Krzysztof Starnawski rekordzistą świata

Ilość wyświetleń: 6175 - Dodano: poniedziałek, 05 grudnia 2011 00:00

Krzysztof Starnawski rekordzistą świata

283 m to od kilku dni największą głębokość, na jaką kiedykolwiek udało się zejść człowiekowi podczas nurkowania na obiegu zamkniętym. Pod koniec listopada w Morzu Czerwonym, nieopodal egipskiego kurortu Dahab, ten rekordowy wynik uzyskał Krzysztof Starnawski, laureat Kolosa 1999

  

Starnawski pobił dotychczasowy rekord, ustanowiony w 2004 roku przez Australijczyka Davida Shawa, o 13 m. W trakcie nurkowania, które zajęło mu łącznie ponad dziewięć godzin (zejście i dekompresja), Polak korzystał z prototypowego aparatu oddechowego własnej konstrukcji. Wynik -283 m osiągnięty przez „Starnasia” w Zatoce Akaby to równocześnie rekord Polski w nurkowaniu głębokim. Bezwzględnym rekordem świata w nurkowaniu (na obiegu otwartym) pozostaje natomiast wynik Portugalczyka Nuno Gomesa z roku 2005: -318 m.

  

Nurkowanie na obiegu zamkniętym polega na wielokrotnym wykorzystaniu tej samej mieszanki oddechowej podczas jednego zejścia pod powierzchnię, podczas gdy przy nurkowaniu na obiegu otwartym nurek wypuszcza wykorzystane powietrze do wody.

W zakończonej pobiciem rekordu świata dziesięciodniowej wyprawie Dualrebreather Team na Synaj Starnawskiemu towarzyszyli Irena Stangierska, Marek Klyta i Grzegorz Rutkowski.

  

Krzysztof Starnawski ma 43 lata i reputację jednego z najbardziej wszechstronnych sportowców ekstremalnych w Polsce. Bywa płetwonurkiem, speleologiem, żeglarzem, taternikiem i paralotniarzem. Jest instruktorem Francuskiej Federacji Nurkowania Jaskiniowego oraz ratownikiem TOPR. Otrzymał Kolosa 1999 w kategorii „Wyczyn roku” za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego – 131 m – w jaskini Hranická propast w Czechach oraz dwa wyróżnienia: za pobicie tego rekordu o 50 m (Kolosy 2000) i pierwsze polskie nurkowanie pod lodem na Biegunie Północnym (Kolosy 2006). Zasiadał też w Radzie Kolosów.

  

[pt]

| źródło: dualrebreather.com