11 kwietnia, g. 17.00 | Kolosowe spotkania w Dworku: Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Ilość wyświetleń: 4254 - Dodano: poniedziałek, 30 marca 2015 14:01

11 kwietnia, g. 17.00 | Kolosowe spotkania w Dworku: Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Czy aby na pewno najwyższą górę świata jako pierwsi zdobyli Edmund Hillary i Tenzing Norgay?

Na wierzchołku stanęli w roku 1953. To wiemy. Lecz co wydarzyło się na Evereście 29 lat wcześniej? Czy w 1924 roku George Mallory dotarł do szczytu?

          

O tej, jednej z najbardziej fascynujących kontrowersji w historii himalaizmu, dyskutować będą w Dworku Białoprądnickim w Krakowie Leszek Cichy oraz Piotr „Szalony” Korczak.

         

Pokażą też zdjęcia i filmy.

          

Zapraszamy!

        

Kto był pierwszy na Mount Evereście?

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
ul. Papiernicza 2, Kraków
sobota, 11 kwietnia 2015 r., godz. 17.00
Wstęp wolny

            

Leszek Cichy, ur. 1951, uczestnik słynnej, kierowanej przez Andrzeja Zawadę, zimowej wyprawy na Mount Everest. 17 lutego 1980 roku wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego w historii wejścia na najwyższy szczyt Ziemi o tej porze roku. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Ziemi. Ma koncie pierwsze wejście na Shisparé Sar w Karakorum oraz zdobycie Gunnbjorns Fjeld, najwyższego szczytu Arktyki. Wytyczył też nowe drogi na Gaszerbrum II, zachodni wierzchołek Kanczendzongi (Yalung Kang) i Aconcaguę. Czterokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2, w tym w jednej zimowej. Członek Kapituły Kolosów.

          

Piotr „Szalony” Korczak, ur. 1961, wspinacz, taternik, jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy skałkowych lat 80. i 90. XX wieku oraz bardzo ważna postać środowiska wspinaczkowego, autor licznych publikacji na temat filozofii oraz historii wspinania. Pomysłodawca, współtwórca i redaktor magazynu „Brytan”. Bohater wielokrotnie nagradzanego filmu w reżyserii Marcina Koszałki – Deklaracja nieśmiertelności.