Ola Dzik jedzie na Noszak

Ilość wyświetleń: 6848 - Dodano: wtorek, 07 stycznia 2014 19:08

Ola Dzik jedzie na Noszak

Laureatka Nagrody im. Andrzeja Zawady z marca 2012 roku rozpoczyna wyprawę, na której realizację otrzymała grant ufundowany przez prezydenta Gdyni. Jej celem jest zimowe wejście na Noszak (7492 m). Chce tego dokonać w 41. rocznicę pierwszego wejścia na szczyt o tej porze roku, którego dokonali Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski, rozpoczynając w ten sposób wspaniałą erę zimowej eksploracji gór najwyższych przez Polaków


Noszak to drugi pod względem wysokości szczyt Hindukuszu, położony na granicy Pakistanu i Afganistanu (najwyższa góra tego kraju). Osiągając jego wierzchołek 13 lutego 1973 roku Zawada i Piotrowski stali się pierwszymi ludźmi, którzy zimą przekroczyli wysokość 7000 m.

     
Ola Dzik (rocznik 1982), wyróżniona na Kolosach za rok 2010, za wejście na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, dające tytuł „Śnieżnej Pantery”, ma szansę zostać pierwszą Polką, która zimą osiągnie tak dużą wysokość.
Wyprawa rusza 10 stycznia i potrwa do 20 lutego.

     
- Decyzja o wyborze początkowego okresu sezonu zimowego podyktowana jest dokonywanymi w ubiegłych latach obserwacjami pogody, które wskazują, iż właśnie wtedy w rejonie przeważnie mają miejsce długie okresy wyżowej pogody. Ta specyfika klimatyczna w połączeniu z faktem, iż Noszak leży stosunkowo dalej na południe niż pozostałe siedmiotysięczniki Centralnej Azji, daje relatywnie duże szanse na sukces wyprawy przy względnie niskim jak na ekspedycję zimową poziomie ryzyka – napisała na swojej stronie internetowej alpinistka, która ma już w dorobku m.in. zdobycie ośmiotysięcznika (Gaszerbrum II latem 2011 roku).

     
Oprócz Dzik w zimowej wyprawie na Noszak biorą udział: Robert Róg, Oleg Obrizan oraz Hubert Krzemiński.

    
Trzymamy kciuki.

      

 

ins d