winieta 2020m

O Tomku Kowalskim na Kolosach

Ilość wyświetleń: 12648 - Dodano: sobota, 09 marca 2013 09:42

O Tomku Kowalskim na Kolosach

W miejsce zaplanowanej na dziś relacji Agnieszki Korpal ("Rowerowa Korona Gór Polski", blok VI, godz. 13.10) zaprezentujemy zarejestrowany dwa lata temu pokaz z wyprawy Tomka Kowalskiego pt. "Magister Kowalski"

Agnieszka Korpal to partnerka Tomka Kowalskiego, który zaginął przed trzema dniami podczas zejścia ze szczytu Broad Peak. - To Tomek zgłosił mnie na Kolosy i było jego wielkim pragnieniem, żebym wystąpiła na festiwalu - napisała Agnieszka. Z powodu dramatu, jaki wydarzył się w Karakorum, nie będzie jednak w stanie poprowadzić swojej prezentacji.

             

Relację z jej wyprawy można przeczytać TUTAJ. Ich wspólne zdjęcie zostało zrobione w chwili, gdy Tomek dojechał do Agnieszki na końcu jej wyprawy.

             

Prezentacja "Magister Kowalski" pochodzi sprzed dwóch lat i przedstawia relację Tomka z jego podróży dookoła świata.

           

Latem 2009 r. Tomasz Kowalski został magistrem Kowalskim i uznał, że to najwyższa pora, by wreszcie ruszyć przed siebie. Swoją podróż dookoła świata zaplanował na rok, potrwała jednak o połowę dłużej. Czym tylko się dało przemierzył Azję Południowo-Wschodnią, Australię i Amerykę Północną. Gdy zaczynało brakować pieniędzy – pracował (m.in. jako rikszarz i sprzedawca w sklepie ze sprzętem górskim), gdy była okazja – wspinał się (zdobył Górę Kościuszki i strawersował McKinley). Poza tym biegał (w jednym z najtrudniejszych górskich wyścigów świata - Mount Kinabalu International Climbathon na Malezji, w czterdziestostopniowym upale wokół Uluru oraz w ultramaratonach w Kanadzie i USA), pływał po Jukonie i zrealizował chłopięce marzenie o nauce tajskiego boksu, biorąc udział w obozie w Tajlandii, gdzie w tropikalnym klimacie przez kilka tygodni odbywał po dwa wyczerpujące treningi dziennie.

                   

W ostatni wtorek, 5 marca, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka dokonali (wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem) pierwszego w historii zimowego wejścia na Broad Peak (8047 m) w Karakorum. Zaginęli podczas schodzenia ze szczytu.

                 

Rozmowa z Tomkiem Kowalskim nagrana w marcu 2011 roku w Gdyni:

         

http://youtu.be/kI2wWdcGcfM