Oleniok 2019

Ilość wyświetleń: 2920 - Dodano: środa, 12 czerwca 2019 14:18

Mapa Olenioka wykonana przez Aleksandra Czekanowskiego | www.oleniok.wioslo.pl

10 czerwca na daleką Syberię wyruszyła polska wyprawa „Śladami Aleksandra Czekanowskiego – Oleniok 2019”. Jej uczestnicy zamierzają spłynąć rzeką Oleniok przez najbardziej bezludny obszar Syberii aż do Morza Łaptiewów, następnie zaś, płynąc ponad 200 km pod prąd rzeką Leną, dotrzeć do wyspy Tit Ary u podstawy jej delty. Łącznie 2370 km na wodzie. Czteroosobowy skład tworzą m.in. świetnie znani z Kolosów Piotr Opacian, Damian Wojciechowski, Adam Grzegorzewski, a także Grzegorz Róźik.


Oleniok to jedna z ostatnich wielkich i całkowicie dzikich rzek na Ziemi. Mierzy 2292 km długości i płynie na Syberii, w Kraju Krasnojarskim i Jakucji, między Leną a Jenisejem.

Spore wyzwanie stanowi już samo dotarcie do jej brzegów, dlatego uczestnicy ekspedycji część sprzętu przetransportowali nad rzekę jeszcze w lutym, korzystając z tzw. „zimników”, ponieważ po wiosennych roztopach drogi w tamtym rejonie Syberii są nieprzejezdne. Nad Oleniok dostaną się, najpierw jadąc wiezdiechodem, czyli pojazdem gąsienicowych, a potem pieszo, transportując ekwipunek na plecach aż do małej rzeczki Alakit, którą mają nadzieję dopłynąć do Olenioka.

Podróżówać będą na dwuosobowych kajakach kewlarowo-węglowych o długości 6,5 metra. Oprócz wyzwania eksploracyjnego, wyprawa ma też cel naukowy. Jej uczestnicy mają za zadanie pozyskać próbki aluwiów z Olenioka od miejsca dopływu Alakitu aż do ujścia rzeki do Morza Łaptiewów. Posłużą one jako materiał badawczy do pracy naukowej poświęconej dolinie tej rzeki, przygotowywanej przez prof. Tomaszem Kalickiego z UJK w Kielcach. Będą to pierwsze tego typu polskie badania w tym rejonie Syberii od czasów Aleksandra Czekanowskiego, który był nad Oleniokiem dwa razy, podczas swoich słynnych ekspedycji z lat 1874 i 1875, gdy zebrał mnóstwo niesłychanie cennych danych geologicznych i przyrodniczych. 

Pomysłodawcą wyprawy śladami Czekanowskiego jest Damian Wojciechowski TJ, polski misjonarz z Kirgistanu, który wcześniej przez dziesięć lat mieszkał i podróżował po Syberii (kilka ze swoich wypraw prezentował również na Kolosach). Wraz z nim Oleniokiem będą spływać Piotr Opacian (laureat Kolosa 2005 za samotną wyprawę eksploracyjną do Amazonii boliwijskiej, podczas której m.in. przepłynął 450 km w górę rzeki Madidi), Adam Grzegorzewski oraz Grzegorz Róźik.

Trzymamy kciuki!

Przebieg wyprawy można śledzić na stronie: www.oleniok.wioslo.pl, a tu jest dostępna jej mapa: www.oleniok.wioslo.pl/wyprawa.