Kolosy za rok 2019. Pierwsza odsłona

Ilość wyświetleń: 39385 - Dodano: wtorek, 25 lutego 2020 02:54

fot. Project Possible 14/7

Coraz bliżej Kolosów (13-15 marca), dlatego chcemy uchylić rąbka tajemnicy.

Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, zwane popularnie Kolosami, odbędą się w Gdyni po raz 22. Przypomnijmy – to największy festiwal podróżniczo-eksploracyjny w Europie i jeden z największych tego typu festiwali na świecie (ponad 24 tys. uczestników przez trzy dni).


Jakie nowe atrakcje czekają na publiczność w tym roku?

Tym razem postanowiliśmy zaprosić gościa specjalnego spoza kraju. Będzie nim himalaista Nirmal Nims" Purja, którego ubiegłoroczny wyczyn przejdzie do historii. Nims, obywatel brytyjski pochodzący z Nepalu, zdobył Koronę Karakorum i Himalajów (14 ośmiotysięcznych szczytów) w ciągu sześciu miesięcy i sześciu dni! Poprzedni rekord, należący do Chang-Ho Kima, wspinacza z Korei Południowej, to 7 lat, 10 miesięcy i 6 dni. 

Tematyka wysokogórska będzie w tym roku reprezentowana przez same topowe nazwiska.
Nie będzie niedyskrecją, bo od lat tak robimy, informacja, że laureatem Super Kolosa za całokształt dokonań zostanie wybitny wspinacz ze złotej ery polskiego himalaizmu – Ryszard Pawłowski.Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki przypomną jedno z największych polskich dokonań eksploracyjnych, zdobycie Mount Everestu zimą. Okazja będzie szczególna, bo obchodzimy w tym roku 40. rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia.

O górach wysokich będą także opowiadali: Monika Witkowska (zdobyła swój trzeci ośmiotysięcznik – Lhotse) i Marcin Tomaszewski, który przypomni swoje największe osiągnięcia we wspinacze wielkościanowej.

Joanna Pajkowska opowie o pierwszym polskim kobiecym rejsie dookoła świata bez zawijania do portów. Żeglarka opłynęła glob na jachcie „Fanfan” w rejsie solo – non stop trasą klasyczną wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.

j pajkowska

Nie zabraknie naszych sprawdzonych prelegentów-podróżników, czyli Kamili Kielar i Piotra Strzeżysza.
Program dopełnią nominowani do Kolosów w kategoriach: Alpinizm, Eksploracja Jaskiń, Podróże, Wyczyn i Żeglarstwo oraz nominowani do nagród-grantów: Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi.

W 2020 roku oprócz statuetek za podróżnicze dokonania roku po raz pierwszy przyznamy w Gdyni nową nagrodę. Otrzyma ją autor najciekawszej debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły w ubiegłym roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się 13-15 marca 2020 roku w Gdyni – w hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Oprócz prezentacji wypraw (nie tylko nominowanych do nagród) oraz uroczystego wręczenia statuetek w programie imprezy znajdą się również seminaria, warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami, salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na tzw. dużej sali w hali Gdynia Arena zostanie przeprowadzona transmisja online.

 Jedynymi organizatorami 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i Agencja MART.

 Sponsorem Strategicznym OSPŻiA jest Miasto GDYNIA, a Sponsorem Głównym PORSCHE.


MIEJSCA IMPREZY:

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8
Wstęp wolny i bilety (5% puli miejsc). Sprzedaż internetowa. Termin rozpoczęcia sprzedaży zostanie podany po 1 marca.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Konferencyjne | al. Zwycięstwa 96/98
Wstęp wolny

 

© 1999-2020 Agencja MART
Kopiowanie, rozpowszechnianie, przedruk i publikacja zdjęć w jakiejkolwiek formie (również
elektronicznej) do celów komercyjnych i prywatnych, bez zgody Agencji MART, zabronione.