Super Kolos dla Anny Czerwińskiej

Ilość wyświetleń: 6890 - Dodano: sobota, 03 marca 2018 00:14

Anna Czerwińska w drodze na K2. fot. Dariusz Załuski

Jedną decyzję Kapituły Kolosów już znamy. W tym roku jej członkowie po raz pierwszy podjęli ją wspólnie z nowo powołanym gremium – Honorową Kapitułą Kolosów. Werdykt? Super Kolos za całokształt osiągnięć trafi w ręce Anny Czerwińskiej, wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi


Kapituła w składzie: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Piotr Chmieliński, Leszek Cichy, Andrzej Ciszewski, Janusz Janowski i Krzysztof Wielicki oraz Honorowa Kapituła Kolosów, z udziałem Krzysztofa Baranowskiego, Krzysztofa Birkenmajera, Wojciecha Jacobsona, Macieja Kuczyńskiego i Piotra Pustelnika uznały, że w marcu 2018 roku najbardziej prestiżową statuetkę – Super Kolosa za całokształt osiągnięć – otrzyma właśnie Anna Czerwińska.

Urodzona w 1949 roku, z zawodu farmaceutka, na jedną przypadłość nigdy nie umiała znaleźć lekarstwa. Odkąd „zachorowała” na góry i stała się ich zagorzałą fanką, nie może się już bez nich obejść. I ciągle w nie wraca.

Od lat 70. XX wieku należy do ścisłej czołówki polskich alpinistów i himalaistów. Najchętniej wspina się w zespołach kobiecych, w przeszłości m.in. z wspólnie z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. W takim trzyosobowym zespole kobiecym w 1985 roku zdobyły m.in. Nanga Parbat (pierwsze wejście kobiece). Gdy w 2000 roku wspięła się na wierzchołek Mount Everestu (kompletując przy okazji – jako pierwsza Polka – Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów), stała się dopiero drugą po Wandzie Rutkiewicz polską himalaistką, która tego dokonała. Za to osiągnięcie otrzymała na Kolosach 2000 wyróżnienie w kategorii „Alpinizm”.

Anna Czerwińska ma na swoim koncie również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, w czteroosobowym zespole). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni (centralny) wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku.

Oprócz tego, że się wspina, w górach i o górach pisze. Jest autorką popularnej serii „GórFanka” (pięć tytułów), podsumowującej jej dokonania w górach wysokich, oraz kilku wydanych w formie książkowej relacji z wypraw (m.in. na Nanga Parbat oraz na K2, gdzie w 1986 roku brała udział w dramatycznych wydarzeniach w takcie jednego z najtragiczniejszych sezonów w historii himalaizmu).

Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu polskiego środowiska górskiego i podróżniczego. Publiczności Kolosów dała się poznać m.in. przy okazji wielkiej retrospektywy poświęconej złotej erze polskiego himalaizmu, kiedy przyjęła zaproszenie, by opowiedzieć o kobietach w górach wysokich.

Pani Anno, gratulujemy!