banerek 2018 m

Andrzej Piętowski

"Andrew", Gdynia, marzec 2013 | Fot. Adrian Larisz

*****

(ur. 1954) | Członek grupy Canoandes’79 nagrodzonej Super Kolosem 2000.

"Andrew". Podróżnik, badacz, odkrywca, na co dzień nauczyciel matematyki w liceum miejskim Foreman H.S. w Chicago. Urodzony w Krakowie, studiował elektronikę na AGH. Otrzymał stopień magistra matematyki na Uniwersytecie Stanowym Bowling Green w Ohio.

Pod koniec l. 70. XX w. kierował Akademicką Wyprawą Kajakową Klubu „Bystrze” z Krakowa, która dokonała pierwszych spłynięć trzynastoma amerykańskimi rzekami, w tym w 1981 r. rzeką Colca w Peru w najgłębszym kanionie Ziemi (kanion Colki spłynął potem jeszcze cztery razy). Jako pierwszy przepłynął kajakiem najwyższą część rzeki Apurimac w Peru, która daje początek Amazonce.

Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, który jego i jego kolegów z grup Canoandes’79 zastał w Limie, współorganizował Komitet Obrony Solidarności. W lutym 1982 r. wyemigrował do USA. Zdobył Mount McKinley (w 1987 r.), prowadził spływy pontonowe na Alasce rzeką Lake Creek spod McKinleya w pobliże Anchorage, zorganizował też i poprowadził dwie rekonesansowe wyprawy rowerowe do źródeł Amazonki w latach 1998 i 1999.

Latem 2000 r. stanął na czele międzynarodowej ekspedycji „Source of the Amazon 2000” pod patronatem National Geographic Society i Instytutu Smithsonian z Waszyngtonu, która w sposób naukowy ustaliła położenie źródeł Amazonki.

W 2002 r. w Ekwadorze wspinał się na najwyższy wulkan Chimborazo (6300 m) i przez tydzień wędrował przez las równikowy w towarzystwie Indian Shuar (Jivaru), legendarnych „łowców głów”.

Podczas letnich wakacji uczy angielskiego peruwiańskich licealistów w Dolinie Colca (Indianie Collagua i Cabana).

Autor wielu artykułów na temat swoich wypraw, publikowanych w kilku językach. Sam zna ich biegle cztery. Gra na gitarze, jest żonaty, ma syna.