"Afryka Nowaka" według Piotra Tomzy

Ilość wyświetleń: 6550 - Dodano: środa, 25 czerwca 2014 20:40

"Afryka Nowaka" według Piotra Tomzy

Spisana na ponad pięciuset stronach niezwykła historia sztafetowej wyprawy przez Afrykę, której uczestnicy zostali uhonorowani Nagrodą Specjalną Kolosów 2011.

          

Afryka Nowaka to historia sztafety śladami polskiego podróżnika i reportera, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, poruszając się rowerem, pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Zapomniana przez lata podróż po ponad siedmiu dekadach stała się inspiracją: 4 listopada 2009 roku wystartowała Afryka Nowaka.

         

W trwającym ponad dwa lata przedsięwzięciu, podzielonym na 30 etapów, wzięło udział aż 149 osób. Łącznie przejechali oni przez Afrykę 33 tys. km, zamontowali na historycznej trasie Nowaka 88 tabliczek upamiętniających jego wyczyn i spotkali 6 świadków osobiście pamiętających polskiego podróżnika sprzed lat.

            

W marcu 2012 roku Kapituła Kolosów, uzasadniając swoją decyzję o przyznaniu sztafecie Nagrody Specjalnej, nazwała to przedsięwzięcie "unikalnym w skali Polski i świata".

         

Książka Piotra Tomzy to jednak nie tylko i nie przede wszystkim kronikarski zapis z przebiegu wyprawy, ale opowieść o pasji, poszukiwaniu przygód, przełamywaniu barier i realizacji marzeń. O dokonywaniu niemożliwego. Oraz o cenie, jaką trzeba za to zapłacić. W Afryce Nowaka jest więc zarówno przyjaźń, śmierć, zawiść, depresja i miłość. No i podróż – przez Afrykę i w głąb siebie.

           

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B., a Piotr Tomza to autor również Pokolenia Kolosów.