Będzie gorąco. Kolosy (za rok) 2017 ruszają już 9 marca

Ilość wyświetleń: 3537 - Dodano: piątek, 02 marca 2018 15:35

Fot. Maurycy Śmierzchalski

Jubileusz 20-lecia Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, przegląd najciekawszych wypraw i najważniejszych polskich dokonań eksploracyjnych ubiegłego roku, wybitni goście (m.in. Olek Doba, Anna Czerwińska, Rafał Fronia) i wreszcie, w niedzielę 11 marca, ceremonia wręczenia najbardziej prestiżowych nagród podróżniczych w Polsce – to wszystko i o wiele więcej już niebawem w Gdyni. Zapomnijcie o mrozach. Przez trzy dni nad morzem będzie gorąco. Kolosy (za rok) 2017 już 9-11 marca.


Największa podróżnicza impreza w Europie obchodzi w tym roku jubileusz. OSPŻiA odbędą się już po raz dwudziesty. W hali Gdynia Arena oraz w salach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia na podróżników i poszukiwaczy przygód z Polski i całego świata czeka prawie pięć tysięcy miejsc. Maraton filmów i pokazów zdjęć rozpocznie się w piątek 9 marca o 11.00 i potrwa aż do niedzieli wieczór. Program jest niezwykle ciekawy i intensywny.

W piątek dużo samotnych, pieszych wędrówek, zarówno po długodystansowych szlakach terenowych - Kamila Kielar Zachodnim Wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, Agnieszka Dziadek przez Appalachy, Monika Picz przez Góry Skaliste, Łukasz Supergan przez Alpy - jak i po bezdrożach: Grzegorz Dzik przez Skandynawię, Maciej Besta przez Góry Byrranga (nie przejmujcie się, że nie wiecie, gdzie to, bo leżą naprawdę na końcu świata). Ponadto bardzo oryginalne przedsięwzięcia z pogranicza podróży, reportażu i etnografii (projekt #Za drzwiami, czyli Polska pod jednym adresem oraz wyprawa Magdaleny Konik we wschodni Kaukaz, by nauczyć się pasterskiego życia) oraz wyprawa dookoła świata jednoosobowym... samolotem.

W sobotę od rana jak zwykle seria prezentacji żeglarskich (dwa trawersy Atlantyku oraz rejsy polarne), a potem m.in. samotny marsz zimą przez Alaskę i Jukon trasą wyścigów psich zaprzęgów (Michał Kiełbasiński), niesamowita podróż przez Amerykę samochodem terenowym laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady sprzed dwóch lat, na co dzień poruszających się na wózkach inwalidzkich (Michał Woroch i Maciej Kamiński), zaskakująco dużo Grenlandii (wspinaczkowo, pieszo i kajakiem), góry (m.in. trawers Everestu przez Janusza Adamskiego) oraz jaskinie, a także – bo na Kolosach nie może ich zabraknąć – stali bywalcy, którzy po otrzymaniu w Gdyni nagród bynajmniej nie osiedli na laurach: Olek Doba, który po raz trzeci samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk (!), i Piotr Strzeżysz.

Z kolei w niedzielę uczta przede wszystkim dla fanów podroży rowerowych. Ponadto przez wszystkie dni: premiery książek i spotkania z ich autorami (m.in. Piotrem Pustelnikiem, Moniką Witkowską czy Tomaszem Owsianym), salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

A co z okazji jubileuszu? Podróż. Rzecz jasna – sentymentalna. W niedzielne popołudnie mini przegląd prelekcji, zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach, które nie tyle przeszły do historii imprezy, co ją tworzyły.

Tak jak w ostatnich latach, Kolosy odbędą się w hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8; na dużej sali, mieszczącej jednorazowo 4 tys. widzów – na czas imprezy staje się ona największą salą kinową w Polsce – oraz w sali seminaryjnej) oraz w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (Aleja Zwycięstwa 96/98, ok. 10-15 minut pieszo od hali). Do dyspozycji uczestników 20. OSPŻiA będą tam cztery sale. W największej, 300-osobowej, zagości Fotoplastykon, natomiast w mniejszych (łączna pojemność: 422 widzów) przez cały czas będzie się odbywała transmisja „na żywo” tego, co dzieje się na dużej sali w hali Gdynia Arena. Nikt więc niczego nie przegapi. Ponadto przed halą stanie telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenia odbywające się w dużej sali.

Zwieńczeniem imprezy tradycyjnie będzie wręczenie Kolosów – statuetek za dokonania roku, które Kapituła nagrody przyzna w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku. W niedzielne popołudnie poznamy także nazwiska laureatów Nagrody im. Andrzeja Zawady i nagród publiczności oraz Nagrody Wiecznie Młodzi dla podróżnika-seniora.

Jedną decyzję Kapituły Kolosów już znamy. W tym roku jej członkowie po raz pierwszy podjęli ją wspólnie z nowo powołanym gremium – Honorową Kapitułą Kolosów. Werdykt? Super Kolos za całokształt osiągnięć trafi w ręce Anny Czerwińskiej, wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi

*******

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, nie ma wejściówek, ani możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc.

Organizatorami 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: Miasto GDYNIA i agencja MART. Sponsorem strategicznym jest Miasto GDYNIA.

Szczegóły dotyczące programu tegorocznych Kolosów - TUTAJ, a bieżące informacje na naszym Facebooku.