win 2020

Przewodnik po Kolosach (za rok) 2018 – DLA PUBLICZNOŚCI

Ilość wyświetleń: 5175 - Dodano: wtorek, 05 marca 2019 11:49

Przewodnik po Kolosach (za rok) 2018 – DLA PUBLICZNOŚCI

Zebraliśmy tu wszystko, co powinniście wiedzieć, wybierając się na Kolosy, ale… nie wiedzieliście kogo zapytać. Dla weteranów gdyńskiej imprezy wielu zaskoczeń nie będzie, ale tym, którzy na Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów wybierają się po raz pierwszy, stanowczo radzimy przeczytać nasz mini-przewodnik. Jeśli o czymś zapomnieliśmy, dawajcie znać, postaramy się uzupełnić.


Zaczynamy w piątek, 8 marca o 11.00, kończymy w niedzielę 10 marca po 18.00. Hala Gdynia Arena będzie otwierana każdego dnia 30 minut przed pierwszą prelekcją (w piątek od 10.30, w sobotę i niedzielę od 9.30).

 

1. WSTĘP/BILETY

Wstęp na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 21. OSPŻiA – Kolosów (za rok) 2018 jest wolny i bezpłatny.

Pokazy – na Dużej Sali i w Sali Seminaryjnej (Gdynia Arena) oraz w ramach Fotoplastykonu (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia) – są otwarte we wszystkie dni od rana do wieczora. Nie ma specjalnych preferencji dotyczących pierwszeństwa wejścia do hali.

Co do tego, co można/czego nie można wnosić do hali itp. - obowiązują nas regulacje dotyczące imprez masowych. Wszystko jest w regulaminach, wiele więcej nie wymyślimy:

Regulamin imprezy masowej w hali Gdynia Arena > ZOBACZ.

Regulamin imprezy w PPNT Gdynia > ZOBACZ.

 

2. GDZIE SZUKAĆ BIEŻĄCYCH INFORMACJI, AKTUALIZACJI/ZMIAN W PROGRAMIE ETC.?

O wszystkich zmianach będziemy się Was starali informować na naszej stronie, na profilu facebookowym i na utworzonym na Facebooku wydarzeniu. Dołączcie, a będziecie mieli pewność, że nic istotnego Was nie ominie.

 

3. PRZESTRZEŃ

Prezentacje (blisko setka, potrwają łącznie ponad sześćdziesiąt godzin) będą się odbywały w trzech miejscach:

- w Dużej Sali w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8); zobaczycie tam wszystkie wyprawy nominowane do Kolosów – nagród za dokonania roku 2018, oraz najciekawsze prelekcje Fotoplastykonu, a także wydarzenia takie jak retrospektywa z okazji dwudziestej edycji Kolosów czy prezentacja tegorocznego laureata Super Kolosa; pojemność Dużej Sali to 4000 widzów;

- w Sali Seminaryjnej na parterze hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8); w niej odbędą się przede wszystkim warsztaty i spotkania z autorami książek; pojemność Sali Seminaryjnej to 120 widzów;

- w Sali Audytoryjnej Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III, ok. 15 minut pieszo od hali Gdynia Arena, spod której do PPNT będzie też kursował specjalny, bezpłatny autobus - ZOBACZ, JAK TRAFIĆ); tu umiejscowiliśmy program Fotoplastykonu; pojemność Sali Audytoryjnej to 300 widzów.

 

4. TELEBIM I RELACJA „NA ŻYWO”

Ponieważ w ostatnich latach, zazwyczaj w sobotnie popołudnia, przed halą Gdynia Arena tworzyły się kolejki oczekujących na wejście do środka z reguły pełnej już o tej porze hali, od trzech lat stawiamy przed obiektem telebim, na którym przez cały czas na bieżąco relacjonujemy to, co dzieje się w Dużej Sali. Choć kolejki oczywiście to nie zmniejszy i przed wejściem do hali, szczególnie w sobotę, pewnie znów trzeba będzie się wykazać cierpliwością, mamy nadzieję, że przynajmniej uczyni to oczekiwanie odrobinę mniej uciążliwym.

Przypominamy ponadto, że transmisja „na żywo” z hali Gdynia Arena będzie się odbywała również w trzech salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia – w sali kinowej na parterze oraz w salach D i E na I piętrze (łącznie: 410 miejsc).  Na transmisje zapraszamy w piątek od 18.00 do 21.40, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40 (każdego dnia sale będą otwierane na 30 minut przed początkiem transmisji).

Z sobotnich pokazów będziemy też prowadzili streaming. Link podamy bezpośrednio przed jego uruchomieniem.

 

5. PROGRAM

Jesteśmy pewni, że akurat z tą pozycją zapoznaliście się już dokładnie. Być może zwróciliście więc uwagę na pewną istotną zmianę w porównaniu do programów z ostatnich lat. Otóż na tegorocznych Kolosach po raz pierwszy tak wyraźnie przyporządkowaliśmy nominowane wypraw do poszczególnych kategorii. Zrobiliśmy to, by łatwiej było się Wam zorientować w programie i wybrać to, co faktycznie najbardziej Was interesuje. No chyba, że interesuje Was wszystko. Tak czy owak, wybór jest w tym roku naprawdę imponujący:

 

Duża Sala (Gdynia Arena)

- pełny program z opisami prelekcji: ZOBACZ

- program z opisami w PDFie: TUTAJ

- harmonogram w PDFie: TUTAJ

Sala seminaryjna (Gdynia Arena)

- pełny program z opisami wydarzeń: ZOBACZ

- program z opisami w PDFie: TUTAJ

- harmonogram w PDFie: TUTAJ

Fotoplastykon (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia)

- pełny program z opisami prelekcji: ZOBACZ

- program z opisami w PDFie: TUTAJ

- harmonogram w PDFie: TUTAJ

 

I jeszcze z podziałem na dni:

 - piątek, 8 marca TUTAJ

 - sobota, 9 marca TUTAJ

 - niedziela, 10 marca TUTAJ

 

Możecie też ściągnąć pełny, kolorowy program wszystkich wydarzeń wraz z ich opisami: > TUTAJ (PDF, 7,7 MB).

 

6. WYBIERAMY WSPOMNIENIA NIE DO ZAPOMNIENIA

Jak na pewno zauważyliście, program niedzielnych pokazów w sali seminaryjnej wciąż (tj. we wtorek, 5 marca) pozostaje sprawą otwartą. Dlaczego? Bo z okazji jubileuszu dwudziestej edycji Kolosów postanowiliśmy dać Wam w tej kwestii wolną rękę. Wam – czyli naszej wiernej publiczności, która na równi z laureatami, prelegentami czy członkami Kapituły tworzy historię tej imprezy.

Jesteśmy pewni, że z Kolosami wiążą się Wam niezapomniane wspomnienia. Chcemy Was poprosić, byście do nich wrócili i wspólnie z nami wybrali pięć prelekcji z ostatniej dekady, które chcielibyście zobaczyć jeszcze raz – właśnie w niedzielę na sali seminaryjnej.

Jak to zrobić? Zobaczcie na naszym Facebooku >>> ZOBACZ.

Głosowanie zamkniemy w czwartek (7 marca), w piątek możecie się więc spodziewać aktualizacji programu i informacji o tym, które pokazy trafią w niedzielę do Sali Seminaryjnej.

 

7. FINAŁ I WRĘCZENIE NAGRÓD | UWAGA! ZMIANY

Nowością tegorocznej edycji będzie rozdzielenie ceremonii wręczenia statuetek na dwa wydarzenia.

Pierwszy finał Kolosów (za rok) 2018 odbędzie się w sobotę po południu (start o 16.20) – Kapituła ogłosi wtedy nazwiska zwycięzców i wyróżnionych w kategoriach Alpinizm, Eksploracja jaskiń oraz Żeglarstwo.

Na resztę werdyktów – w tym w kategoriach Podróże i Wyczyn roku– poczekamy, jak zwykle, do niedzieli do godz. 16.00. Wtedy też, podczas drugiego finału, dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę im. Andrzeja Zawady i Nagrodę Wiecznie Młodzi, ufundowane przez prezydenta Gdyni.

Oba wydarzenia poprowadzi Tomek Michniewicz.

Warto pamiętać, że niedzielna ceremonia nie jest ostatnim punktem programu tegorocznych Kolosów i jest po co zostać też po finale. Ok. 17.15 zapraszamy na prezentację Janusza Gołąba, jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych polskich wpinaczy kilku ostatnich dekad, a przy tym członka Rady Kolosów.

 

8. WYSTAWY ORAZ SALON MEDIÓW I SPRZĘTU OUTDOOROWEGO

W hali Gdynia Arena od piątku do niedzieli będzie można oglądać kilka wystaw:

- FotoGlob 2019;

- fotograficzną retrospektywę z okazji 20-lecia Kolosów;

- wystawę obrazów Julii Łukasiak „Szczyty i lodowce Bregaglii”;

- zdjęcia Michała Ciszewskiego z jaskini Lamprechtsofen.

Wystawa będzie towarzyszyła też pokazom w PPNT. Zobaczymy tam fotografie Jana Siemińskiego z podróży do różnych zakątków Europy.

Jak zwykle też przez cały czas trwania Kolosów na imprezie obecni będą wydawcy książek i czasopism podróżniczych oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu outdoorowego (mapa stoisk: TUTAJ).

Stoiska wystawców znajdziecie też w budynku PPNT.

 

9. GŁOSOWANIE I NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Wystawę finałowych prac uczestników konkursu FotoGlob obejrzycie na parterze hali Gdynia Arena i tam też - za pomocą kuponów konkursowych - będziecie mogli głosować na swoich faworytów, wybierając w ten sposób zwycięzcę Nagrody Publiczności FotoGloba. Kupony będą dostępne w Punkcie Informacyjnym na parterze hali Gdynia Arena, tuż przy głównym wejściu. Tam też znajdować się będzie urna.

W tym samym miejscu znajdziecie kupony oraz urnę przeznaczone do głosowania na najlepszą – Waszym zdaniem - prezentację 21. OSPŻiA.

Z kolei kupony konkursowe i urnę, do której będzie można je wrzucać, głosując na najlepszą prezentację Fotoplastykonu w PPNT, znajdziecie, a jakże, w Punkcie Informacyjnym Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

Gorąco zachęcamy Was do udziału w naszych plebiscytach, bowiem uczestnicy głosowania wezmą udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Konkurs zacznie się bezpośrednio po finale Kolosów, w niedzielę, ok. godz. 17.00 w hali Gdynia Arena. Warunkiem udziału w nim i ewentualnego wygrania nagród jest posiadanie potwierdzenia udziału w głosowaniu i okazanie go w trakcie wydarzenia, a więc tym samym – obecność na Sali podczas konkursu; potwierdzenie uzyskacie, odrywając specjalnie oznaczoną część kuponu do głosowania.

Za udział w konkursie czekają na Was atrakcyjne nagrody.

 

10. WARSZTATY DLA DZIECI

Najmłodszych uczestników Kolosów w sposób szczególny zapraszamy na warsztaty podróżniczo-teatralne organizowane przez wydawnictwo EneDueRabe.

Odbędą się w hali Gdynia Arena w sali 033/034.

Zapisy na stoisku wydawnictwa EneDueRabe. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. O szczegóły można pytać również w Punkcie Informacyjnym (jeszcze raz plan orientacyjny tego, co w hali Gdynia Arena: ZOBACZ)

Program warsztatów dla dzieci:

 

Piątek, 8 marca

17.00-18.30| Idziemy na piknik, czyli o tym, jak się przygotować i dobrze bawić, jedząc na trawie (na podstawie książki Wielki piknik).

 

Sobota, 9 marca

11.20-12.50| Ruszamy w góry, czyli o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas górskich wypraw (na podstawie książki Góra Trzech Grot).

13.10-14.40| Jaki piękny jest nasz świat, czyli o tym, jaki piękny i różnorodny jest nasz świat (na podstawie książki (Kurt i ryba).

17.00-18.30 | Dogadajmy się, czyli o tym, jak się porozumieć, nie znając języka (na podstawie książki Gdzie jest tort?)

 

Niedziela, 10 marca

10.45-12.15| Jesteśmy tacy sami, czyli o tolerancji i o tym, jak możemy uczyć się od siebie (na podstawie książki Jak dwie krople wody).

12.35-14.05 | Nasz dom, nasza Ziemia, czyli o tym, jak dbać o czystość środowiska (na podstawie książki Historia błękitnej planety).

 

 

DO ZOBACZENIA!