Czekając na wieści ze szczytu

Ilość wyświetleń: 4252 - Dodano: czwartek, 08 marca 2012 17:02

Czekając na wieści ze szczytu

Wciąż nie ma potwierdzenia, czy trójce wspinaczy, którzy atakowali dziś szczyt Gaszerbruma I udało się stanąć na wierzchołku. Wiadomo za to, kto podejmie próbę jutro

Pakistańczyk Nisar Hussain, Szwajcar Cedric Hählen oraz Austriak Gerfried Göschl z międzynarodowej wyprawy kierowanej przez tego ostatniego rozpoczęli dziś w nocy decydujący atak szczytowy. Ostatnią wiadomość udało im się nadać o godz. 10.30 czasu miejscowego:

     

Jesteśmy na wysokości 450 m poniżej szczytu, sądzę, że nam się uda. Damy znać później

           

- przekazał Gerfried Göschl.

        

Trójka wspinaczy nie tylko zaatakowała dziś wierzchołek, ale podjęła też próbę pierwszego w historii trawersu ośmiotysięcznika zimą. Nisar, Cedric i Gerfried, niosąc ze sobą sprzęt biwakowy, wchodzili na Gaszerbruma I od południa, ale schodzić zamierzali już od północy. Jeśli im się uda, w wysokich górach przekroczona zostanie kolejna granica ludzkich możliwości.

          

Tymczasem do ataku szczytowego jutro (w piątek) gotowi są Polka Tamara Styś i Bask Alex Txikon, również członkowie wyprawy Göschla, którzy dotarli dziś do wysokości 7200 m, a także Adam Bielecki i Janusz Gołąb z ekipy Polskiego Himalaizmu Zimowego. Oto ostatnie wieści z polskiej bazy:

         

Dzisiejszego ranka Adam, Janusz i Shaheen wyruszyli do obozu III, do którego szczęśliwie dotarli w godzinach popołudniowych. W chwili obecnej znajdują się w obozie III i odpoczywają, wszyscy czują się dobrze, warunki na górze są sprzyjające, ze względu na prognozę pogody, która wskazuję na bardzo dobre warunki dzisiejszej nocy (brak zachmurzenia i stosunkowo słaby wiatr). Adam i Janusz planują wyjście w kierunku szczytu w nocy prawdopodobnie między 23:00 a 0:00.

Pozdrowienia z Bazy,
Agna w imieniu całego zespołu.

        

[pt]
| źródło: gerfriedgoeschl.at , polskihimalaizmzimowy.pl