Za nami 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Poznaliśmy laureatów Kolosów (za rok) 2021 – PODSUMOWANIE

Ilość wyświetleń: 1723 - Dodano: niedziela, 01 maja 2022 17:13

Za nami 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Poznaliśmy laureatów Kolosów (za rok) 2021 – PODSUMOWANIE

Super Kolos dla żeglarki Joanny Pajkowskiej za całokształt dokonań, Kolos w Podróżach dla Mateusza Wrazidło za dokumentację Tepui w Gujanie, Kolos za Wyczyn dla Piotra Wilka za bezprecedensowy samotny lot śmigłowcem przez Atlantyk. Za nami kolejna edycja Kolosów, najważniejszych polskich nagród eksploracyjnych i największego w Europie festiwalu podróżniczego, który po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią, mógł się znów odbyć w pełnej formule. Przez imprezę przewinęło się ponad 15 tys. osób.


W pogodny, kwietniowy weekend nad morze zjechali miłośnicy podróży z całej Polski. W dwóch salach hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli 22-24 kwietnia 2022 roku odbyło się sześćdziesiąt wydarzeń – prelekcji, pokazów i prezentacji. Był przegląd najciekawszych dokonań ubiegłego roku w żeglarstwie, alpinizmie, eksploracji jaskiń, podróżach i wyczynie, byli goście specjalni, byli też autorzy książek. Nie zabrakło spotkań z postaciami świetnie znanymi kolosowej publiczności, ale nie obyło się też bez odkryć, zaskoczeń i mocnych wejść nowych osób, dotąd szerzej nieznanych w podróżniczym środowisku.

Liczy się pomoc i zespół

Tym, co najmocniej wybrzmiało ze sceny Kolosów podczas sobotniego i niedzielnego finału imprezy, było docenienie roli partnerstwa i zbiorowego wysiłku, który zwykle kryje się za powodzeniem – nie tylko przecież – podróżniczych przedsięwzięć. Niemal wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni mocno podkreślali ten aspekt wypraw i wyrażali ze sceny wdzięczność dla mniej lub bardziej cichych bohaterów swoich podróży – osób, które pomagały im w logistyce, wspierały, inspirowały czy też po prostu były i pozwalały na siebie liczyć. W kontekście, w jakim odbywały się tegoroczne Kolosy – toczącej się na Ukrainie wojny, krzywdy doznawanej przez Ukraińców ze strony rosyjskich agresorów i fenomenu masowej pomocy, jakiej w ostatnich tygodniach udzieli sąsiadom Polacy – miało to szczególne znaczenie.

Na przekór pandemii

Jeśli przed Kolosami ktoś myślał, że z powodu pandemii polscy podróżnicy, grotołazi czy alpiniści nie mieli wiele do roboty w 2021 roku, po kwietniowym weekendzie w Gdyni musiał zrewidować poglądy. Okołokowidowe restrykcje owszem, utrudniały prowadzenie aktywności eksploracyjnej i ograniczały zasięg działania, ale okazało się, że po pierwsze, dla chcącego, nic trudnego, a po drugie – jak to nieraz bywa – niedobór możliwości pobudza wyobraźnię i pomysłowość. Co prawda w trzech kategoriach – tych, w których stosunkowo łatwiej określa się wymierne kryteria osiągnięć, za to zdecydowanie większe znaczenie ma logistyka – Kapituła zdecydowała się przyznać tylko wyróżnienia, za to w pozostałych dziedzinach działo się dużo, a w dodatku powiało nowym – statuetki w kategoriach Podróże i Wyczyn otrzymali kolosowi debiutanci.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni na Kolosach (za rok) 2021

SUPER KOLOS

Joanna Pajkowska

za całokształt dokonań: wieloletnią karierę żeglarską, w tym trzykrotne samotne opłynięcie świata pod żaglami, konsekwentne spełnianie żeglarskich marzeń, promowanie żeglarstwa kobiecego.

PODRÓŻE

KOLOS

Mateusz Wrazidło

za wrażliwość i empatię wobec lokalnej społeczności oraz wytrwałość i rzetelność podczas dokumentacji Tepui w Gujanie uwieńczonej publikacją badań naukowych.

WYCZYN

KOLOS

Piotr Wilk

za samotny przelot śmigłowcem nad Atlantykiem – z Chicago do Krakowa.

WYRÓŻNIENIA

Anna Tybor

za wyprawę Dream Line Manaslu 8163, podczas której zjechała na nartach ze szczytu ośmiotysięcznika.

Ewa Chwałko

za samotne przejście Łuku Karpat.

Michał Woroch i Bartosz Mrozek

za wyprawę Wheelchairtrip Himalaya Challange 2021.

EKSPLORACJA JASKIŃ

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIE

Wyprawa Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego

za odkrycia powiększające system Jaskini Złotej o niemal 2,4 km, w wyniku których – z długością 5316 m – stał się on najdłuższą jaskinią w górach Prokletije w Czarnogórze.

ŻEGLARSTWO

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA

Andrzej Górajek

za opłynięcie archipelagu Svalbard.

Anna, Bartosz, Kuba i Julian Dawidowscy

za sześcioletni rodzinny rejs połączony z aktywną popularyzacją żeglarskiego stylu życia.

Marek Rajtar

za konsekwentną eksplorację archipelagu Svalbard.

ALPINIZM

KOLOSA nie przyznano

WYRÓŻNIENIA

Wyprawa Andrzeja Bargiela

za działalność eksploracyjną w Karakorum, w tym pierwsze wejście na sześciotysięczny Yawash Sar II (Andrzej Bargiel) oraz pierwsze polskie wejście na Leila Peak (Andrzej Bargiel i Jędrzej Baranowski) oraz zjazd na nartach z tych szczytów.

Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy

za działalność eksploracyjną, w tym wytyczenie nowych dróg w górach Peru.

Wyprawa programu Polski Himalaizm Sportowy w składzie Adam Bielecki, Michał Czech, Janusz Gołąb, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel

za wyprawę w Karakorum do Doliny Gunj-e Dur, podczas której dokonano pierwszych wejść, technicznymi drogami, na szczyty pięcio- i sześciotysięczne.

Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski

za poprowadzenie nowej drogi na Uli Biaho Gallery – pierwszej drogi w stylu big wall w warunkach zimowych w Karakorum.


NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY

Anna Hajdukowicz

na realizację projektu „Śladami tańców karaibskich – energia różnorodności”.

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY

Maciej Krzeptowski

na realizację projektu ukraińsko-polskiego młodzieżowego rejsu po Zalewie Szczecińskim.

NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW

Wacław Liskiewicz

za zorganizowanie i poprowadzenie pierwszego polskiego rejsu jachtem na Spitsbergen – w jego 55. rocznicę.

Jerzy Knabe

za wspaniały morski życiorys i działalność na rzecz społeczności żeglarskiej.

NAGRODA IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO

Dorota Filipiak

za książkę Rumunia. Pęknięte lustro Europy.

NAGRODA DZIENNIKARZY

Ola Mae

za prezentację „Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę”.

GRAND PRIX KONKURSU FOTOGLOB

Edyta Chrząszcz

za zdjęcie „W krainie pięknych koni”.

NAGRODY PUBLICZNOŚCI

NAJLEPSZA PREZENTACJA

Ola Mae

za prezentację „Z kotem Fryderykiem rowerem przez Europę”.

NAJCIEKAWSZE ZDJĘCIE WYSTAWY FOTOGLOB

Mariusz Hajdarowicz

za zdjęcie pt. „Tam mieszka wiatr”.

Do zobaczenia za rok!

Wszystkim laureatom nagród serdecznie gratulujemy. A Wam, droga publiczności – obecna w Gdyni na żywo i za pośrednictwem transmisji online – dziękujemy, że byliście, świetnie było znów się spotkać w pełnej formule po tak długiej przerwie. A jeśli chcecie powspominać, zapraszamy do naszych galerii na facebookowym profilu Kolosów:

Kolosy (za rok) 2021 – piątek, 22 kwietnia 2022, fot. Karol Stańczak

Kolosy (za rok) 2021 – sobota, 23 kwietnia 2022, fot. Anna Rezulak

Kolosy (za rok) 2021 – niedziela, 24 kwietnia 2022, fot. Karol Stańczak

I już się cieszymy na to, co będzie się działo w przyszłym roku. Tymczasem – szerokiej drogi i powodzenia w realizacji wszystkich, bliższych i dalszych podróży.

Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów były: Miasto GDYNIA i Agencja MART. Sponsorem Strategicznym OSPŻiA bylo Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.