winieta 2020 m

FOTOPLASTYKON (PPNT) | Kolosy (za rok) 2019 | Program

Ilość wyświetleń: 1276 - Dodano: czwartek, 05 marca 2020 00:40

Fot. Tristan Biegański

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia,
Centrum Konferencyjne | al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

wstęp wolny

  

Piątek, 13 marca 2020 roku

Prowadzący: Jakub Urbański

18.15-21.05 | BLOK I

 

18.15-18.45

Justyna Adamczyk

W pogoni za rekinami

Nurkowanie z rekinami? Nic bardziej oczywistego! Zwłaszcza dla Justyny Adamczyk, która opowie, jak to robić bezpiecznie. Tak, bo żarłacz biały czy rekin tygrysi nie mają przed nią żadnych tajemnic. Autorka pokazu przedstawi swoje bliskie spotkania także z wieloma innymi żarłaczami, które są uwiecznione na spektakularnych zdjęciach. Nie zabraknie też fascynujących opowieści o zachowaniu tych intrygujących drapieżników. Okazuje się, że nurkowanie nawet z najbardziej niebezpiecznymi rekinami jest możliwe. Aby jednak wyjść cało z takich spotkań, trzeba się do nich dobrze przygotować. Jak? O tym wszystkim dowiemy się już w piątkowy wieczór.

 

18.50-19.20

Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik, Gabi Wójcik

Czy leci z nami Królik, czyli dzieciństwo w podróży

Gratka dla rodziców, którzy chcieliby podróżować z dziećmi, a jeszcze na to nie wpadli bądź wciąż są pełni obaw. Autorzy pokazu, którzy przez ostatnie 5 lat podróżowali ze swoją córką Gabi, pokażą, jak się do tego zabrać. Doradzą, jak zaplanować i przeprowadzić rodzinną wyprawę, a także zaprezentują inspirujące trasy i pomysły na wspólne aktywności. A dla tych, którym będzie wciąż mało, rodzinni podróżnicy przygotowali książkę, która tego dnia będzie miała swoją premierę.

 

19.25-19.55

Alicja Kubiak, Jan Kurzela

Dubajskie saluki, chińskie smoki – czy szybki rozwój szkodzi tradycji?

Co łączy Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie? Z pewnością nowoczesna technologia i niebywały rozmach, z jakim jest wykorzystywana, co widać zwłaszcza w infrastrukturze obu krajów. Oba państwa rozwijają się bardzo szybko, ale i oba mają bogatą kulturę i głęboko zakorzenioną tradycję. Autorzy pokazu starają się odpowiedzieć na pytanie, na ile dbałość o rozwój technologiczny idzie w parze z poszanowaniem kultury i tradycji. Czy ochrona środowiska jest równie ważna jak ochrona tajemnicy tak szybkiego rozwoju?

 

20.00-20.30

Tomasz Jedynak

Od Bałtyku po Adriatyk i z powrotem – 25 dni rowerowej podróży

Cyklista, na co dzień przemierzający trójmiejskie lasy, pewnego dnia postanowił wypuścić się nieco dalej – z rodzinnego Gdańska aż do Grecji i z powrotem. Po drodze odwiedził jeszcze 10 innych krajów, przejechał łącznie 5100 km, co zabrało mu jedynie trzy i pół tygodnia (200 km dziennie!). Wrócił z dziesiątkami przygód i historii – o wspaniałych ludziach, których spotkał po drodze, a także o trudach (m.in. odmrożona ręka po kilkugodzinnej jeździe w marznącym deszczu).

 

20.35-21.05

Marcin Lechecki, Sandra Mateńka, Bianca Sadowska, Marcin Trendowicz

Rosyjska Północ za dnia i w nocy

Rosyjska Północ to terytorium obejmujące Republikę Karelii oraz trzy obwody położone częściowo za kręgiem polarnym, pośród rozległej tundry. Surowy klimat i inne trudności powodują, że obszar ten nie jest popularny wśród turystów. Czwórka podróżników odwiedziła go dwukrotnie: zimą, podczas głębokich ciemności nocy polarnej, oraz latem, kiedy słońce świeciło przez całą dobę. Przebyli kilka tysięcy kilometrów, poruszając się pociągami, autobusami, promem, motorówką, poduszkowcem po lodzie i na piechotę. Wszędzie spotykali się z życzliwością i zainteresowaniem, w tym także służb FSB.

 

 

Sobota, 14 marca 2020 roku

Prowadzący: Piotr Strzeżysz

11.10-14.10 | BLOK II

11.10-11.40

Gabriela Golińska, Urszula Czumaj

Korea Południowa rowerem

Ula i Gabi, dwie przyjaciółki, znowu spakowały sakwy i tym razem zabrały rowery do Korei Południowej. Zaopatrzone w koreańskie Paszporty Rowerzysty, spędziły dwa tygodnie na zbieraniu rowerowych pieczątek, a przy tym okrążyły wyspę Czedżu, zdobyły najwyższy szczyt Korei i jeździły wzdłuż najdłuższej rzeki w kraju. Dzięki swojemu niezorganizowaniu i brakowi planu codziennie były zaskakiwane najróżniejszymi przygodami, np. gościną u mnicha. Oczywiście nie obyło się też bez nadrabiania kilometrów.

 

11.45-12.15

Dominik Włoch

Ankizy Gasy, czyli dzieci Madagaskaru

Dominik po raz pierwszy pojechał na Madagaskar w 2009 roku. Spędził tam rok, pracując na misji salezjańskiej w przychodni jako rehabilitant. Poza tym podróżował, uczył się języka i kultury tego kraju. Madagaskar zachwycił go na tyle, że co roku tam wraca, aby spędzić kilka miesięcy. W ramach współpracy z polską fundacja Ankizy Gasy zajmuje się budowaniem i remontowaniem szkół oraz dożywianiem najuboższych dzieci. O tym fascynującym kraju opowie z perspektywy swojego dziesięcioletniego już doświadczenia.

 

12.20-12.50

Zygmunt L. Ostrowski

Szkoła malarstwa w ogarniętym wojną domową Sudanie

W roku 1992 doktor Ostrowski wraz z kilkoma innymi lekarzami udał się do ogarniętego wojną domową Sudanu. Pracując w ramach akcji pomocy humanitarnej w dżungli południowego Sudanu, odnaleźli ukrywające się dzieci – 8000 chłopców w wieku 5-14 lat. Prawie nadzy, żywili się liśćmi i korzeniami lub upolowanymi gryzoniami. Jak potoczyły się ich losy i co musiało się wydarzyć, że po latach wielu z nich stało się prawdziwymi artystami, których obrazy objechały cały świat?

 

12.55-13.25

Bogusław Hynek

Ikigai – japońskie szczęście

Shikoku to najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii. Wyspa lasów, gór i niezliczonych świątyń. Znana głównie z pielgrzymki, podczas której odwiedza się 88 buddyjskich świątyń. Shikoku Henro jest jednym z najstarszych szlaków na świecie, a jego długość wynosi ok. 1200 km. Bogusław Hynek przebył go w całości, poza tym wszedł na wulkan Fudżi oraz uczestniczył w festiwalu Awa-Odori (Święto Zmarłych). Na koniec podróży zmroziła go informacja o nadciągającym tajfunie. Czy udało mu się uciec z wyspy zanim pochłonął ją żywioł?

 

13.30-14.10

Zdzich Rabenda

Pacyficzny pierścień ognia. Przez dżungle Indonezji i Malezji

Zdzich Rabenda podczas wyprawy przez kraje Azji Południowo-Wschodniej przyglądał się blaskom i cieniom życia u podnóży wulkanów oraz zaglądał z ich wierzchołków do wnętrz kraterów. Następnie przeniósł się do Malezji, gdzie spłynął pontonem rzeką Tembeling, przecinającą jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie, wzdłuż granicy Parku Narodowego Taman Negara. W trakcie podróży, jak przystało na antropologa kultury, skupiał się na obserwacji życia codziennego lokalnych społeczności oraz negatywnych skutków rozwoju masowej turystyki .

 

14.10-14.30 | PRZERWA

14.30-16.35 | BLOK III

 

14.30-15.10

Dominik Szmajda

Przez dżunglę Kamerunu na wiosłach

80-metrowy wodospad Ekom na rzece Nkam jest jedną z nielicznych znanych atrakcji tej części Kamerunu. Można go podziwiać na planie filmu Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp z 1984 roku. No dobrze, ale co jest za tym wodospadem? Jak dalej wygląda rzeka? Żadnych zdjęć w sieci ani śladu wypraw w ten rejon. Tym lepiej! Autor pokazu zebrał więc kilka osób i ruszył do Afryki, aby za pomocą packraftów (lekkich pontonów ekspedycyjnych) eksplorować ten nieznany kawałek dżungli. Jak było? Naprawdę pięknie!

 

15.15-15.45

Katarzyna Rodacka, Katarzyna Rydel

Wisła

Żeby przepłynąć całą Wisłę od kilometra zerowego aż do Gdańska, potrzeba około trzech tygodni. Przez ten czas można zrozumieć, czym jest mielizna, jakie znaczenie mają obiekty hydrotechniczne i czym dla Sandomierza była powódź. Mimo że na Wiśle nie ma zbyt wielu ludzi, to ci, których się spotyka, są z rzeką niesamowicie związani. To jest opowieść o ludziach, dla których Wisła wyznacza sens życia, i o rzece, która biegnie obok nas, często niezauważona.

 

15.50-16.20

Grzegorz Gawlik

Projekt 100 wulkanów – piętnastolecie

Grzegorz Gawlik już piętnasty rok eksploruje wulkany na całym świecie. Od zeszłego roku odbył pięć wyjazdów. Trzy dotyczyły badań sycylijskiego wulkanu Etna, którego ostatnia aktywność mocno zmieniła cztery kratery szczytowe. Czwarta podróż to wyprawa na Kilimandżaro (Lodowiec Północny i krater Reusch w Kalderze Kibo), piąta zaś – eskapada do Meksyku na wulkany Iztaccihuatl, Popocatepetl i Pico de Orizaba. Przygód nie brakowało.

 

16.25-16.55

Marcin Korzonek, Andrzej Szkodzin

Rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie

Dwaj rowerzyści zamierzali przemierzyć 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie: Kara-Kum i Kyzył-Kum. Podczas prezentacji poznamy jedno z najbardziej zamkniętych państw świata – Turkmenistan. To kraj, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a napisana przez niego książka – Ruhnama, jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy, jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także słynne Bucharę, Samarkandę oraz Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

16.55-17.10 | PRZERWA

17.10-21.10 | BLOK IV

 

 

17.10-17.40

Jacek Matuszek

Jak próbowałem przefrunąć Dolomity

Wyruszył na wyprawę, do której przygotowywał się przez całe życie: w podniebną podróż przez Dolomity. Solo. Tak nazwał swój projekt. W plecaku ważącym prawie trzydzieści kilo miał sprzęt wspinaczkowy i biwakowy oraz… paralotnię. Przed sobą – 190 km trasy przez pasmo górskie uchodzące za jeden z najpiękniejszych zakątków w Europie. Po roku przygotowań, samotnego wspinania i latania, jedna błędna decyzja spowodowała wypadek. Jacek Matuszek odpowie na pytanie, czy złamana noga może powstrzymać marzenie o wolności.

 

17.45-18.15

Maciej Badziak, Mariusz Hońka

Autostopem dookoła świata

Podczas 4-letniej podróży pokonali ponad 120 000 km, odwiedzając ponad 40 państw na 6 kontynentach i przepływając 2 oceany. „Na kciuka” udało im się złapać m.in.: jachty, promy, statek cargo, karetki pogotowia, śmieciarkę, a nawet łychę od koparki. Dotarli do różnych trudno dostępnych miejsc. Na drodze do realizacji marzeń wielokrotnie pokonali własne słabości, udowadniając, że niemożliwe nie istnieje.

 

18.20-18.50

Alicja Rapsiewicz

Akashinga – kobiety, które walczą z kłusownikami

W Zimbabwe na terenie Phundundu Wildlife Area liczba słoni zmalała o 40% przez ostatnią dekadę. Doprowadziły do tego polowania komercyjne i kłusownictwo. Od ponad 2 lat działa tu żeński oddział Akashinga. Strażniczki codziennie patrolują teren, stają oko w oko z przestępcami, usuwają pułapki i przekonują miejscowych, że korzyści płyną z ochrony przyrody, nie z zabijania zwierząt za pieniądze. Wiele z tych kobiet doświadczyło wcześniej przemocy domowej, żyły na marginesie społecznym, zanim dostały szansę pracy jako strażniczki i zyskały szacunek.

 

18.55-19.25

Bartosz Czauderna

Kanion Zambezi – wyprawa od stóp wodospadu Wiktorii

Wraz z trzema światowej klasy kajakarzami (Sam Ward, Robbie Mingay i Lowri Davies) Bartosz Czauderna porwał się na słynne bystrza wymagające eksperckich umiejętności, doświadczenia oraz wytrwałości. Nie było miejsca na błąd. W dwa dni śmiałkowie pokonali kilkadziesiąt kilometrów „białej wody”. Był to prawdopodobnie pierwszy spływ kanionu Zambezi przez Polaka.

19.30-20.00

Elżbieta i Grzegorz Kędziorowie

Harleyem na Kubę

Kiedy już udało im się dokonać cudu w postaci dostania się na Kubę z własnym motocyklem, rozpoczęli niezapomnianą podróż przez całą wyspę. Nie kultowe Hawana i Trynidad, zdeptane przez tysiące turystów, zrobiły na nich największe wrażenie, ale kubańska prowincja, a przede wszystkim „południowa stolica”, Santiago de Cuba, która już zawsze będzie się im kojarzyła z hipnotyzującą muzyką oraz ze zlotem motocyklowym latynoskiego klubu LAMA.

 

20.05-20.35

Krzysztof Skok

Rajd przez Indochiny

Czterotygodniowa podróż do wielu legendarnych miejsc, jak choćby zatoka Ha Long, miasteczko Hoi An, tunele Wietkongu, Angkor Wat, Kraina 4000 Wysp czy historyczna laotańska stolica Luang Prabang. Po drodze spotkania z wieloma interesującymi ludźmi, zarówno miejscowymi, jak i będącymi w drodze. A wszystko to w ramach przedłużonego urlopu w pracy.

 

20.40-21.10

Jakub Specjalski

Australia napędzana naturą

W Australii spędził 3 miesiące i pokonał w tym czasie ponad 23 tys. km vanem przerobionym na minikampera. Podczas prezentacji opowie o życiu w samochodzie, nurkowaniu na Wielkiej Rafie Koralowej oraz fascynującej przyrodzie tego kontynentu – o  spotkanych zwierzętach: wielorybach, koalach, kangurach, dingo, emu czy krokodylach, a także zapierających dech w piersi krajobrazach pustynnych bezkresów, kanionów i oceanicznych klifów.

 

 

Niedziela, 15 marca 2020 roku

Prowadzący: Jakub Urbański

11.00-13.50 | BLOK V

11.00-11.30

Magdalena Sobczak, Radosław Sprawka, Artur Wysocki

Tandemem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

700 km w 10 dni zimą wzdłuż polskiego wybrzeża? Nie brzmi niezwykle, dopóki nie wiesz, że na rowerze jedzie także osoba niedowidzącą. Czy to w ogóle możliwe? Łatwo nie było – zarówno dla Radosława, który przez pół roku pracował nad kondycją na rowerze stacjonarnym, jak i dla Magdy i Artura, którzy podjęli się poprowadzić tę niecodzienną wyprawę.

 

11.35-12.05

Weronika Brączek, Kamil Szołtysek

Polskie animacje na Jedwabnym Szlaku

Przez 13 miesięcy przejechali trasę z Polski do Japonii, odwiedzili największe metropolie świata, rozbijali namiot na spalonych słońcem pustyniach, a w zimie na pokrytych śniegiem przełęczach Kirgistanu. Nocowali m.in. w meczetach, kościołach, świątyniach buddyjskich, wśród Polonii. Nie chcieli jechać z pustymi rękoma. Sakwa rowerowa nie pomieściła wielu podarków, ale zmieścił się w niej projektor i zestaw polskich animacji. Od seansu dla jednego widza, po pokazy dla całych społeczności.

 

12.10-12.40

Agata Gorączko, Katarzyna Kujawa

Idziemy dla Marcina

Od 2016 roku Agata i Kasia – założycielki fundacji Idziemy Dla – przemierzają szlaki długodystansowe, które dedykują jednemu ze swoich podopiecznych. Publikują relacje z wyprawy, zachęcając w ten sposób do wpłat na otwarte zbiórki. W tym roku wraz z nowym członkiem zespołu, Witoldem – ojcem Agaty, przemierzyli szlak dookoła Annapurny w Nepalu, pokonując 260 km dla Marcina. Marcin od dziecka choruje na mózgowe porażenie dziecięce, jego mowa jest niezrozumiała, a ruchy rąk nie pozwalają na pisanie. Brakowało mu zwyczajnej rozmowy z drugim człowiekiem, dlatego zespół postanowił zebrać fundusze na urządzenie sterowane za pomocą oczu. Udało się! Zebrali aż 15 tys. zł.

 

12.45-13.15

Marcin Lipiński, Maciej Piński

Leśnicy na urlopach, czyli do Mongolii raz jeszcze

Dwóch przyjaciół – leśników powraca na mongolski trakt po ubiegłorocznej przerwanej przez awarię silnika wyprawie przez Pamir, nad Bajkał i w mongolski Ałtaj. Podróżując dwoma motocyklami przez Syberię, w maju zmagali się z ciągłymi deszczami i niskimi temperaturami. Dotarli do Polskiej wsi Wieszyna nad Bajkałem, przemierzyli mongolskie stepy, pokonali piaski pustyni Gobi na granicy z Chinami oraz wysokie góry Ałtaju. Przez blisko 47 dni urlopu przejechali ponad 19 tys. km.

 

13.20-13.50

Ewelina Grymuła-Szubińska, Łukasz Szubiński, Stanisław Szubiński

Mama, tata i Staś na końcu świata – czyli z niemowlakiem do Nowej Zelandii

Ich trzecia podróż do Nowej Zelandii różniła się istotnym szczegółem od poprzednich - na świecie pojawił się Staś. Oczywiście zabrali go ze sobą na koniec świata. Jaki był plan? Objechać Wyspę Północną wzdłuż i wszerz! Vanem przerobionym na „dom na kółkach”. W trzy miesiące! Będzie to opowieść o tym, że nie trzeba rezygnować z marzeń, gdy na świecie pojawia się dziecko, oraz o tym, jak przetrwać tak długą podróż, aby i rodzice, i dziecko wyszli z tego cało.

 

*****

 

Ponadto w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III) przeprowadzimy bezpośrednią transmisję pokazów odbywających się w Dużej Sali hali Gdynia Arena. Zapraszamy w piątek od 18.00 do 21.55, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40.

 

*****

 

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM POKAZÓW I SPOTKAŃ MOŻE ULEC ZMIANIE. PROSIMY O SPRAWDZANIE AKTUALNEGO HARMONOGRAMU NA STRONIE WWW.KOLOSY.PL

 

 

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

FOTOPLASTYKON

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia,
Centrum Konferencyjne | al. Zwycięstwa 96/98, budynek III

wstęp wolny

Piątek, 13 marca 2020 roku

Prowadzący: Jakub Urbański

18.15-21.05 | BLOK I

18.15-18.45

Justyna Adamczyk

W pogoni za rekinami

Nurkowanie z rekinami? Nic bardziej oczywistego! Zwłaszcza dla Justyny Adamczyk, która opowie, jak to robić bezpiecznie. Tak, bo żarłacz biały czy rekin tygrysi nie mają przed nią żadnych tajemnic. Autorka pokazu przedstawi swoje bliskie spotkania także z wieloma innymi żarłaczami, które są uwiecznione na spektakularnych zdjęciach. Nie zabraknie też fascynujących opowieści o zachowaniu tych intrygujących drapieżników. Okazuje się, że nurkowanie nawet z najbardziej niebezpiecznymi rekinami jest możliwe. Aby jednak wyjść cało z takich spotkań, trzeba się do nich dobrze przygotować. Jak? O tym wszystkim dowiemy się już w piątkowy wieczór.

18.50-19.20

Liliana Poszumska, Arkadiusz Wójcik, Gabi Wójcik

Czy leci z nami Królik, czyli dzieciństwo w podróży

Gratka dla rodziców, którzy chcieliby podróżować z dziećmi, a jeszcze na to nie wpadli bądź wciąż są pełni obaw. Autorzy pokazu, którzy przez ostatnie 5 lat podróżowali ze swoją córką Gabi, pokażą, jak się do tego zabrać. Doradzą, jak zaplanować i przeprowadzić rodzinną wyprawę, a także zaprezentują inspirujące trasy i pomysły na wspólne aktywności. A dla tych, którym będzie wciąż mało, rodzinni podróżnicy przygotowali książkę, która tego dnia będzie miała swoją premierę.

19.25-19.55

Alicja Kubiak, Jan Kurzela

Dubajskie saluki, chińskie smoki – czy szybki rozwój szkodzi tradycji?

Co łączy Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie? Z pewnością nowoczesna technologia i niebywały rozmach, z jakim jest wykorzystywana, co widać zwłaszcza w infrastrukturze obu krajów. Oba państwa rozwijają się bardzo szybko, ale i oba mają bogatą kulturę i głęboko zakorzenioną tradycję. Autorzy pokazu starają się odpowiedzieć na pytanie, na ile dbałość o rozwój technologiczny idzie w parze z poszanowaniem kultury i tradycji. Czy ochrona środowiska jest równie ważna jak ochrona tajemnicy tak szybkiego rozwoju?

20.00-20.30

Tomasz Jedynak

Od Bałtyku po Adriatyk i z powrotem – 25 dni rowerowej podróży

Cyklista, na co dzień przemierzający trójmiejskie lasy, pewnego dnia postanowił wypuścić się nieco dalej – z rodzinnego Gdańska aż do Grecji i z powrotem. Po drodze odwiedził jeszcze 10 innych krajów, przejechał łącznie 5100 km, co zabrało mu jedynie trzy i pół tygodnia (200 km dziennie!). Wrócił z dziesiątkami przygód i historii – o wspaniałych ludziach, których spotkał po drodze, a także o trudach (m.in. odmrożona ręka po kilkugodzinnej jeździe w marznącym deszczu).

20.35-21.05

Marcin Lechecki, Sandra Mateńka, Bianca Sadowska, Marcin Trendowicz

Rosyjska Północ za dnia i w nocy

Rosyjska Północ to terytorium obejmujące Republikę Karelii oraz trzy obwody położone częściowo za kręgiem polarnym, pośród rozległej tundry. Surowy klimat i inne trudności powodują, że obszar ten nie jest popularny wśród turystów. Czwórka podróżników odwiedziła go dwukrotnie: zimą, podczas głębokich ciemności nocy polarnej, oraz latem, kiedy słońce świeciło przez całą dobę. Przebyli kilka tysięcy kilometrów, poruszając się pociągami, autobusami, promem, motorówką, poduszkowcem po lodzie i na piechotę. Wszędzie spotykali się z życzliwością i zainteresowaniem, w tym także służb FSB.

Sobota, 14 marca 2020 roku

Prowadzący: Piotr Strzeżysz

11.10-14.00 | BLOK II

11.10-11.40

Gabriela Golińska

Korea Południowa rowerem

Ula i Gabi, dwie przyjaciółki, znowu spakowały sakwy i tym razem zabrały rowery do Korei Południowej. Zaopatrzone w koreańskie Paszporty Rowerzysty, spędziły dwa tygodnie na zbieraniu rowerowych pieczątek, a przy tym okrążyły wyspę Czedżu, zdobyły najwyższy szczyt Korei i jeździły wzdłuż najdłuższej rzeki w kraju. Dzięki swojemu niezorganizowaniu i brakowi planu codziennie były zaskakiwane najróżniejszymi przygodami, np. gościną u mnicha. Oczywiście nie obyło się też bez nadrabiania kilometrów.

11.45-12.15

Dominik Włoch

Ankizy Gasy, czyli dzieci Madagaskaru

Dominik po raz pierwszy pojechał na Madagaskar w 2009 roku. Spędził tam rok, pracując na misji salezjańskiej w przychodni jako rehabilitant. Poza tym podróżował, uczył się języka i kultury tego kraju. Madagaskar zachwycił go na tyle, że co roku tam wraca, aby spędzić kilka miesięcy. W ramach współpracy z polską fundacja Ankizy Gasy zajmuje się budowaniem i remontowaniem szkół oraz dożywianiem najuboższych dzieci. O tym fascynującym kraju opowie z perspektywy swojego dziesięcioletniego już doświadczenia.

12.20-12.50

Zygmunt L. Ostrowski

Szkoła malarstwa w ogarniętym wojną domową Sudanie

W roku 1992 doktor Ostrowski wraz z kilkoma innymi lekarzami udał się do ogarniętego wojną domową Sudanu. Pracując w ramach akcji pomocy humanitarnej w dżungli południowego Sudanu, odnaleźli ukrywające się dzieci – 8000 chłopców w wieku 5-14 lat. Prawie nadzy, żywili się liśćmi i korzeniami lub upolowanymi gryzoniami. Jak potoczyły się ich losy i co musiało się wydarzyć, że po latach wielu z nich stało się prawdziwymi artystami, których obrazy objechały cały świat?

12.55-13.25

Bogusław Hynek

Ikigai – japońskie szczęście

Shikoku to najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii. Wyspa lasów, gór i niezliczonych świątyń. Znana głównie z pielgrzymki, podczas której odwiedza się 88 buddyjskich świątyń. Shikoku Henro jest jednym z najstarszych szlaków na świecie, a jego długość wynosi ok. 1200 km. Bogusław Hynek przebył go w całości, poza tym wszedł na wulkan Fudżi oraz uczestniczył w festiwalu Awa-Odori (Święto Zmarłych). Na koniec podróży zmroziła go informacja o nadciągającym tajfunie. Czy udało mu się uciec z wyspy zanim pochłonął ją żywioł?

13.30-14.10

Zdzich Rabenda

Pacyficzny pierścień ognia. Przez dżungle Indonezji i Malezji

Zdzich Rabenda podczas wyprawy przez kraje Azji Południowo-Wschodniej przyglądał się blaskom i cieniom życia u podnóży wulkanów oraz zaglądał z ich wierzchołków do wnętrz kraterów. Następnie przeniósł się do Malezji, gdzie spłynął pontonem rzeką Tembeling, przecinającą jeden z najstarszych lasów deszczowych na świecie, wzdłuż granicy Parku Narodowego Taman Negara. W trakcie podróży, jak przystało na antropologa kultury, skupiał się na obserwacji życia codziennego lokalnych społeczności oraz negatywnych skutków rozwoju masowej turystyki .

14.10-14.30 | PRZERWA

14.30-16.35 | BLOK III

14.30-15.10

Dominik Szmajda

Przez dżunglę Kamerunu na wiosłach

80-metrowy wodospad Ekom na rzece Nkam jest jedną z nielicznych znanych atrakcji tej części Kamerunu. Można go podziwiać na planie filmu Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp z 1984 roku. No dobrze, ale co jest za tym wodospadem? Jak dalej wygląda rzeka? Żadnych zdjęć w sieci ani śladu wypraw w ten rejon. Tym lepiej! Autor pokazu zebrał więc kilka osób i ruszył do Afryki, aby za pomocą packraftów (lekkich pontonów ekspedycyjnych) eksplorować ten nieznany kawałek dżungli. Jak było? Naprawdę pięknie!

15.15-15.45

Katarzyna Rodacka, Katarzyna Rydel

Wisła

Żeby przepłynąć całą Wisłę od kilometra zerowego aż do Gdańska, potrzeba około trzech tygodni. Przez ten czas można zrozumieć, czym jest mielizna, jakie znaczenie mają obiekty hydrotechniczne i czym dla Sandomierza była powódź. Mimo że na Wiśle nie ma zbyt wielu ludzi, to ci, których się spotyka, są z rzeką niesamowicie związani. To jest opowieść o ludziach, dla których Wisła wyznacza sens życia, i o rzece, która biegnie obok nas, często niezauważona.

15.50-16.20

Grzegorz Gawlik

Projekt 100 wulkanów – piętnastolecie

Grzegorz Gawlik już piętnasty rok eksploruje wulkany na całym świecie. Od zeszłego roku odbył pięć wyjazdów. Trzy dotyczyły badań sycylijskiego wulkanu Etna, którego ostatnia aktywność mocno zmieniła cztery kratery szczytowe. Czwarta podróż to wyprawa na Kilimandżaro (Lodowiec Północny i krater Reusch w Kalderze Kibo), piąta zaś – eskapada do Meksyku na wulkany Iztaccihuatl, Popocatepetl i Pico de Orizaba. Przygód nie brakowało.

16.25-16.55

Marcin Korzonek, Andrzej Szkodzin

Rowerem przez pustynię Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie

Dwaj rowerzyści zamierzali przemierzyć 1500 km przez dwie azjatyckie piaszczyste pustynie: Kara-Kum i Kyzył-Kum. Podczas prezentacji poznamy jedno z najbardziej zamkniętych państw świata – Turkmenistan. To kraj, gdzie do dzisiaj stoją złote pomniki prezydenta, a napisana przez niego książka – Ruhnama, jest stawiana na równi z Biblią oraz Koranem. Przeżyjemy burzę na pustyni i zobaczymy, jak woda może pokrzyżować plany na piaszczystych bezkresach. Odwiedzimy także słynne Bucharę, Samarkandę oraz Wrota Piekieł, które znajdują się w samym sercu pustyni.

16.55-17.10 | PRZERWA

17.10-21.10 | BLOK IV

17.10-17.40

Jacek Matuszek

Jak próbowałem przefrunąć Dolomity

Wyruszył na wyprawę, do której przygotowywał się przez całe życie: w podniebną podróż przez Dolomity. Solo. Tak nazwał swój projekt. W plecaku ważącym prawie trzydzieści kilo miał sprzęt wspinaczkowy i biwakowy oraz… paralotnię. Przed sobą – 190 km trasy przez pasmo górskie uchodzące za jeden z najpiękniejszych zakątków w Europie. Po roku przygotowań, samotnego wspinania i latania, jedna błędna decyzja spowodowała wypadek. Jacek Matuszek odpowie na pytanie, czy złamana noga może powstrzymać marzenie o wolności.

17.45-18.15

Ewelina Grymuła-Szubińska, Łukasz Szubiński, Stanisław Szubiński

Mama, tata i Staś na końcu świata – czyli z niemowlakiem do Nowej Zelandii

Ich trzecia podróż do Nowej Zelandii różniła się istotnym szczegółem od poprzednich - na świecie pojawił się Staś. Oczywiście zabrali go ze sobą na koniec świata. Jaki był plan? Objechać Wyspę Północną wzdłuż i wszerz! Vanem przerobionym na „dom na kółkach”. W trzy miesiące! Będzie to opowieść o tym, że nie trzeba rezygnować z marzeń, gdy na świecie pojawia się dziecko, oraz o tym, jak przetrwać tak długą podróż, aby i rodzice, i dziecko wyszli z tego cało.

18.20-18.50

Alicja Rapsiewicz

Akashinga – kobiety, które walczą z kłusownikami

W Zimbabwe na terenie Phundundu Wildlife Area liczba słoni zmalała o 40% przez ostatnią dekadę. Doprowadziły do tego polowania komercyjne i kłusownictwo. Od ponad 2 lat działa tu żeński oddział Akashinga. Strażniczki codziennie patrolują teren, stają oko w oko z przestępcami, usuwają pułapki i przekonują miejscowych, że korzyści płyną z ochrony przyrody, nie z zabijania zwierząt za pieniądze. Wiele z tych kobiet doświadczyło wcześniej przemocy domowej, żyły na marginesie społecznym, zanim dostały szansę pracy jako strażniczki i zyskały szacunek.

18.55-19.25

Bartosz Czauderna

Kanion Zambezi – wyprawa od stóp wodospadu Wiktorii

Wraz z trzema światowej klasy kajakarzami (Sam Ward, Robbie Mingay i Lowri Davies) Bartosz Czauderna porwał się na słynne bystrza wymagające eksperckich umiejętności, doświadczenia oraz wytrwałości. Nie było miejsca na błąd. W dwa dni śmiałkowie pokonali kilkadziesiąt kilometrów „białej wody”. Był to prawdopodobnie pierwszy spływ kanionu Zambezi przez Polaka.

19.30-20.00

Elżbieta i Grzegorz Kędziorowie

Harleyem na Kubę

Kiedy już udało im się dokonać cudu w postaci dostania się na Kubę z własnym motocyklem, rozpoczęli niezapomnianą podróż przez całą wyspę. Nie kultowe Hawana i Trynidad, zdeptane przez tysiące turystów, zrobiły na nich największe wrażenie, ale kubańska prowincja, a przede wszystkim „południowa stolica”, Santiago de Cuba, która już zawsze będzie się im kojarzyła z hipnotyzującą muzyką oraz ze zlotem motocyklowym latynoskiego klubu LAMA.

20.05-20.35

Krzysztof Skok

Rajd przez Indochiny

Czterotygodniowa podróż do wielu legendarnych miejsc, jak choćby zatoka Ha Long, miasteczko Hoi An, tunele Wietkongu, Angkor Wat, Kraina 4000 Wysp czy historyczna laotańska stolica Luang Prabang. Po drodze spotkania z wieloma interesującymi ludźmi, zarówno miejscowymi, jak i będącymi w drodze. A wszystko to w ramach przedłużonego urlopu w pracy.

20.40-21.10

Jakub Specjalski

Australia napędzana naturą

W Australii spędził 3 miesiące i pokonał w tym czasie ponad 23 tys. km vanem przerobionym na minikampera. Podczas prezentacji opowie o życiu w samochodzie, nurkowaniu na Wielkiej Rafie Koralowej oraz fascynującej przyrodzie tego kontynentu – o  spotkanych zwierzętach: wielorybach, koalach, kangurach, dingo, emu czy krokodylach, a także zapierających dech w piersi krajobrazach pustynnych bezkresów, kanionów i oceanicznych klifów.

Niedziela, 15 marca 2020 roku

Prowadzący: Jakub Urbański

11.00-13.15 | BLOK V

11.00-11.30

Magdalena Sobczak, Radosław Sprawka, Artur Wysocki

Tandemem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

700 km w 10 dni zimą wzdłuż polskiego wybrzeża? Nie brzmi niezwykle, dopóki nie wiesz, że na rowerze jedzie także osoba niedowidzącą. Czy to w ogóle możliwe? Łatwo nie było – zarówno dla Radosława, który przez pół roku pracował nad kondycją na rowerze stacjonarnym, jak i dla Magdy i Artura, którzy podjęli się poprowadzić tę niecodzienną wyprawę.

11.35-12.05

Weronika Brączek, Kamil Szołtysek

Polskie animacje na Jedwabnym Szlaku

Przez 13 miesięcy przejechali trasę z Polski do Japonii, odwiedzili największe metropolie świata, rozbijali namiot na spalonych słońcem pustyniach, a w zimie na pokrytych śniegiem przełęczach Kirgistanu. Nocowali m.in. w meczetach, kościołach, świątyniach buddyjskich, wśród Polonii. Nie chcieli jechać z pustymi rękoma. Sakwa rowerowa nie pomieściła wielu podarków, ale zmieścił się w niej projektor i zestaw polskich animacji. Od seansu dla jednego widza, po pokazy dla całych społeczności.

12.10-12.40

Agata Gorączko, Katarzyna Kujawa

Idziemy dla Marcina

Od 2016 roku Agata i Kasia – założycielki fundacji Idziemy Dla – przemierzają szlaki długodystansowe, które dedykują jednemu ze swoich podopiecznych. Publikują relacje z wyprawy, zachęcając w ten sposób do wpłat na otwarte zbiórki. W tym roku wraz z nowym członkiem zespołu, Witoldem – ojcem Agaty, przemierzyli szlak dookoła Annapurny w Nepalu, pokonując 260 km dla Marcina. Marcin od dziecka choruje na mózgowe porażenie dziecięce, jego mowa jest niezrozumiała, a ruchy rąk nie pozwalają na pisanie. Brakowało mu zwyczajnej rozmowy z drugim człowiekiem, dlatego zespół postanowił zebrać fundusze na urządzenie sterowane za pomocą oczu. Udało się! Zebrali aż 15 tys. zł.

12.45-13.15

Marcin Lipiński, Maciej Piński

Leśnicy na urlopach, czyli do Mongolii raz jeszcze

Dwóch przyjaciół – leśników powraca na mongolski trakt po ubiegłorocznej przerwanej przez awarię silnika wyprawie przez Pamir, nad Bajkał i w mongolski Ałtaj. Podróżując dwoma motocyklami przez Syberię, w maju zmagali się z ciągłymi deszczami i niskimi temperaturami. Dotarli do Polskiej wsi Wieszyna nad Bajkałem, przemierzyli mongolskie stepy, pokonali piaski pustyni Gobi na granicy z Chinami oraz wysokie góry Ałtaju. Przez blisko 47 dni urlopu przejechali ponad 19 tys. km.

 

*****

Ponadto w salach Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, budynek III) przeprowadzimy bezpośrednią transmisję pokazów odbywających się w Dużej Sali hali Gdynia Arena. Zapraszamy w piątek od 18.00 do 21.55, w sobotę od 10.00 do 21.50 i w niedzielę od 10.05 do 15.40.

*****

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM POKAZÓW I SPOTKAŃ MOŻE ULEC ZMIANIE. PROSIMY O SPRAWDZANIE AKTUALNEGO HARMONOGRAMU NA STRONIE WWW.KOLOSY.PL