win 2020

NIEDZIELA, 10 marca 2019 | Kolosy (za rok) 2018 | Program

Ilość wyświetleń: 6356 - Dodano: wtorek, 05 marca 2019 13:47

NIEDZIELA, 10 marca 2019 | Kolosy (za rok) 2018 | Program

 

XXI Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów | Kolosy (za rok) 2018

 

NIEDZIELA, 10 MARCA 2019

 

 

DUŻA SALA

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8

DWADZIEŚCIA LAT KOLOSÓW / FINAŁ (II)

Prowadzący: Dariusz Podbereski

10.05–12.15 | BLOK IX | 20 LAT KOLOSÓW

10.05–10.45

Piotr Opacian

Od boliwijskiej selwy po Ocean Arktyczny

Podróżnik, znakomity kajakarz i fotograf przyrody. Uhonorowany Kolosem 2005 i Nagrodą Dziennikarzy za bardzo ambitną, odkrywczą wyprawę, podczas której samotne spłynął kajakiem Rio Madidi w słabo poznanej i bardzo trudnodostępnej Amazonii boliwijskiej. W swoim dorobku ma również wyprawy m.in. do Afryki (spływ rzeką Omo), w góry Ałtaju (spływ rzekami Katuń i Ob), wyprawy syberyjskie i na Spitsbergen. Od pewnego czasu jego pasją stało się kajakarstwo morskie. Samotnie opłynął m.in. Lofoty, Zatokę Botnicką oraz Szkocję, przemierzył też blisko 1000 km z Puerto Montt do Laguny San Rafael i Puerto Chacabuco w Chile. Jest autorem książki Xingu. Rzeka wolnych Indian oraz licznych artykułów prasowych. W Gdyni opowie m.in. o planowanej na przyszły rok wyprawie na daleką północ Rosji śladami Aleksandra Czekanowskiego – Oleniok 2019, której pomysłodawcą jest Damian Wojciechowski.

10.50–11.30

Dominik Bac

Dookoła Ameryk

Kapitan jachtowy, podróżnik, fotograf. Organizował i współprowadził wyprawę żeglarską QNT Northwest Passage dookoła Ameryki Północnej z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Stary” (Nagroda im. Zawady w 2006 roku oraz Kolos 2007). W latach 2002/2003 brał udział w wyprawie żeglarskiej dookoła Ameryki Południowej przez Przylądek Horn, nagrodzonej Kolosem 2003. Od 2006 roku wspólnie z żoną Claudią eksploruje nieznane zakątki Ameryki Południowej, docierając do tradycyjnych indiańskich wiosek, m.in. w kolumbijskich górach Sierra Nevada, gdzie mieszkający tam Kogi i Arhuacos żyją według zupełnie innych reguł niż te, jakie znamy z zachodniego świata.

11.35–12.15

Anna i Jakub Urbańscy

Trzynaście lat minęło. Retrospektywna podróż do Papui

Od zawsze fascynowały ich tradycyjne społeczności, które przetrwały w odizolowanych rejonach świata. W swoją pierwszą podróż na Papuę wybrali się w roku 2005. To było jak objawienie. Od tego czasu wracają tam regularnie, by dokumentować życie Korowajów, Yali, Asmatów i Nduga. W 2008 roku otrzymali za to Kolosa, a cztery lata później wyróżnienie. Zgromadzili pokaźną kolekcję etnograficzną dla Muzeum Azji i Pacyfiku i brali udział w realizacji kilku filmów. Od kilku lat śladami swoich pierwszych wspólnych wyjazdów sprzed blisko dwóch dekad podróżują wraz z dziećmi. W 2018 roku dotarli do wulkanów Depresji Danakilskiej w Etiopii, przemierzyli Haiti śladami kultu voodoo, byli w Autonomii Palestyńskiej i odwiedzili wioski Mentawaich na wyspie Siberut nieopodal Sumatry.

12.15–12.35 | PRZERWA

12.35–14.45 | BLOK X | 20 LAT KOLOSÓW

12.35–13.15

Tomek Michniewicz

Chrobot. O tym, czego w podróży nie da się zobaczyć

Z podróży przywozimy opowieści o różnicach lub podobieństwach. Opisujemy, wartościujemy, trochę oceniamy. Odnosimy wszystko do swojej rzeczywistości. A jak te odwiedzane przez nas miejsca wyglądają w oczach ich mieszkańców, dla których to właśnie tamte światy stanowią „normalność”? I jak wyglądamy w ich oczach my? Tomek Michniewicz, znakomity dziennikarz, który od wielu lat podczas OSPŻiA prowadzi ceremonię wręczenia Kolosów, tym razem przyjeżdża do Gdyni ze swoją najnowszą książką, Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata.

13.20–14.00

Krzysztof Starnawski

Głębokie piękno

Legenda Kolosów. W dziedzinie eksploracji niewielu może się z nim równać. Płetwonurek, speleolog, instruktor żeglarstwa, ratownik TOPR i paralotniarz. Specjalizuje się w nurkowaniu eksploracyjnym w jaskiniach. Zdobywca Kolosa 1999 w kategorii „Wyczyn roku" za najgłębsze polskie nurkowanie (131 m w jaskini Hranická propast na Morawach) oraz wyróżnień za pobicie tego rekordu o 50 m (rok 2000), za pierwsze polskie nurkowanie na biegunie północnym (rok 2006) i za rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym (rok 2012). W 2017 roku nagrodzony Kolosem po raz drugi za konsekwencję w eksploracji jaskini Hranciká propast, która dzięki jego umiejętnościom i wytrwałości stała się najgłębszą znaną podwodną jaskinią. W Gdyni opowie też o tym, czym zajmował się ostatnio. A było tego trochę: eksploracja jaskiń francuskich i meksykańskich, akcja ratunkowa w jaskini Font Estremar, a także pierwsze nurkowanie poniżej 300 m na obiegu zamkniętym w jeziorze Garda.

14.05–14.45

Monika Witkowska

Góra Ducha, góra kobiet

Z Kolosami związana od samego początku. Łączy pasję do podróżowania z pracą pilota-przewodnika wypraw, dziennikarki i autorki książek. Podróżuje dużo, dużo się też wspina i żegluje. Zdobyła dwa ośmiotysięczniki (w tym Mount Everest) i wszystkie góry Korony Ziemi. Pod żaglami dwukrotnie opłynęła Horn, pokonała też Przejście Północno-Zachodnie i odbyła rejs arktyczny wzdłuż brzegów Czukotki. Gdyńskiej publiczności opowie o swojej ubiegłorocznej wyprawie na Manaslu, ósmy szczyt ziemi, na którą wybrała się z Joanną Kozanecką, udowadniając, że z kobiecym himalaizmem nie jest wcale źle. Podczas pokazu zdradzi m.in., co kryje się pod pojęciem „raki w klacie”, co mają na sumieniu Chińczycy, a także jaki jest wpływ samogonu na kondycję tragarek. O samym wspinaniu, chwilach czasem trudnych, a czasem śmiesznych, a także o widokach ze szczytu oczywiście też będzie mowa.

SUPER KOLOS 2018

14.50–15.40

Richard Konkolski

Czeska fala

Tę jedną decyzję Kapituły zawsze poznajemy wcześniej. Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma w tym roku najbardziej polski z czeskich żeglarzy i najbardziej czeski żeglarz w Polsce, Richard Konkolski. Urodzony ponad 75 lat temu w Bohuminie na Morawach był pierwszym obywatelem b. Czechosłowacji, który opłynął świat w samotnym rejsie. Dokonał tego na własnoręcznie zbudowanym jachcie „Nike”. Potem powtórzył ten wyczyn jeszcze dwukrotnie na „Nike II”, przemianowanej następnie na „Declaration of Independence”. Bez dostępu do morza w rodzinnym kraju i bez pieniędzy, za to z fantazją, wybitnymi umiejętnościami i wielkim sercem Richard Konkolski zapisał się w historii światowego żeglarstwa złotymi zgłoskami. Portem, z którego przez wiele lat wyruszał w swoje rejsy, był Szczecin.

15.40–16.00 | PRZERWA

 

16.00 | FINAŁ (II): Ceremonia wręczenia SUPER KOLOSA oraz Kolosów w kategoriach PODRÓŻE i WYCZYN ROKU, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Wiecznie Młodzi, Nagrody Specjalnej i Nagrody Dziennikarzy

Prowadzący: Tomek Michniewicz

 

16.40 | Wręczenie Nagród Publiczności i Grand Prix konkursu FotoGlob

17.00 | Konkurs z nagrodami dla osób biorących aktywny udział w wyborze laureatów Nagród Publiczności

 

17.15-18.05

Janusz Gołąb

Sekrety wielkich ścian

XXI OSPŻiA zakończy prelekcja jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich himalaistów, który od ponad ćwierć wieku utrzymuje się w ścisłej wspinaczkowej czołówce. Dwukrotny laureat Kolosa (1999 i 2012), pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbruma I (8068 m, wspólnie z Adamem Bieleckim), a wcześniej członek wspinaczkowego „dream teamu” (z Jackiem Fluderem, Stanisławem Piecuchem, a potem także Grzegorzem Skorkiem), który na przełomie wieków zasłynął w świecie imponującymi przejściami wielkościanowymi, nie tylko przypomni w Gdyni swoje najciekawsze dokonania, ale zdradzi również kulisy tego, co działo się w bazie pod K2 podczas ubiegłorocznej narodowej wyprawy na ostatni niezdobyty zimą szczyt świata.

 

 

SALA SEMINARYJNA

Gdynia Arena | ul. Kazimierza Górskiego 8

Prowadzące: Agata Ignasiak i Małgorzata Ignasiak

11.00–11.30

Spotkanie autorskie

Wojciech Hankiewicz

Zielona herbata, czyli dziwne przypadki z życia Polaka na Sri Lance

Na Sri Lankę pierwszy raz pojechał w roku 2014. Spodobało mu się na tyle, że... został. Wynajął niewielki domek w Trikunamalaji i zaczął udostepniać pokoje turystom. Z czasem zajął się też organizowaniem wycieczek objazdowych. Dwukrotnie przejechał wyspę wzdłuż i wszerz na motocyklu, a w zeszłym roku o tych wszystkich doświadczeniach napisał książkę. Spotkanie poprowadzi Dominik Szmajda.

 

11.40–15.25 | WSPOMNIENIA NIE DO ZAPOMNIENIA

Co innego moglibyśmy zaproponować kolosowej publiczności z okazji jubileuszu, jeśli nie... podróż? Będzie więc podróż – sentymentalna. Przez pięć prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły. Ich wyboru dokonali internauci, głosując w plebiscycie na profilu facebookowym Kolosów: https://www.facebook.com/kolosy.org.

 

11.40-12.10

Tomek Kowalski

O jeden szczyt do zwycięstwa | KOLOSY 2011

Zdobywca Nagrody im. Andrzeja Zawady towarzyszący jej grant przeznaczył na próbę wejścia na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR w jednym sezonie i uzyskanie w ten sposób tytułu „Śnieżnej Pantery” w rekordowym czasie. Do tego, by poprawić rezultat Denisa Urubki i Siergieja Mołotowa (42 dni w 1999 r.), brakło mu naprawdę niewiele. W ciągu 28 dni, na przełomie lipca i sierpnia, wspiął się kolejno na Pik Lenina (7134 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Pik Komunizma (7495 m) oraz Chan-Tengri (7010 m). Na koniec zostawił sobie Pik Pobiedy, czyli Szczyt Zwycięstwa (7439 m). Niestety – ze względu na pogodę (opady śniegu powyżej 5000 m) oraz stan lodowca Zwiedoczka po wyjątkowo ciepłym lecie, Kowalski uznał, że ryzyko samotnego ataku na wierzchołek jest zbyt duże.

Tomek Kowalski zginął w Karakorum marcu 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku, tuż po pierwszym w historii zimowym wejściu na ten ośmiotysięcznik.

 

12.20-12.50

Piotr Strzeżysz

Rowerem przez Kordyliery | KOLOSY 2011

„Niczego specjalnego nie odkryłem, umordowałem się tylko, by po raz kolejny stwierdzić, że żaden wyjazd nie zaspokoi potrzeby ciągłego bycia w ruchu” - podsumował tę podróż późniejszy zdobywca Kolosa i prawdziwa legenda tej imprezy. Wtedy faktycznie było bez rewelacji. Raptem 6,5 tys. km rowerem przez Kordyliery w scenerii jesienno-zimowej. Z Anchorage na Alasce do Las Vegas. Po drodze jakieś niedźwiedzie w Jukonie, noclegi na opuszczonych stacjach benzynowych, śnieg, oblodzone drogi, ciężarówki, strzelby na przywitanie strudzonego wędrowca i przebrana za św. Mikołaja kobieta, pozdrawiająca kierowców, kręcąc przy drodze hula hop.

 

13.00-13.45

Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy

Wyspa Szczęśliwych Dzieci | KOLOS 2013 (Podróże)

W tę historię aż trudno uwierzyć. Jest długa, niesamowita i prawdziwa. Kazimierz Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi, Andrzejem i Piotrem, rzemieślniczą metodą zbudował katamaran żaglowy - „Wyspę szczęśliwych dzieci”. Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju. Od tego czasu wiele się wydarzyło. „Wyspa” kilka razy przepłynęła Atlantyk, dobrze służyła braciom, w l. 90. zawinęła do Polski, gdzie przeszła generalny remont, aż w końcu w roku 2004 Kazimierz Ludwiński rozpoczął na niej podróż dookoła świata. Lecz to nie wszystko: w rejs, który – jak się potem okazało – miał trwać 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe – 7 miesięcy! Ludwiński pełnił na jachcie rolę zarazem taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

 

13.55-14.25

Artur Kozłowski

Riders on the Storm | KOLOS 2011 (Eksploracja jaskiń)

Artur Kozłowski był jednym z najwybitniejszych nurków jaskiniowych początku XXI wieku. Zasłynął niezwykle ambitnymi i odważnymi przejściami podwodnych korytarzy w Irlandii i Irlandii Północnej. Za eksplorację podziemnego przepływu rzeki Coole od ponoru Polltoophill do wywierzyska Polldeelin na Nizinie Gort w hrabstwie Galway otrzymał Kolosa 2010 w kategorii „Eksploracja jaskiń”. W 2008 roku, schodząc sto trzy metry pod powierzchnię wody w Pollatoomary, uczynił z niej najgłębszą znaną jaskinię Wysp Brytyjskich, zaś dwa lata później, eksplorując jaskinie Marble Arch, sprawił, że stały się najdłuższym znanym podziemnym systemem Irlandii Północnej.

Zginął 5 września 2011 roku, nurkując w jaskini Pollonora, nieopodal Kiltartan w Irlandii.

 

14.35-15.25

Rafał Fronia

K2 | KOLOSY 2017

Ta góra jest jak połączenie syreny i rosiczki. Najpierw słyszy się o jej śpiewie. Magia zaczyna działać, góra mami, wabi, ściąga ku sobie jak magnes. I ani się obejrzymy, już wbijamy czekan w jej lód, a obok... leżą wystające z lodu fragmenty ludzkich szczątków, pożartych kiedyś, a dziś wyplutych na szkło lodowca.

Zimą 2018 roku jej zachłanność przerosła wszystko. Góra omamiła cały naród. Wszyscy chcieli o niej słuchać, patrzeć na nią, być z nią i na niej. Rafał Fronia, kronikarz Narodowej Wyprawy na K2, którego doskonałymi relacjami spod ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika zaczytywaliśmy się w długie zimowe wieczory, opowiedział w Gdyni o tym, jak góra go odtrąciła. Crème de la crème ubiegłorocznych Kolosów.

 

 

FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Konferencyjne
al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

Prowadząca: Alicja Rapsiewicz

11.00-13.50 | BLOK V

11.00-11.30

Zbigniew Czajka, Jan Kostuch

Rowerami przez USA na 100-lecie Niepodległej

Zachęceni tym, jak publiczność Kolosów przyjęła w ubiegłym roku ich relację z wyprawy z Fatimy do Gdańska, podnieśli sobie poprzeczkę i wyruszyli do Ameryki. W trakcie dwóch miesięcy podróży przejechali na rowerach aż 7450 km przez piętnaście stanów USA i pięć stref czasowych, doświadczając po drodze niesamowitej różnorodności przyrodniczej i kulturowej kontynentu amerykańskiego. Na Święto Dziękczynienia wpadli do Dallas, a to, jak ugościła ich tam Polonia, przeszło ich najśmielsze oczekiwania.

11.35-12.05

Marta Zajchowska

Look Around the Globe

Para motocyklistów rozglądająca się po świecie i docierająca wspólnie w najciekawsze jego zakamarki na jednym motocyklu. Wracają właśnie z podróży dookoła Afryki, która jest drugim etapem ich podróży dookoła świata. Przejechali tam 52 tys. km. Za nimi już obie Ameryki i 60 tys. km od Argentyny do Alaski oraz wojaże po Europie i Azji Centralnej. Odwiedzili 85 krajów i w niecałe 2,5 roku pokonali dystans ponad 165 tys. km. Latem rozpoczną trzecią część wyprawy - tym razem chcą dotrzeć z Polski do Australii.

12.10-12.40

Wojciech Dziewulski

Kurs na Oslo

Po udanych rejsach morskich po Bałtyku grupa przyjaciół, a zarazem zapalonych żeglarzy, zapragnęła czegoś więcej. Tak powstał pomysł, by w 2018 roku w letni rejs ruszyć z Gdańska do Oslo. I z powrotem. W 40 dni na jachcie „BZJ Jacksonville NC” przepłynęli 1600 mil morskich, zażywając po drodze ciepłych kąpieli w Morzu Północnym i plażując na nabrzeżach Kopenhagi obok pałacu królowej Małgorzaty. Podziwiali też mroczne skały w Fjällbace i łodzie Wikingów w Tønsbergu. 4-osobowej załodze wiernie towarzyszyła na pokładzie Sendi, czyli „pies płci żeńskiej”.

12.45-13.15

Marcin Lipiński, Maciej Piński

Leśnicy na urlopach, czyli off-roadowy „dach świata”

Gdy pracuje się na etacie, każdy dzień urlopu warto „wycisnąć” do maksimum. Zakochani w dzikiej naturze i motocyklach wielkopolscy leśnicy coś o tym wiedzą. Swoją wyprawę do Mongolii, Rosji i azjatyckich „Stanów” zaplanowali bardzo starannie, ale, jak to zwykle bywa, po drodze pojawiło się mnóstwo nieprzewidzianych sytuacji. W ciągu siedmiu tygodni podróży m.in. stanęli na dnie Morza Aralskiego, wdrapali się na najwyższą przełęcz Pamiru i zgubili się na zatłoczonym targu.

13.20-13.50

Michał Miziarski

Plemię marzycieli, czyli młodzi artyści z Tanzanii

Tuż po studiach Michał postanowił zorganizować warsztaty dla małych artystów z ubogiej tanzańskiej wioski Buturu. Planował, że weźmie w nich udział setka dzieci, ale przyszło trzy raz więcej. Wspólnie fotografowali, malowali, tworzyli origami, a on także uczył angielskiego i pomagał przy budowie przedszkola. Odbył też podróż autostopem po Tanzanii w miejsca, gdzie nie sięgają prąd oraz asfalt i przyglądał się z bliska pracy polskich misjonarzy. Podróż do Buturu stała się dla niego początkiem dłuższej współpracy z tanzańskimi misjami.

 

*****

Ponadto w hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie można oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob, fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów, wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii” oraz zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia zaś wystawę fotograficzną Jana Siemińskiego przedstawiającą zdjęcia z różnych zakątków Europy

Jak zwykle przez cały czas trwania Kolosów w hali obecni będą też wydawcy książek i czasopism podróżniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu outdoorowego (mapa stoisk w hali Gdynia Arena: TUTAJ).