Równoleżnik zero” czy „Ta przeklęta susza”). Miał 88 lat

Zawsze elegancki, wręcz dystyngowany, typ dżentelmena. W jak najlepszym znaczeniu - światowiec starej daty. A przy tym zwolennik niezależnego podróżowania. Kilka lat temu mówił: - Ja też jeździłem lokalnymi środkami transportu, w autobusach pomiędzy kozami a gęśmi. Również miewałem bardzo skromne środki na utrzymanie i dokonywałem nie lada sztuk, żeby trochę zaoszczędzić i móc gdzieś zostać dłużej. Dlatego z całych sił popieram tych młodych ludzi, których nazywam „turystami plecakowymi” i gorąco polecam taki sposób podróżowania.

  

Przedstawiciel pokolenia kolumbów (urodzeni w l. 20. XX wieku; ich młodość przerwał wybuch II wojny światowej). W czasie okupacji ukończył szkołę podchorążych Armii Krajowej, a następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc jako kapral-podchorąży „Konrad” na Żoliborzu (zgrupowanie „Żmija”, obwód „Żywiciel”).

  

Z wykształcenia prawnik (studia rozpoczął jeszcze w konspiracji), po wojnie pracował jako reporter miejski w warszawskich gazetach. W latach 1955-1970 był dziennikarzem „Przekroju”, następnie tygodnika „Perspektywy”, współpracował też z redakcjami wielu innych czasopism. Był aktywny zawodowo niemal do samej śmierci.

   

Obok podróżowania drugą jego pasją była Warszawa. Mieszkał na Żoliborzu. O swoim mieście napisał kilkanaście książek, m.in. trzytomowy „Baedeker warszawski” oraz album „Warszawa przedwczorajsza”. Ponadto był autorem takich książek i zbiorów reportaży z całego świata jak: „Spotkania z Polakami”, „Tokijskie ABC”, „Ta przeklęta susza”, „Byłem wszędzie”, „Daleko, jeszcze dalej” czy „Tu, gdzie ich korzenie”.

   

Od 1996 roku członek „The Explorers Club”. Twierdził, że „kto podróżuje, ten żyje podwójnie”, ale i tak za najpiękniejsze miejsce na Ziemi uważał dziedziniec Uniwersytetu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

   

[pt]

   

  

Czytaj także >>> Fragmenty obszernego wywiadu, jaki z Olgierdem Budrewiczem w jego warszawskim mieszkaniu przeprowadzili latem 2006 r. Sławek Kunc i Piotr Tomza  - "Świat wokół Żoliborza"