Kolosowe spotkania w Dworku. 12 kwietnia: Łukasz Supergan, "12 milionów kroków"

Ilość wyświetleń: 6169 - Dodano: czwartek, 27 marca 2014 13:44

Kolosowe spotkania w Dworku. 12 kwietnia: Łukasz Supergan, "12 milionów kroków"

Sobota, 12 kwietnia, godz. 17.00, Kraków, Dworek Białoprądnicki | Nagrodzony podczas ostatnich Kolosów wyróżnieniem w kategorii „Wyczyn roku” Łukasz Supergan opowie w Dworku o swojej niezwykłej, samotnej wędrówce przez Europę. 4 tys. kilometrów z Warszawy do Santiago de Compostela, potem o połowę mniej, za to przez góry, po Łuku Karpat, i wreszcie, dla dopełnienia tryptyku, 850 kilometrów zimą najdłuższym szlakiem Karpat Słowackich. Przez cały czas na piechotę! Po drodze zostawił trzy pary butów

              

- Czy w dobie wypraw w najdalsze zakątki Ziemi podróżowanie po Europie może mieć jakąś wartość? Czy w ogóle można „podróżować” po Europie, skoro prawie każdy dom i każdy kamień są tu naniesione na mapy i dobrze poznane? To pytanie zadawałem sobie, ruszając w drogę przez Stary Kontynent wiosną 2013 roku – wspomina Łukasz.

           

Plan był prosty: poznać Europę w trakcie kilku wędrówek, których trasy będą przebiegać przez różne regiony, różne obszary kulturowe, w różnych porach roku. Od wschodnich rubieży nad Morzem Czarnym, po zachodni brzeg Hiszpanii. Od środkowej Polski po południe Rumunii i francuskie Pireneje. Od wczesnej wiosny, przez upalne lato, aż po przenikliwy mróz górskiej zimy.

            

Dlaczego pieszo?

           

- Idąc wolno, widzimy więcej i intensywniej. Jesteśmy uważniejsi – tłumaczy Łukasz. – Lepiej poznajemy odwiedzane miejsca, smakujemy drogę wszystkimi zmysłami, lepiej też poznajemy ludzi. Mamy czas: na refleksje, na spotkania, dla siebie.

             

- Wędrowanie to najprostszy i najbardziej pierwotny sposób przemieszczania się – dodaje.

            

Łukasz Supergan rozpoczął realizację przedsięwzięcia, które nazwał „12 MILIONÓW KROKÓW”, wyruszając w podróż wiosną 2013 roku z Warszawy. W ciągu 214 dni przemaszerował łącznie 7 tys. kilometrów, odwiedził 8 państw i do cna zdarł 3 pary butów.

            

Co zyskał po drodze? Czego się nauczył? Jak zmieniła go piesza wędrówka przez Europę? Czym się wzruszał i dlaczego czasami wątpił? O tym wszystkim, ilustrując całość świetnymi zdjęciami, opowie w sobotę, 12 kwietnia o godz. 17.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie (ul. Papiernicza 2, wstęp wolny).

           

Zapraszamy!