Kopalnia Kolosów, czyli powrót do korzeni

Ilość wyświetleń: 6483 - Dodano: wtorek, 01 lipca 2014 22:42

Kopalnia Kolosów, czyli powrót do korzeni

Piętnaście lat mija odkąd polscy podróżnicy reprezentujący wszystkie dziedziny aktywności zebrali się po raz pierwszy w jednym miejscu. Alpiniści, grotołazi, żeglarze i globtroterzy zjechali wtedy do Kopalni Soli w Wieliczce, by uczestniczyć w premierowej edycji Kolosów, nagród za podróżnicze dokonania roku. Dumni z tego jubileuszu i z tego, czym w ciągu owych piętnastu lat stały się Kolosy, chcemy na chwilę przywołać tamtego pionierskiego ducha. I znów zapraszamy do kopalni - dwieście metrów pod ziemię. Tym razem w Bochni

 

 

Zaproszeni powinni się czuć wszyscy laureaci Kolosów (zarówno statuetek jak i wyróżnień) oraz nasi przyjaciele, którym leży na sercu dobro polskiego środowiska podróżniczego skupionego wokół największej imprezy globtroterskiej w Europie, odbywającej się co roku w Gdyni.

W wyjątkowej scenerii solnej komory Ważyn w Bochni chcemy nadrobić nieco towarzyskie zaległości (w Gdyni - nie ma co ukrywać – w nawale spraw i trwających od rana do wieczora pokazów na wszystko nie starcza czasu), powspominać, nagadać się o podróżowaniu, doładować się wzajemnie energią i wreszcie poczuć wspólnie satysfakcję z tego, jak wielką frajdę może dawać to, co robimy.

Do dyspozycji będziemy mieć największą komorę bocheńskiej kopalni soli, złożoną z pięciu odrębnych segmentów, z miejscem zarówno na biesiadowanie, tańce, pokazy slajdów jak i nocleg (dwieście pięćdziesiąt metrów pod ziemią!).

Kiedy?

8-9 listopada 2014 roku. Zaczynamy w sobotę popołudniu, kończymy w niedzielę rano.

 

Prosimy wszystkich laureatów zainteresowanych udziałem w Kopalni Kolosów o kontakt na adres: 

Więcej szczegółów już niebawem.

 

07 kopalnia-soli-bochnia-komora-wazyn 4 w800-h800

 

Historia kopalni

 

Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi.

 

Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła olbrzymie dochody. W 1368 r. Król Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. Wiek XV i XVI to okres znacznego rozwoju kopalni. W tym okresie powstają kolejne szyby Regis , Bochneris, Campi. W XVII w za przyczyną wojen i upadku gospodarczego nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Po roku 1771 kopalnia znalazła się w zaborze austriackim. Do roku 1918 pozostawała pod kontrolą Cesarstwa Austro – Węgierskiego. W XX w. następowało znaczne zmniejszenie wydobycia soli ze względu na jej opłacalność. W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90 tych XX w. kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej.

 

KOPALNIA SOLI BOCHNIA ZOSTAŁA WPISANA NA LISTĘ ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA KULTURALNEGO I NATURALNEGO UNESCO W DNIU 23 CZERWCA 2013 ROKU.