Krzysztof Starnawski: rekord za rekordem

Ilość wyświetleń: 7275 - Dodano: środa, 03 października 2012 12:35

Krzysztof Starnawski: rekord za rekordem

W czerwcu ustanowił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym, schodząc na głębokość 217 m w Hranickiej Propasti. Dwa dni temu poprawił go o 6 m dodatkowo dokonując pomiaru czeskiej jaskini. Z dnem znajdującym się 373 m pod powierzchnią stała się ona drugą najgłębszą podwodną jaskinią świata. Laureat Kolosa 1999 kontynuuje tym samym niesamowitą passę

              

Starnawski, który w listopadzie 2011 został rekordzistą świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (-283 m w Morzu Czerwonym), Hranicką propast eksploruje wytrwale od kilkunastu lat. Z sukcesami. To właśnie w niej pobijał kolejne rekordy Polski w nurkowaniu swobodnym, począwszy od 131 m w roku 1999, przez 181 m rok później, 196 m styczniu 2012, aż po dwa ostatnie, rewelacyjne wyniki.

            

Dzięki badaniu z użyciem sondy przeprowadzonemu w trakcie poniedziałkowego nurkowania, położona na Morawach podwodna jaskinia ustępuje pod względem głębokości już tylko włoskiej Pozzo del Mero, głębokiej na ok. 470 m. Niewykluczone jednak, że po kolejnych pomiarach, które ma w planach Polak, ta kolejność się zmieni, geologia Hranickiej propasti pozwala bowiem zakładać, że jaskinia może sięgać nawet 600 m.

           

W dokonaniu wyczynu Starnawskiemu pomagali nurkowie jaskiniowi z Czech i z Polski.

          

Wideo z czerwcowego bicia rekordu: 

VideaPro.cz: Hranická propast 217m ponor Kryzstof Starnawski

          

Źródło: facebook.com/dual.rebreather

          

Krzysztof Starnawski ma 44 lata i reputację jednego z najbardziej wszechstronnych sportowców ekstremalnych w Polsce. Bywa płetwonurkiem, speleologiem, żeglarzem, taternikiem i paralotniarzem. Jest instruktorem Francuskiej Federacji Nurkowania Jaskiniowego oraz ratownikiem TOPR. Otrzymał Kolosa 1999 w kategorii „Wyczyn roku” za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m w jaskini Hranická propast w Czechach) oraz trzy wyróżnienia: za pobicie tego rekordu o 50 m (Kolosy 2000), za pierwsze polskie nurkowanie pod lodem na Biegunie Północnym (Kolosy 2006) oraz za ubiegłoroczny rekord świata u wybrzeży Synaju (Kolosy 2011). Zasiadał też w Radzie Kolosów.