Jest rekord świata | Hranicka propast ma 404 m głębokości

Ilość wyświetleń: 12596 - Dodano: piątek, 30 września 2016 09:16

Fot. Irena Stangierska / facebook.com/dual.rebreather

A właściwie - on to ma. Krzysztof Starnawski. Po blisko dwudziestu latach niestrudzonej eksploracji Polak, laureat Kolosa 1999, udowodnił, że najgłębszą podwodną jaskinią świata jest "jego" Hranicka propast. 27 września kierowany przez Starnawskiego zespół nurków z Polski i Czech opuścił podwodnego robota w położonej na Morawach studni na głębokość 404 m poniżej lustra wody. To o 12 metrów niżej niż dno uchodzącej dotąd za najgłębszą na świecie Pozzo del Mero we Włoszech. Gratulujemy!


Starnawski, posiadacz kilku nurkowych rekordów świata i jeden z najwybitniejszych współczesnych eksploratorów i wyczynowców, pracował nad Hranicką propastią od 1997 roku. W efektownej, częściowo zarośniętej rzadkim lasem skalnej rozpadlinie zwieńczonej małym jeziorem, zaledwie godzinę drogi samochodem z Cieszyna, dostrzegł potencjał na realizację najwyższych celów eksploracyjnych. Miał rację. Jak właśnie wykazał, pod lustrem wody kryje się tu najgłębsza krasowa studnia na świecie.

W 1999 roku Starnawski zanurkował w Hranickiej propastii na głębokość 131 metrów, ustanawiając w ten sposób polski rekord w głebokości nurkowania jaskiniowego. W kolejnych latach kilkakrotnie go poprawiał, zatrzymując się w końcu w roku 2015 na głębokości 265 m. Kolejne, coraz głębsze nurkowania były ważne jednak nie tylko ze względu na rekordowe wyniki. Cały czas trwała bowiem eksploracja. W 2012 roku Starnawski odkrył zacisk na głębokości 200 m, przepłynął go i odkrył - jak to malowniczo określił - "potężną studnię prowadzącą do wnętrza Ziemi". Z kolei rok temu, na poziomie -240 m, dostrzegł przejście do nieznanego wcześniej komina o nieookreślonej głębokości. 

27 września tego roku Starnawski ponownie zszedł pod powierzchnię wody w morawskiej jaskini, tym razem na głębokość 200 metrów. Położył tam liny poręczowe, które umożliwiły jeszcze tego samego dnia opuszczenie zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego (ROV), kierowanego z powierzchni, na rekordową głębokość 404 m. Zatrzymano się na niej, by nie narażać urządzenia na uwięzienie w podwodnej czeluści, ale to jeszcze nie dno Hranickiej propastii.

Krzysztof Starnawski, rocznik 1968, ratownik TOPR, Kolosa 1999 otrzymał za ustanowienie polskiego rekordu głębokości w nurkowaniu jaskiniowym (-133 m w Hranickiej propasti), rok później poprawił wynik do głębokości 181 m, za co otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku”. W ten sam sposób Kapituła Kolosów uhonorowała go również za osiągnięcia z lat 2006 (wspólnie z Leszkiem Czarneckim dokonali pierwszego polskiego nurkowania na Biegunie Północnym, schodząc pod dryfujące pole lodowe) i 2011 (rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym: -283 m, Zatoka Akaba, Egipt). Pod wodą, podczas wielogodzinnych dekompresji (stopniowego wynurzania się), czyta.

 

Przełomowy dla eksploracji Hranickiej propastii rok 2012 - odkrycie zacisku na głębokości 200 m:

Hranicka Propast: 217m from Starnawski on Vimeo.