26. OSPŻiA - KOLOSY | PROGRAM SALI SEMINARYJNEJ

Ilość wyświetleń: 7650 - Dodano: piątek, 15 marca 2024 17:38

Fot. Adrian Larisz

Pełny program wydarzeń na SALI SEMINARYJNEJ w Polsat Plus Arena Gdynia, podczas 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów - Kolosów za rok 2023, które się odbędą w Gdyni (22-24 marca 2024 roku).

 


26. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów
KOLOSY (za rok) 2023

SALA SEMINARYJNA
Polsat Plus Arena Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8

wstęp wolny

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

Piątek, 22 marca 2024 roku

17:00–17:30
Spotkanie promocyjne
Magda Adamczyk
Gran Canaria zaprasza

Ta hiszpańska wyspa w sercu archipelagu Wysp Kanaryjskich jest swoistym kontynentem w miniaturze. Piękna pogoda rzadko bierze tam urlop, a jej ciepły klimat zachęca do przyjazdu przez cały rok. Natura stworzyła na Gran Canarii wspaniałe krajobrazy oraz przestrzeń do aktywnego wypoczynku na wszelkie możliwe sposoby.


 NOMINOWANI DO NAGRÓD FINANSOWYCH MIASTA GDYNIA *

17:35 – 18:05
Jakub Matłoka
W 50 dni z Polski do Maroka na rowerze

Jakub zaplanował podróż rowerem z Polski do Santiago de Compostela w Hiszpanii, jednak jego podróż zakończyła się w Marrakeszu. Łącznie przejechał 5500 kilometrów w przeciągu 50 dni. Wyruszył zaraz po zaliczeniu egzaminów, na nieprzetestowanym rowerze, bez przygotowania kondycyjnego ani umiejętności survivalowych. Poprzez kontakty z miejscowymi społecznościami poznawał ich kulturę i zwyczaje. Walka z warunkami pogodowymi, podjazdy o nachyleniu 26%, choroby i problemy z rowerem były częścią trudów podróży.    

18.10 –18.40
Henryk Wolski
Polonusem na Horn

W 2004 kpt. Henryk Wolski został wyróżniony na Kolosach za opłynięcie pod żaglami, jako pierwszy Polak i szósty żeglarz na świecie, bieguna północnego. W 2011 roku okrążył Przylądek Horn na znanym w owym czasie jachcie klasy Bruceo, „Polonus”. Etapowa wyprawa dookoła Ameryki Południowej sięgała dalszych akwenów i zahaczała również o obszar Antarktyki. Kapitan Wolski dowodził etapem „hornowym”. Uczestników rejsu interesowało nie tylko sportowe opłynięcie przylądka, ale i cała związana z nim historia, począwszy od jego odkrycia przez holenderską wyprawę w 1616 roku. Henryk Wolski przypomni rejs przez Horn oraz opowie o swoim nowym projekcie żeglarsko-historycznym.

18.45–19.15
Henryk Deptuła
Na Bałkany nigdy jest za późno!

Henryk Deptuła to najstarszy kandydat do nagrody „Wiecznie Młodzi” w historii. W 2022 roku, w ciągu 30 dni, pokonując ok. 6 tysięcy kilometrów samochodem kombi przystosowanym do spania, odwiedził najciekawsze miejsca w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Albanii, Macedonii, Serbii i częściowo w Grecji. Regułą były noclegi w namiocie oraz tanich pensjonatach prywatnych. Wszystko to nie było niczym wielkim, gdyby nie wiek podróżnika, który ma już ukończone 85 lat. W planach ma podróż na Nordkapp.

*Kandydaci do nagród finasowych Miasta Gdynia, dodatkowo nominowani do Kolosów (Tomasz Sobania, Piotr Kilian) i wybrani do Fotoplastykonu (Adrianna Jarczyk) mają prelekcje na dużej sali.


 19:20–20:05

Anita Pogorzelska (odtworzenie zapisu prelekcji)
„Śladami ginących plemion i zwyczajów - Indie, Bhutan, Nepal”

Rdzenne społeczności przeobrażają się dziś w zawrotnym tempie. Anita Pogorzelska od lat z pasją stara się przyglądać kulturom i tradycjom, które odchodzą. W minionym roku postanowiła odwiedzić lud Raute –ostatnich nomadów Nepalu, żyjących w izolacji i symbiozie z naturą. Droga do upragnionego celu zaczęła się w Delhi i wiodła przez górzyste szlaki Bhutanu. Spotkanie z Rautami, choć krótkie, okazało się kolejnym cennym doświadczeniem podróżniczki.

Sobota, 23 marca 2024 roku

11:00–11:50
Warsztaty medyczne „Zdrowie w podróży z dziećmi”
Agnieszka Wroczyńska

To już stały i niezmienne wartościowy punkt w kolosowym programie: warsztaty medyczne dr Agnieszki Wroczyńskiej, specjalistki medycyny morskiej i tropikalnej oraz aktywnej podróżniczki. W tym roku podczas warsztatów wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców podróżujących z dziećmi: czy dalekie wyjazdy z dziećmi mogą być bezpieczne? Komu przydają się szczepienia przed podróżą? Czy malaria jest groźna dla dzieci i jak jej zapobiegać? Co zrobić, w razie problemów zdrowotnych u dziecka w podróży? Będzie praktycznie, na przykładach konkretnych sytuacji i ze wskazówkami, jak sobie radzić na wakacjach z dziećmi pod każdą szerokością geograficzną.

12:00–12:50
Spotkanie autorskie
Dorota Bronikowska
Ale piękna Polska!

Książka nominowana do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Nie jest to z pewnością kolejny przewodnik krajoznawczy. W swojej książce Dorota Bronikowska zebrała dziewiętnaście opowieści o miejscach i skarbach, które odkryła podczas podróży po Polsce poza utartymi szlakami. Ich bohaterami są niezwykli ludzie, którzy żyją, tworzą i zmieniają swoje małe ojczyzny w różnych zakątkach naszego kraju. Jest też mowa o glinianym kubku, który ściągnął pioruny, o polskiej Arce Noego i odkryciach w klasztorze benedyktynek. Wśród bohaterów pojawi się także spotkany na Dolnym Śląsku autor okładki książki „Ale piękna Polska!”

13:00
13.50
Spotkanie z autorem
Prowadzenie:
Dagny Kurdwanowska

Tomasz Ulanowski
Ostania minuta. Pieszo przez antropocen

Książka nominowana do Nagrody im. Macieja Kuczyńskiego

Żyjemy w antropocenie. W czasach, których ponurym wyróżnikiem stało się piętno odciskane przez człowieka na ekosystemie i funkcjonowaniu Ziemi. Tomasz Ulanowski przez osiemnaście lat obserwował, śledził i dokumentował brutalny wpływ naszego gatunku na środowisko. Jego spojrzenie jest spojrzeniem podróżnika, dziennikarza naukowego i erudyty, który na kanwie bezpośrednich doświadczeń, wędrówek nad Bałtykiem, na Svalbardzie i w innych miejscach, przedstawia fakty oraz dzieli się refleksjami i odczuciami względem zachodzących zmian.

16:00–16:50
Spotkanie autorskie
Prowadzenie:
Monika Olszewska

Krzysztof Suchowierski
Na nartach przez mrozy Syberii

Para nart, sanie z prowiantem i ekwipunkiem, czworonożny kompan i skrajne mrozy zimowej Syberii. W 2016 roku Krzysztof Suchowierski zaimponował swoją ekstremalną podróżą, która przyniosła mu kolejne wyróżnienie w kategorii Wyczyn. Na stronach jego nowej książki możemy towarzyszyć autorowi w niezwykle wymagającej wędrówce przez 560 kilometrów śnieżnego półpustkowia ku Kołymie. „Na nartach przez mrozy Syberii” to nie tylko opowieść o odwadze i determinacji, ale także o ludziach, którzy w bezlitośnie surowych warunkach potrafią okazywać serdeczność i krzepiącą gościnność.

18:10–18:50
Iga Cichoń, Paweł Rut

Wyprawa do źródeł starożytnego Oksusu

Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku dwoje podróżników: Iga Cichoń i Paweł Rut podjęli się przedsięwzięcia, którego celem było dotarcie do najbardziej niedostępnej części Afganistanu. W tzw. Korytarzu Wachańskim, leżącym w północno-wschodniej części kraju, przekroczyli źródła Amu Darii i dotarli do obozowisk kirgiskich nomadów nad Jeziorem Chagmaqtin. Pokonując liczne przeszkody, także te stworzone przez talibów, udało im się przeniknąć do koczowniczej społeczności ludzi hodujących zwierzęta na wysokościach około czterech tysięcy metrów n.p.m., bytujących w niezwykle surowych warunkach i zachowujących swoje tradycje, barwne stroje i zwyczaje.

19:00–19:40
Jan Skulicz
Maroko rowerem, czyli przygoda kompletna

Gdy Europę chwytał zimowy chłód, a wiele wędrownych ptaków już dawno zmieniło kontynent na Afrykę, Jan Skulicz zaczął się zastanawiać, czy nie pójść w ich ślady... Maroko, które leży raptem cztery godziny lotu od Krakowa, pozwoliło mu poczuć trud wędrowca na własnym karku – i na własnym rowerze. Maroko to kraj kompletny. Od Oceanu Atlantyckiego do Atlasu Wysokiego łączy morską świeżość, górski chłód i saharyjski piach. Prawdziwy kalejdoskop sił natury. Była to jedna z tych podróży, podczas których można zaniemówić z wrażenia – aby potem stać się gawędziarzem...

19:50–20:30
Łukasz Toczyski
Pół roku po morzach i wyspach Azji południowo wschodniej

Czasem najtrudniejsze przemeblowania życiowe przynoszą najpiękniejsze rzeczy. Łukaszowi Toczyskiemu przyniosły wspaniały rejs katamaranem przez Azję Południowo-Wschodnią aż do Australii. Morska przeprawa zmieniła się następnie w kilka miesięcy włóczęgi motocyklem po wyspach Indonezji i Filipin takich jak Sumba, Rote, Timor czy Dinagat. Łukasz zrealizował marzenie o dotarciu do dalekich miejsc poza szlakami turystycznymi. W jego opowieści nie zabraknie przygód, ucieczek, a nawet aresztowania. Będzie też o tym, jak można pracować zdalnie z najmniej oczywistych rejonów świata i czerpać z dnia całymi garściami.

Niedziela, 24 marca 2024 roku

12:00–12:40
Spotkanie autorskie
Katarzyna Nizinkiewicz
Lato w Hiszpanii. Wędrówka po kres półwyspu

Latem 2021 roku przeszła pieszo przez Hiszpanię, od jej skrajnie wschodniego punktu: Cap de Creus nad Morzem Śródziemnym, do najbardziej zachodniego: Cabo Touriñán nad Atlantykiem. Idąc przez Pireneje i Kordylierę Kantabryjską, wybierała  możliwie bezludne miejsca. Kiedy zabrakło jej gór, szła nadmorskimi ścieżkami wzdłuż wybrzeża. Omijała popularne szlaki, biwakowała w namiocie. Czasami przyjmowała zaproszenia do prywatnych domów. Chciała poczuć atmosferę dawnych wędrówek sprzed epoki komercjalizacji szlaków długodystansowych i pielgrzymkowych. Doświadczenia Katarzyna Nizinkiewicz zawarła w książce „Lato w Hiszpanii”, którą wydało Wydawnictwo Kontynenty.


W czasie 25. OSPŻiA w Polsat Plus Arena Gdynia będzie można oglądać wystawy:

Parter
Wystawa zdjęć zakwalifikowanych do 20. finału konkursu FotoGlob

Piętro
Wystawa "40-lecie pierwszego przepłynięcie kanionu Colca w Peru", oprócz relacji z przedsięwzięcia zaliczanego do najważniejszych eksploracji XX. wieku, przybliża inne spektakularne osiągnięcia członków wyprawy Canoandes '79, oraz ich wkład w rozwój doliny Colca, dzięki któremu stała się ona drugą po Machu Picchu atrakcją turystyczną tego kraju. Wystawa ma kontynuację na parterze, obok baru.


Organizatorami 26. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA.

ins d