win 2020

Maciej Kuczyński

Ilość wyświetleń: 1137 - Dodano: wtorek, 19 grudnia 2017 12:51

Maciej Kuczyński

Pisarz, publicysta, speleolog i odkrywca, z wykształcenia architekt. Współtwórca taternictwa jaskiniowego. Kierownik wypraw do jaskiń Europy i obu Ameryk, między innymi do Gouffre Berger we Francji (rok 1966, wówczas najgłębsza znana jaskinia świata), na Kubę, w Andy (oprócz działalności speleologicznej – pierwsze wejście na szczyt Cerro Solo, 6120 m) oraz do Meksyku (eksploracja najgłębszej wtedy jaskini na półkuli zachodniej, San Agustin).

Jako szef polsko-wenezuelskiej ekspedycji na dziewiczy płaskowyż Sarisariñama w Amazonii odkrył najstarsze, liczące ponad miliard lat, jaskinie świata, będące zarazem pierwszymi znanymi systemami w skałach kwarcytowych. Kierownik trzech wypraw geofizycznych i paleontologicznych Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen (współzakładał Stację Polską) oraz siedmiu na pustynię Gobi. Ponadto uczestniczył w polsko-amerykańskich wyprawach naukowych na lodowce Himalajów, gór Ruwenzori, masywu McKinleya i Spitsbergenu.

Honorowy członek PZA. Autor ponad trzydziestu książek (popularnonaukowych, reportaży, powieści dla młodzieży, science-fiction), a także filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

(ur. 1929) | Członek Kapituły Kolosów w latach 1999-2017.
W grudniu 2017 roku przyjął zaproszenie do Honorowej Kapituły Kolosów.