Dekada Kolosów w Dworku | Kraków, 25-26 listopada

Ilość wyświetleń: 3979 - Dodano: środa, 22 listopada 2017 01:58

Dekada Kolosów w Dworku | Kraków, 25-26 listopada

Otwarcie okolicznościowego festiwalu Dekada Kolosów w Dworku już w sobotę, 25 listopada 2017 roku, w Krakowie. Przed nami dwa dni opowieści o wybranych, najciekawszych wydarzeniach, nie tylko ostatniego roku, ale także ostatniego półwiecza. Będą młodzi, wciąż młodzi i wiecznie młodzi. Wśród gości m.in. Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Andrzej Ciszewski i Krzysztof Starnawski


PROGRAM Z OPISAMI >>


W sobotni wieczór Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik opowiedzą historie, które wydarzyły się w przeciągu 10 lat wspólnych podróży, które zmieniły ich plany, sposób postrzegania: świata, ludzi, wydarzeń a także zmieniły ich samych. Alicja i Andrzej to autorzy najstarszego, wciąż aktywnego, podróżniczego blogu w Polsce (www.LosWiaheros.pl). Natomiast Leszek Cichy, jeden z dwóch zimowych zdobywców Mt Everestu, przeprowadzi godziną retrospektywę z prawie półwiecza swojego wspinania na wszystkich kontynentach. Sobotnie spotkania zakończy Łukasz Supergan, specjalista od wypraw długodystansowych, który zakończył właśnie swoją kolejną wyprawę, przechodząc cały łańcuch Alp (2000 km).

Niedziela rozpocznie się spotkaniem z Dobrochną Nowak, połową żeglarskiego duetu "Zew Oceanu", który od wielu lat realizuje swoje wyprawy na przerobionym z mazurskiego na oceaniczny jachcie, udowadniając tym, że żeglarstwo morskie może być dostępne dla każdego. „Broszka”, bo tak do niej zawracają się przyjaciele, przekaże także wiadomości od drugiej połowy duetu, Szymona Kuczyńskiego, który samotnie, na zaledwie 6,5-metrowym jachcie, bez zawijania do portów, okrąża świat.

Miłośnicy gór nie powinni przegapić panelu dyskusyjnego o przygotowywanej Zimowej Narodowej Wyprawie na K2. Na pytania będą odpowiadali: Krzysztof Wielicki (kier. wyprawy), Janusz Majer (kier. programu Polski Himalaizm Zimowy 2015-2020) i Leszek Cichy, który pod K2 był już kilka razy. Po panelu, już sam Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, autor trzech pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki, przybliży nam swoje trudne wybory a także pokaże szczyty, które zdobył podążając trudnym wysokogórskim szlakiem. 

Kamila Kielar, która od kilkunastu lat głównie samotnie podróżuje w tereny subpolarne, tym razem przekaże relację z niedawno zakończonej pięciomiesięcznej samotnej wędrówki górskiej szlakiem Pacific Crest Trail. Kolejny prelegent, Andrzej Ciszewski, lider zespołu, który w 1998 roku pokonał ówczesny rekord świata w głębokości jaskiń osiągając -1632 m, trzy tygodnie temu wrócił z Chin, zapisując kolejne niezwykle interesujące odkrycia na mapie świata. Na zakończenie, w niedzielny wieczór, Krzysztof Starnawski opowie o tym, jak z niepozornej, zarośniętej studni na Morawach uczynił najgłębszą znaną zalaną jaskinię świata i o swoich podwodnych eksploracjach w Meksyku.

Do dyspozycji uczestników oddajemy także zabytkowe Piwnice pod Budynkiem Głównym, które będą spełniać na czas imprezy rolę Centrum Podróżniczej Integracji. Będzie można porozmawiać i ewentualnie skorzystać z usług sąsiadującej z Piwnicami restauracji. 


DEKADA KOLOSÓW W DWORKU
Jubileuszowe Spotkania Podróżników

25-26 listopada 2017 r.

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Budynek Główny, Sala Kominkowa 
Kraków, ul. Papiernicza 2

Organizatorami Dekady Kolosów w Dworku są: Agencja MART i Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki".
Patronem medialnym jest portal: Kolosy.pl

Sponsorem głównym Kolosów jest ERV Oddział w Polsce, ubezpieczyciel podróży.


Uwaga!
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Wszelka działalność dziennikarska wymaga zgody organizatora. Kontakt dla dziennikarzy: , tel. 503 47 89 40PROGRAM                                                                         PROGRAM Z OPISAMI >>

 

Sobota, 25 listopada 2017
Prowadzenie: Janusz Janowski

18.00-19.10 Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik Na Rozdrożu
19.20-20.30 Leszek Cichy Moje góry
20.40-21.50 Łukasz Supergan VIA ALPINA. 2 000 km łańcuchem Alp

Niedziela, 26 listopada 2017
Prowadzenie: Łukasz Supergan

11.00-12.00 Dobrochna Nowak Zew Oceanu
12.10-13.10 Leszek Cichy, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki Zimowa Narodowa Wyprawa na K2 – panel dyskusyjny
13.20-14.30 Krzysztof Wielicki Mój wybór
14.40-15.50 Kamila Kielar Pacific Crest Trail. Rok lodu i ognia
16.00-17.00 Andrzej Ciszewski Chiny. Nowe horyzonty
17.10-18.10 Krzysztof Starnawski Podwodna eksploracja

 alpy supergan6

fot. Lukasz Supergan

Geneza Kolosowych Spotkań w Dworku

W listopadzie 2007 r. z inicjatywy Janusza Janowskiego (twórcy Kolosów) i Doroty Trembeckiej (CK Dworek Białoprądnicki) odbyły się w Zajeździe Kościuszkowskim, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, I Spotkania Podróżników i Eksplorerów.
 
Celem imprezy było propagowanie niekomercyjnej działalności eksploracyjnej oraz przybliżenie szerokiej publiczności polskich dokonań w poznawaniu, zdobywaniu i odkrywaniu świata. W przeciągu minionych 10 lat zorganizowaliśmy wspólnie z Dworkiem cztery festiwale, dwie tematyczne dyskusje, dwa Letnie Spotkania z Podróżnikami, Zaduszkowe Spotkanie (odtworzenie opowieści tych, co nie wrócili ze szlaku) i ponad 40 indywidualnych spotkań z wybitnymi alpinistami, grotołazami,  podróżnikami i żeglarzami laureatami gdyńskich Kolosów.
 
W  Dworku o swoich wyprawach, w przeciągu minionych 10 lat, opowiadali: alpiniści (Marian Bała, Kinga Baranowska, Leszek Cichy, Janusz Gołąb, Wojciech Kozub, Tomek  „Czapa" Mackiewicz, Janusz Majer, Ryszard Pawłowski, Adama Pustelnik, Marcin Tomaszewski, Krzysztof Wielicki), grotołazi (Andrzej Ciszewski, Marek Lorczyk), kajakarze (Aleksander Doba, Piotr Chmieliński, Andrzej Piętowski), podróżnicy (Marek Kalmus, Kamila Kielar, Paweł Kilen, Piotr Strzeżysz, Łukasz Supergan), polarnicy (prof. Krzysztof Birkenmajer, Wojtek Moskal), żeglarze (Dominik Bac, Jacek Wacławski, Szymon Kuczyński), pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata – Sebastian Kawa i wielu innych.
 
 
 
 

ins d